Deprem için ne gibi önlemler alınmalı?

Extanor

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, önceki 5.8'lik İstanbul depreminde evde çatlaklar falan oluşmamıştı fakat beklenen deprem 7.4-7.8 arası cidden fazlasıyla korkuyorum. Daire olarak bodrum katında oturuyorum yani apartmana giriş katının da altı. Yani kısacası korkuyorum ve önerileriniz varsa yorumlara bekliyorum.

Deprem çantası hazırlayın. Telefonlarınızın şarjını doldurun. Powerbank bulundurun yanınızda. Ne olur ne olmaz diye pijamanızın altına tayt giyin hocam. Bir anda çıkmak gerekirse üşümeyin. Üstünüzde kalın olsun.

Olası İstanbul depreminde dayanıklı bir binada oturmuyorsanız yapılacak çok bir şey yok maalesef. Hele de üst katlarda oturuyorsanız inene kadar olan oluyor. Ama yine de tedbirli olmak iyidir, deprem çantası hazırlayın ve evin kapısına yakın bir yere yerleştirin.

Her zaman çalışacağının bir garantisi yok ama Google deprem uyarı sistemi dün bize Mersin'de 10-15 saniye kadar erken uyarı verdi. Bu tür uyarıların bildirimi mutlaka açık olsun. Dediğim gibi deprem başladıktan sonra inmeye zaman kalmıyor, bu sistemler ciddiye alındığında çok zaman kazandırabilir.

Son olarak da evinizi belediyeye (veya özel olarak) test ettirin, durumu kötüyse taşının.

deprem yönetmeliği de kurtarmıyor maalesef. Malatya'da henüz 1 yıllık ve depreme dayanıklı denilen ev çöktü depremde. Yani deprem çantası hazırlamak ve dua etmek dışında yapabileceğin tek şey akp'ye oy vermemek sanırım.

deprem yönetmeliği de kurtarmıyor maalesef. Malatya'da henüz 1 yıllık ve depreme dayanıklı denilen ev çöktü depremde. Yani deprem çantası hazırlamak ve dua etmek dışında yapabileceğin tek şey akp'ye oy vermemek sanırım.
Her haltı siyasete bağlamayın insanlar ne halde tek derdiniz hala siyaset lanet olsun.

Aslında sizin pek yapacak bir şeyiniz yok. Binalar, stratejik kurumlar, depreme uygun şekilde inşa edildiği sürece bir şey olmuyor. Japonya örnek. Deprem ülkesi ama hiçbir şekilde ölü sayısı olmuyor.

Arkadaşlar, önceki 5.8'lik İstanbul depreminde evde çatlaklar falan oluşmamıştı fakat beklenen deprem 7.4-7.8 arası cidden fazlasıyla korkuyorum. Daire olarak bodrum katında oturuyorum yani apartmana giriş katının da altı. Yani kısacası korkuyorum ve önerileriniz varsa yorumlara bekliyorum.

Bodrum katı riskli hocam. Bir süreliğine hatta mümkünse temelli ayrılmaya çalışın oradan. Biliyorum maddi durumlar elverişli değil. Ancak hayatınızdan da kıymetli değil. En azından apartman olarak ortalarda oturursanız iyi olabilir. Onun dışında standart herkesin dediği telefon şarjınız dolu olsun. Çanta ayarlayın yemek ışık zil sesi vb.

Deprem yönetmeliği de kurtarmıyor maalesef. Malatya'da henüz 1 yıllık ve depreme dayanıklı denilen ev çöktü depremde. Yani deprem çantası hazırlamak ve dua etmek dışında yapabileceğin tek şey AKP'ye oy vermemek sanırım.

Bugünkü hiçbir partiden umut beklemeyin bu konuda. Hiçbirinin AKP'den farkı yok, başa geldiklerinde aynı usulsüzlükler devam edecek.

Bu ülkede gerçekten bir şeylerin değişmesi için demokrasi bilinci gerek. Devletten hesap sormayı hainlikle eş tutan embesillerin ortadan kalkması gerek. Yöneticilerin padişah değil, bizim yetkimizle göreve getirilmiş devlet memurları olduğunu herkesin kafasına sokması gerek.

Ancak o zaman böyle gofret gibi binalara onay verirken iki kere düşünürler.

Geri
Yukarı