Depremlerden korkmamak normal mi?

Negan Smith

Kilopat
Makaleler
1
Aklıma takılan bir durum var. Deprem olduğu sırada herkes kafasını sokacak bir delik, kaçmaya yer ararken ben oturduğum yerden sallantıyı izliyorum. Bazen deprem olsa da aksiyon yaşasam dediğim anlar oluyor, istem dışı. Can alan bir şeyi istemem mümkün değil.
Bir gün deprem olurken tedbirsiz davrandığımdan ölecekmişim gibi geliyor. Bu tedbirsizliğin farkında olmama rağmen deprem sırasında "Amaan, ne olacak ki?" gibi bir ruh hali hakim oluyor. Van Depremi'nde bile yer yerinden oynarken olduğum yere kilitlenip avizeyi izlemiştim, o şok etkisinden de olabilir ama.
Kütahya Simav 5.9, Manisa 5.6 - 5.5, İstanbul 5.8, Van 7.2 depremlerini yaşadım büyük olarak. Gerisi ise sayısız 4 küsüratlı depremler. Bursa'da yaşıyorum.
Bu sizce bir dezavantaj mı yoksa avantaj mı? Sakin kalabiliyorum. Bir de sizin durumunuz nedir?

Sakin kalabilmen avantaj, umursamaman dezavantaj :D. Ben de pek heyecan yapmıyorum fakat ciddi bir depremde, olur ya eşyalar devrilir bir yer çöker falan diye beslediğim kuşu ve kendimi nasıl korurum diye düşünüp en azından sığınabileceğim bir yer belirliyorum. Aslında en çok zaman geçirilen odaya ilk yardım seti ayarlamak gerek, set ayarlanmasa bile bence en azından erişimi zor bir yerde olmayan su şişesi koymak lazım.

Eğer deprem bir çok süreden sonra bir çok kez yaşandıysa insan artık o kadar panik yapmayabilir. Ben mesala ilk kez yaşadığımda aşırı derecede panik yapmıştım, korkutucu bir durumdu. Ama ilk depremden hiç korkmadıysanız diyecek bir şey yok, helal olsun.

Sakin kalmak iyidir, daha mantikli kararlar verilebilir sakinken.
Ben asiri panik oluyorum hemen montu telefonu alip disari cikmak icin merdivenlere atiyorum kendimi. Halbuki o sirada merdivenler bir yikilsa gg olurum. Bir seylerin arasina girince kurtulabilecegimi aklima sokamiyorum. O anki tek amacim disari cikmak oluyor :)

Eğer deprem birçok süreden sonra birçok kez yaşandıysa insan artık o kadar panik yapmayabilir. Ben mesela ilk kez yaşadığımda aşırı derecede panik yapmıştım, korkutucu bir durumdu. Ama ilk depremden hiç korkmadıysanız diyecek bir şey yok, helal olsun.

Ilk depremim sırasında çocuktum daha boş boş sallanan televizyona bakıyorum ne kadar güzel sallanıyor diye.

Eğer deprem bir çok süreden sonra bir çok kez yaşandıysa insan artık o kadar panik yapmayabilir. Ben mesala ilk kez yaşadığımda aşırı derecede panik yapmıştım, korkutucu bir durumdu. Ama ilk depremden hiç korkmadıysanız diyecek bir şey yok, helal olsun.
Net hatırladığım ilk deprem 5.9'luk Simav Depremi'ydi, onda bu kadar umursamaz değildim ama yine de sakindim. Annem bana doğru koşup güvenli bir yere sürüklemese yine saf saf bakınırdım diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı