Derin dondurucu yüzünden input lag oluyor

İşletim sistemi
Windows 10

strikerstk

Hectopat
Olayı özetleyeyim. Yıllardır süregelen bir performans sorunum vardı tüm bileşenleri tek tek değiştirdim kablolara kadar fakat oyunlarda donma-kasma ya da input lag olayını çözemedim. Yabancı forumlarda dolaşırken benim yaşadığım sorunu yaşayan bir kimsenin sorunu dairesinden taşındığında düzeldiğini iddia etti ve benim gibi tüm bileşenleri değiştirdiğini tek değişmeyen şeyin elektrik olduğunu sorununda böyle çözüldüğünü söylemiş. Bende kendi sorunumla birebir aynı olduğunu farklettim ve elektrikçi çağırdım dairede voltaj ölçümü yaptırdım ve akımda dalgalanma olduğunu fark ettik. Priz içerisinde elektrik kablolarının prize bağlanan kısımdaki vidaların bazıları gevşemiş sigorta içindeki bağlantı vidaları gevşemiş onları hallettikten sonra akım 220V-230v arası sabitlendi gibi bir şey oldu. İnput lag olayı biraz düzeldi fakat tam anlamıyla düzelmediğini fark ettim. Sonuç olarak diğer odadaki derin dondurucunun fişini çekince bilgisayarıdmaki input lag olayı tamamen bitiyor ve fişi takınca tekrar devam ediyor bu sorunu kökten nasıl çözebilirim? Lütfen derin dondurucu fişini takma gibi şeyler söylemeyiniz tabii ki de ona ihtiyacım var çalışması lazım. Bu arada derin dondurucunun çalışmasında herhangi bir problem yok.

Sistem.
AMD 5800X.
ASUS ROG STRIX 2070s.
G.Skill CL14 3600 MHz.
Corsair RM850X.
ASUS ROG STRIX X570 F Gaming.
MSI 240mm sıvı soğutma.

Çok bi bilgim yok fakat galiba aynı sigorta üzerinden bağlılar. Sigortaları odalara ayırma gibi bir şey söz konusu olabiliyorsa öyle çözülebilir belki. Ya da bilgisayarınızı farklı bir sigortaya bağlı odanın prizinden uzatma çekerek çalıştırabilirsiniz. Söylediklerimde herhangi bir yanlış varsa kızgın falan atın ki yanlış bilgi vermemiş olayım.

Ayrıyeten bildiğim kadarıyla paralel bağlantı olduğu için voltaj bölünmesi olmuyor. Sorun başka bir şey de olabilir. Akım bölünüyor.

X570'lerde kronik sorun mu var acaba, bu aralar çok sık görmeye başladım benzer konuları. Çözüm olarak BIOS üzerinden C-State (CBS) özelliğini kapatmayı deneyebilir misin, sorunun elektrik tesisatıyla alakalı olduğunu düşünmüyorum.
BIOS ile yapılabilecek tüm ayarları denedim C-State dahil sonuç aynı. Elde somut bir şey olmasa yani dondurucu bağlı değil iken input lag diye bir şey yok tamamen elektrik tesisatıyla ilgili olduğu aşikar.
Ayrıyeten bildiğim kadarıyla paralel bağlantı olduğu için voltaj bölünmesi olmuyor. Sorun başka bir şey de olabilir. Akım bölünüyor.
Voltaşı ölçümünde derin dondurucu fişi takılı iken bilgisayarın bağlı olduğu prizin voltajını ölçtürdüğümde 220-230v arası sabit kaldı ama 30 40 saniye kadar. Belki bilgisayar bağlandığında voltajda dalgalanma oluyordur öyle tahmin ediyorum. Burada sorunun çözümü UPS dışında elektrik tesisatıyla basit bir işlem var mıdır onu öğrenmek istiyorum açıkçası UPS maliyetli olduğu için..
X570'lerde kronik sorun mu var acaba, bu aralar çok sık görmeye başladım benzer konuları. Çözüm olarak BIOS üzerinden C-State (CBS) özelliğini kapatmayı deneyebilir misin, sorunun elektrik tesisatıyla alakalı olduğunu düşünmüyorum.
Ayrıca bileşenleri teker teker değiştirmeden önceki sistemim intel idi oradada aynı problem olduğundan amd sisteme geçtim. Sonuç aynı

Oldukça ilginç bir durum, yani dondurucunun çekeceği maksimum güç saatte 60W civarıdır, böyle bir şeye sebep olma ihtimali çok çok düşük. Yine de sorunun elektrik tesisatında olduğunu tespit ettiğinize göre benim önerebileceğim pek bir şey kalmıyor, umarım kısa sürede çözersin.

İlginç falan değil arkadaşlar, bü mümkün. Elektriksel gürültü diye bir şey var, bundan etkilenen aygıtlar var.

Benim sorunsuz çalışan powerline cihazım bir süre sonra çalışmamaya başladı, uzak bir yere takınca birbirini görmüyordu. Başka evde deneyince mesafe fark etmeksizin bağlanıyordu. Bir süre cihazı kullanmadım ve aklıma elektriksel gürültüler geldi, sonrasında aynı çoklu prize takılı olan modeme ait adaptörü prizden çıkarttım. Sonrasında baktım ki powerline tekrardan çalışıyor. Sonrasında test ederek sorunun modemin adaptörünün ürettiği elektriksel gürültüden kaynaklı olduğunu tespit ettim. Evde muadil adaptör bulup değiştirdim ve sorun çözüldü.

Aynı şekilde, eski hoparlörler hatırlayanlar vardır illa ki telefon çaldığında ses yapar, buda bir örnek.

Bunun gibi hoparlörüm vardı, bu powerline cihazını çoklu prizin hoparlöre yakın olan yerine taktığımda bariz bir şekilde yükleme veya indirme yaptığımda hoparlör cızırtı yapıyordu. 😅 Uzaktaki prize takarak kısmen sorunu çözmüştüm. Dip sesine benzer bir ses yapıyordu.

Eğer elektriksel gürültü varsa bazı aygıtlar bu şekilde etkilenebilir. Kimi aygıtta da filtre mevcuttur.

Hortlatıyorum bu sorunla uzun zamandır uğraşıyorum sorunu çözebildin mi bana verebiliceğin bir öneri var mı veya önerileriniz bendeki de derin dondurucudan kaynaklanıyor bu arada.

Olayı özetleyeyim. Yıllardır süregelen bir performans sorunum vardı tüm bileşenleri tek tek değiştirdim kablolara kadar fakat oyunlarda donma-kasma ya da input lag olayını çözemedim. Yabancı forumlarda dolaşırken benim yaşadığım sorunu yaşayan bir kimsenin sorunu dairesinden taşındığında düzeldiğini iddia etti ve benim gibi tüm bileşenleri değiştirdiğini tek değişmeyen şeyin elektrik olduğunu sorununda böyle çözüldüğünü söylemiş. Bende kendi sorunumla birebir aynı olduğunu farklettim ve elektrikçi çağırdım dairede voltaj ölçümü yaptırdım ve akımda dalgalanma olduğunu fark ettik. Priz içerisinde elektrik kablolarının prize bağlanan kısımdaki vidaların bazıları gevşemiş sigorta içindeki bağlantı vidaları gevşemiş onları hallettikten sonra akım 220V-230v arası sabitlendi gibi bir şey oldu. İnput lag olayı biraz düzeldi fakat tam anlamıyla düzelmediğini fark ettim. Sonuç olarak diğer odadaki derin dondurucunun fişini çekince bilgisayarıdmaki input lag olayı tamamen bitiyor ve fişi takınca tekrar devam ediyor bu sorunu kökten nasıl çözebilirim? Lütfen derin dondurucu fişini takma gibi şeyler söylemeyiniz tabii ki de ona ihtiyacım var çalışması lazım. Bu arada derin dondurucunun çalışmasında herhangi bir problem yok.

Sistem.
AMD 5800X.
ASUS ROG STRIX 2070s.
G.Skill CL14 3600 MHz.
Corsair RM850X.
ASUS ROG STRIX X570 F Gaming.
MSI 240mm sıvı soğutma.

Çözüm bulabildin mi aynı sorunu ben de yaşıyorum.

Son düzenleme:
Hortlatıyorum bu sorunla uzun zamandır uğraşıyorum sorunu çözebildin mi bana verebiliceğin bir öneri var mı veya önerileriniz bendeki de derin dondurucudan kaynaklanıyor bu arada.

Çözüm bulabildin mi aynı sorunu ben de yaşıyorum.
Bir üstteki mesajda yazdığımı okursanız belki faydalı olur...

Geri
Yukarı