Deprem konutları nereye yapılacak?

@Millerogness Hocam bizi ölüme terk edemezler.

Bu arada sormak istediğim yıkılan evlerin arazisi ne olucak?
Zaten kızdığım için yazdım o cevabı size ölüme terk ederler anlamında değil.

İnsanlar can derdin de, sizin derdiniz apayrı.

Depremde binamız hasar aldı, yıkılıp yenisi mi yapılır demek ayrı.
Arazisinin değerinden kaynaklı endişe duymak apayrı.

Sizin peşinde olduğunuz cevap; TOKİ belirlenen başka bir yere konut inşası yapar size hibe eder yada cüzi miktar ödemeler ile satın alırsınız. Yıkılan evin arazisi de sizde kalır. (Artık durumu düzeltince oraya da ikinci evi çakarsınız, miss hadi gene iyisin.)

Anlamıyorum ben insanları, hatta bazen nefret ediyorum bizim milletten. Karadeniz'liyim, İstanbul'da yaşıyorum alakam yok deprem bölgesindeki şehirlerle. Ulan ben sivil vatandaşım, borç batağının içinde aylık mutfak masrafımı gönderiyorum bin bir düşünce ile. Kalkmış on tane yere başvuru yapıyorum gideyim de en kötü hastane önünde su dağıtırım, bir faydam olur diye. Alt katımdaki adam Hatay'lı evin içinde türkü söylüyor bağıra bağıra, buraya giriyorum adamın komşusu ölmüş kendi ölümden dönmüş ama düşmüş maddiyat peşine.

Gerçekten kafayı üşütmemek elde değil bu ülkede.

Afet bölgesi dışındakiler için yazıyorum.

DASK yaptırın. Devlet ev yapıp hibe etmez. Hele böylesine büyük etkiye sahip, çok sayıda binanın kullanılamaz hale geldiği bir depremde. Ancak proje yapıp düşük kredi verebilir. Siz Toki veya başka bir inşaat firmasıyla anlaşarak yıkılan evinizi yaptırırsınız. DASK güncel inşaat bedelleri üzerinden tazminat ödediği için üzerine kısmı katkı yaparak kredinizi ödersiniz. Şayet kenarda paranız yoksa ve DASK yaptırmamışsanız, o kredinin tamamını ödemek zorunda kalırsınız.

@Millerogness Ya hocam sen nediyon. Sokaklarda kalıyoruz şu an tabii ki evimizi düşüneceğiz. Tabii sen büyük ihtimalle böyle bir şey yaşamadığın için anlamazssın. O evi almak için ne kadar uğraştık. Ne maddiyatı ya herhangi bir destek gelmesse sokakta kalacağız nasıl evimizi düşünmeyelim. Tamam yaptığınız yardımlar güzel eyvallah her şey için teşekkürler ama insan geleceğini düşünmeden edemiyor. Ben daha 16 yaşındayım ve maalesef gelecekte ne yapacağımı düşünmeden edemiyorum. Eyer kötü bir şey söylediysem özür dilerim ama lütfen bizide anlayın. Yardımlar için teşekkürler.

Şu an için başka bir ilde hayatınızı sürdürmeyi düşünün, dâhâ kurtarma çalışmaları devam ediyor ve sonrasında da enkaz temizliği yapılacak.
2 senesi var ev yapılana kadar, bunların da ev hibe edeceğini zannetmiyorum.

@Millerogness Ya hocam sen nediyon. Sokaklarda kalıyoruz şu an tabii ki evimizi düşüneceğiz. Tabii sen büyük ihtimalle böyle bir şey yaşamadığın için anlamazssın. O evi almak için ne kadar uğraştık. Ne maddiyatı ya herhangi bir destek gelmesse sokakta kalacağız nasıl evimizi düşünmeyelim. Tamam yaptığınız yardımlar güzel eyvallah her şey için teşekkürler ama insan geleceğini düşünmeden edemiyor. Ben daha 16 yaşındayım ve maalesef gelecekte ne yapacağımı düşünmeden edemiyorum. Eyer kötü bir şey söylediysem özür dilerim ama lütfen bizide anlayın. Yardımlar için teşekkürler.
Kusura bakma çok gerginim dünden beri, yanlış anlamışta olabilirim.
Gerginliğimden tüm bu agresifliğim, gelmeye çalışıyorum bir türlü gelemedim.
Çabalar yetersiz, insanlar mağdur.
Bende öyle arsa falan yazınca siz patladım.
Amacım kırmak değil kimseyi, özür dilerim.

Kusura bakma çok gerginim dünden beri, yanlış anlamışta olabilirim.
Gerginliğimden tüm bu agresifliğim, gelmeye çalışıyorum bir türlü gelemedim.
Çabalar yetersiz, insanlar mağdur.
Bende öyle arsa falan yazınca siz patladım.
Amacım kırmak değil kimseyi, özür dilerim.

Hocam herkes gergin kimse ne yaptığının farkında değil sizi kırdıysam özür dilerim.

Geri
Yukarı