Depremzedelere "geberin" yazan çocuğa savcılıktan kompozisyon yazma cezası verildi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İlla ebeveynler öğretmiyor. Akrabalardan, okuldaki çevresinden, sık vakit geçirdiği arkadaşlarından da etkilenebiliyor çocuklar. Ben kendi çocukluğumu düşünüyorum da, ailemde kimse küfür etmezken ortama özenip küfür etmeye başlamıştım. Ailem aşırı dindarken, dinden uzak duran insanlarla sık vakit geçirdiğim için, dine karşı soğumuştum. Yani çocukları etkileyenler sadece ebeveyn değil, dolayısıyla birden yargıya varıp aileye ceza kesmek mantıklı ve adil olmaz. Aile belki de buradakilerin pek çoğundan depremzedelere yardım etmiştir, bilemeyiz.
Hocam burada kastettiğim ebeveyn o çocuktan yaşça büyük her hangi bir kişi sadece ailesi değil. Aklıma nasıl yazacağım gelmedi ve ebeveyn yazdım. Doğru tabiri söylerseniz düzeltebilirim.

Hocam burada kastettiğim ebeveyn o çocuktan yaşça büyük her hangi bir kişi sadece ailesi değil. Aklıma nasıl yazacağım gelmedi ve ebeveyn yazdım. Doğru tabiri söylerseniz düzeltebilirim.
Dediğim gibi illa bir yetişkin olmasına gerek yok. Ben ortama özenip yaşıtlarım küfür ediyor diye küfür etmeye başlamıştım. Dine uzak düşüncelerim yine yaşıtlarımdan bana bulaşmıştı. Dediğim gibi, illa bir yetişkin olmak zorunda değil mevzuda.

Dediğim gibi illa bir yetişkin olmasına gerek yok. Ben ortama özenip yaşıtlarım küfür ediyor diye küfür etmeye başlamıştım. Dine uzak düşüncelerim yine yaşıtlarımdan bana bulaşmıştı. Dediğim gibi, illa bir yetişkin olmak zorunda değil mevzuda.
Haklısınız. Ama çocuk o yaşlarda kendine rol model arıyor. Bu genelde kendinden büyükleri oluyor.

Ortada bir suç varken böyle konuşmanız gerçekten ironik. Hukuk ve adalet düşündüğünüz gibi pembe bir masal değil. Çocuk kötü şartlarda büyümüş olabilir fakat hukuk çocuğun büyüdüğü şartlara değil işlediği suça bakar. Sizin "çağdaş" mantığınızla düşünürsek Amerika'daki Homeless'lar fazlasıyla kötü şartlarda yaşıyor. Bu kişi sizin sevgilinize veya kız kardeşinizi taciz ederse ve hakimde "o kötü şartlarda hayatını sürdürmüş." diyerek kadın erkek eşitliğiyle ilgili bir kompozisyon yazmasını istese siz "AAA olur, cezasını aldı." mı diyeceksiniz? Binlerce insanın ölümü gibi hassas bir konuda böyle konuşacaksa bedelini öder bu kadar basit.

Hukuk kişinin kişilik özelliklerine değil, kişinin işlediği suça bakar. Bir ülkeyi veya adaleti duygularla yönetemezsiniz. İnsanları orta doğu kafasıyla yargıladıktan sonra adaleti duygularınızla yönetmeye çalışmanız komik, tartışma kültürü edinin.

13-15 yaş arasındaki bir çocuk için hukuk, adalet dediğin şeyinde bir şekli biçimi var ve senin dediğin gibi işlemiyor. Sosyal inceleme raporu hazırlanması gerekiyor ki bu da benim dediği şeyler oluyor zaten. Çocuk nasıl bir koşulda yetişmiş? Ve suçu idrak edecek durumda mı diye bakılıyor. Yani sizin gibi yargısız infaz yapmıyorlar. Yani neymiş, 14 yaşındaki bir çocuk için yargılarken çevre önemliymiş.
Kaynak istiyorsanız buyurun.

Bu kişi sizin sevgilinize ve ya kız kardeşinizi taciz ederse ve hakimde "O kötü şartlarda hayatını sürdürmüş." diyerek kadın erkek eşitliğiyle ilgili bir kompozisyon yazmasını istese siz "Aaa olur, cezasını aldı." mı diyeceksiniz?
Eğer yapan çocuksa, evet, cezasını aldı diyeceğim. Çocuk ve yetişkin arasındaki farkı kestiremiyorsan muhtemelen daha onu algılayacak kadar ermemişsin.
Bir ülkeyi ve ya adaleti duygularla yönetemezsiniz.
Bir de bunu yazmışsın, öncesinde de Amerika örneği vermişsin. Bir şey bilmiyorsun ama yorum yapıyorsun. Gerçekten. Amerika duygularla yönetilir. Amerika'da jüriler karar verir birinin suçlu olup olmadığına. Avukatlar, jüriyi ikna etmeye çalışır, eğer jüri suçlu olduğuna ikna olursa, hakim cezaya karar verir. Duygularla hareket ediyorlar yani.

Son düzenleme:
Bunun gibiler artık bana oyunlarda falan sövsün gidip üşenmeden dava açacağım az para gelsin.
Not: Hukuk fakültesini bitirince yapacağım bir de avukata mı para gitsin:D

13-15 yaş arasındaki bir çocuk için hukuk, adalet dediğin şeyinde bir şekli biçimi var ve senin dediğin gibi işlemiyor. Sosyal inceleme raporu hazırlanması gerekiyor ki bu da benim dediği şeyler oluyor zaten. Çocuk nasıl bir koşulda yetişmiş? Ve suçu idrak edecek durumda mı diye bakılıyor. Yani sizin gibi yargısız infaz yapmıyorlar. Yani neymiş, 14 yaşındaki bir çocuk için yargılarken çevre önemliymiş.
Kaynak istiyorsanız buyurun.
Gösterdiğin kaynak resmi bir kaynak değil, bir avukata ait olan Web sitesi. Resmi olmayan bir kaynakla bana "Ben biliyorum, sen cahilsin" edebiyatı yapıyorsun. Bir tartışmada karşısındaki kişiye hakaretler eden insanları şahsen göz ardı listeme alıyorum, hoş geldiniz. Umarım bir gün böyle polyannacılığı bırakır ve gerçekleri görürsünüz.
Amerika'da jüriler karar verir birinin suçlu olup olmadığına. Avukatlar, jüriyi ikna etmeye çalışır, eğer jüri suçlu olduğuna ikna olursa, hakim cezaya karar verir. Duygularla hareket ediyorlar yani.
Sana ayrı bir başlıkla son cevabımı vereceğim, daha kendi dilinde kurallarına göre cümle kuramayıp beni yargılaman doğrusu komiğime gitti. Avukatın çeşitli kanıtlar ve gerekçeler sunup müvekkilinin suçsuz olduğunu savunması ile duygular arasında ne gibi bir bağlantı var bana bunu açıklar mısın? Türkiye'de şu an itibariyle 14 yaşında olan yüz binlerce insan var ve onların hiç birisi bunu yapmayıp bu yapıyorsa ve bu afette on binlerce insan öldüyse ve henüz insanların yarası tazeyse bunu nasıl meşrulaştırabilirsin? Hukuk gerçekte sizin istediğiniz gibi işleseydi ülke kaosa sürüklenirdi boş hayallerinizi bırakın ve gerçekçi olun.

14 yaşındaki bir çocuk bunu yazmak yerine hükümeti aynı dilde eleştirseydi siyasi kitap okutup kompozisyon yazdırırlar mıydı sizce?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı