Depremde 50.399 can kaybı oldu

Biz sana kaynağı belirsiz görsel değil, USGS sitesinin direkt sayfasından görseli attık.
Veriler daha sonra güncellendi. Yoruldum artık uzatmıyorum. Siz İTÜ'den daha uzmansınız bu konuda tamam. EARTHQUAKE uygulamasından bir haber insana laf anlatıyorum. Bu uygulamada depremin üzerine tıkladığında kaynağını gösteriyor. Türkiye için genelde Kandilli ya da USGS'dir kaynak.

Japonya'yı falan, Şili ve Meksika gibi ülkelerde bile olmuyor bunlar.
Aynı şeyi ilk mesajımda söyledim, okumadan yorum yapıyorsunuz. Okuduğunu anlama konusunda dünyada en kötü durumda olan milletlerden biriyiz.

Felaketten 2 gün sonra gidip Toki falan demek... Millet sanki ev peşinde insanların ailesi hala göçük altında ama reis "kader" diyor, TOKİ diyor. Çok duygusuz bir şekilde konuşuyor.

O kader Japonya'da neden yok? 9.0 şiddetinde deprem Japonya'da bu yıkımın çeyreğini bile yapmadı ki 9.0 7.7'en kat kat büyük bir depremdir. 7.7 onlar için ufak bir deprem.

Sanırım bu sefer halka çay fırlatmayı unuttu.
Diğer konuya yazmışım pardon.

müteahhitler o binaları burada da yapacaklar bu kadar basit.
Müteahhit sadece sermaye koyar binayı mimar ve mühendisler yapar. Teknik hiçbir şartnamede müteahhitin yetkisi yoktur. Japonya'da yapı denetim diye bir şey yok bu nedenle müteahhite sorumluluk yüklemişler. Müteahhit sayısının önemi yok asıl konu denetim ve 2. olay da mühendis kalitesi. Yıkılan birçok yeni binada statik hatasının olduğundan eminim.
Müteahhitlerden çok denetimi ve mühendis kalitesini konuşmamız lazım. Tekrar söylüyorum binanın tasarımını, statiğini, kullanılan betonun demirin kalitesini, cinsini müteahhit belirleyemez.

Son düzenleme:
Türkiye için genelde Kandilli ya da USGS'dir kaynak.
Dediğin kaynaklara gir bak o zaman. O dediğin 3. deprem yok. Gir USGS ve Kandilli'nin sitesine, bul göster oradan 3. depremi biz de haklıymışsın diyelim. O görselin kaynağı neyse veri tabanı kayıt hatasını almış işte bu kadar basit.

Müteahhit sadece sermaye koyar binayı mimar ve mühendisler yapar. Teknik hiçbir şartnamede müteahhitin yetkisi yoktur.
Bir binayı çürük yapmak bir mühendisin faydasına değil, malzemeyi bir şekilde çalan ve inşaat hızlı bitsin diye özensiz yaptıran müteahhitin faydasına oluyor maddi olarak.

Son düzenleme:
Konuyu ilk açtığımda 200 can kaybı yazmıştım keşke öyle kalsaydı...

Anlık olarak Kahramanmaraş'ta bir enkazın altında 5 kişi bulunuyormuş ve acil vinç gerekiyormuş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Melys hocam, bilgilendirme amaçlı konunuza bu tarz mesajlar yazmamda bir sakınca var mı? Konuları takipte olduğum için paylaşmak istiyorum.

Vincin bölgeye ulaştığı bildirildi. Bilginize.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Hocam geç gördüm kusura bakmayın hiç sakıncası yok.

ediğin kaynaklara gir bak o zaman. O dediğin 3. deprem yok. Gir USGS ve Kandilli'nin sitesine, bul göster oradan 3. depremi biz de haklıymışsın diyelim. O görselin kaynağı neyse veri tabanı kayıt hatasını almış işte bu kadar basit.
Dostum ne laf anlamaz bir insansın veriler güncellendi diyorum, Jeoloji konusunda Türkiye'de en önemli bilim adamlarından birisi olan Cenk Yaltırak da ilk 3 adet deprem olduğunu söylüyor diyorum, videosunu da attım hala yok olmadı UGSS'ye bak diyorsun.

Buyur aynı videoyu tekrar paylaşıyorum,burada aynı anda olan 2 depremi anlatıyor, başka bir programda da ilk verilerin revizyon edildiğini, sonradan anlaşıldığını söyledi.

Bu konu ile ilgili yazısından alıntı : “Büyüklüklerin ayrı verilmesi kurumların elindeki gözlem ağından kaynaklanır ve hızlı çözümü makineler yapar. Yani bilgisayarlar. Onun için o bilgisayarla yapılan çözümler daha sonra elle düzeltilir ve doğrulanır. İki tane şey var, bir dünyadan gelenler var. Onlar 7,8 ve üzerini söylüyorlar. Bunun anlamı şu: Deprem dalgaları uzaklara daha farklı ulaşıyor. Yani daha iyi ayırt edilebiliyor, daha iyi okunabiliyor sismogramlar. Yakın istasyonlar ise biraz daha kaotik. Yani zemine, etraftaki özelliklere bağlı olarak bazen sapmalar olabiliyor. Makineler da bunları tam düzeltmiyor. Elle düzeltiyoruz bunları genellikle. Onun için farklı şeyler olabilir ilk anda hızlı çözümlerde. Sonradan gördüğünüz gibi Kandilli düzeltti, AFAD da düzeltti. 7,6’dan daha büyük bir deprem. İnsanlar süresini konuşuyorlar. Ne kadar doğru onu bilmiyorum ama bir buçuk dakika kadar falan sürdü diyorlar. Bu, ikinci bir ihtimali daha gösteriyor. Aslında iki tane merkez üssü var yapılan hesaplamalara göre. Yani Türkiye’deki istasyonlar Gaziantep’e yakın dağlık bir alanı gösteriyor. Orada, oraya yakın bir fay var ama hakkında çok fazla bilgi yok. Yabancılar ise uzak istasyonlara bakanlarsa Karacasu Grabeni’nin doğu kenarını gösteriyorlar. Bu da şunu getiriyor akla acaba aynı anda iki fay birden mi kırıldı? Yani Yeni Zelanda’da bunun dörtlü bir örneği var yakın bir zamanda. Ve böylece depremin süresi uzuyor tabii. İç içe iki tane yan yana deprem olunca, iki fay beraber hareket edince bu tür depremler görüyoruz. Ama bunun böyle olup olmadığını şu anda bilmiyoruz. Bu bilimsel bir tahmin.”

Son düzenleme:
Öğlen olan depremlere bakarsan 7.5 ve 7.8 aynı anda oluyor. İlk deprem de 7.7 ardından 6.6 artçı deprem geliyor ancak diğer 3 deprem bağımsız.
Bunu Cenk Yaltırak da kabul etti.
Buyur aynı videoyu tekrar paylaşıyorum, burada aynı anda olan 2 depremi anlatıyor, başka bir programda da ilk verilerin revizyon edildiğini, sonradan anlaşıldığını söyledi.
Pekala uzmanın dediğine göre 2 deprem birlikte olmuş ama olayı sen de yanlış anlamışsın. Cenk Yaltırak orada öğlen 2 depremin birden olduğunu söylemiyor. Gece olan 7.8'lik deprem için 2 deprem oldu, tahmini olarak biri 7.6 diğeri 7.4 ama ikisinin toplamı 7.8 diyor. Dakika ve saniyesiyle 5:48'de söylüyor.

Senin gösterdiğin görsel ise hâlâ veri tabanı kayıt hatası.

Son düzenleme:
Pekala uzmanın dediğine göre 2 deprem birlikte olmuş ama olayı sen de yanlış anlamışsın. Cenk Yaltırak orada öğlen 2 depremin birden olduğunu söylemiyor. Gece olan 7.8'lik deprem için 2 deprem oldu, tahmini olarak biri 7.6 diğeri 7.4 ama ikisinin toplamı 7.8 diyor. Dakika ve saniyesiyle 5:48'de söylüyor.

Senin gösterdiğin görsel ise hâlâ veri tabanı kayıt hatası.
Evet gece 2 deprem oldu diyor zaten ilk USGS verileri gece 2 deprem gösteriyordu sonra revize ettiler ve tek 7.8 olarak yayınladılar ancak 2 tane merkez üssü olduğu için bunlar aynı anda olan 2 farklı deprem.
Gündüz de 2 farklı deprem görünüyor ve birbirine çok yakın zamanlar, veri tabanı hatası da olabilir, doğru da olabilir. Bu tip konular uzmanlar araştırdıktan sonra kesinleşiyor.

Bir şey fark ettiysen o deprem ve artçılarının derinlikleri de denildiği gibi 70 kilometre falan değil. :D Geçen yüzyıldaki 7.5 üstü depremlere de baktım, büyük kısmı 6 - 45 kilometre arasında olmuş. Birileri söylemiş Japonya'daki depremler bilmem şu kadar derinlikte oluyor diye, kimse de açıp kaç depremden ne kadarının o derinliklerde olduğuna bakmamış. Az deprem var çok derinde olan.
Evet öyle o kadar abartılı değil denildiği gibi.

3 adet var. Yukarıda da deprem kayıtlarını attım. Aynı şeyleri tartışıp duruyoruz.
Cenk hoca dışında kimseden böyle bir şey duymadım. Ayrıca 7.4 ve 7.6 toplamı nasıl 7.8 oluyor?

Cenk hoca dışında kimseden böyle bir şey duymadım. Ayrıca 7.4 ve 7.6 toplamı nasıl 7.8 oluyor?
Ben de başkasından duymadım ama hocası Naci Görür ve Celal Şengör'ün katılmadığı söylemleri olsa da çok göz ardı edilecek biri de değil sanırım.

7.4 ve 7.6'lık 2 depremin toplam enerjisi de 7.7 büyüklüğündeki bir depremden %6.3 kadar fazla, 7.8'in ise %75.2'si kadar. Cenk Hoca'nın dediği doğru bile olsa depremin toplam enerjisi 7.72'ye kadar çıkıyor ama o da büyüklükleri tahmini olarak söylemiş videoda zaten.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı