Derleyiciler ile program yazılır mı ve bu diller nasıl kullanılır?

wontagadra

Hectopat
Arkadaşlar yazılıma yeni adım atanlardanım. Birkaç sorum var. İnternetten araştırdım tabii ki ama bazı cevapları tam algılayamadım. Düzgün cevap verecekler yazsın. Trolleyenler gelecekse direkt rapor edeceğim.

1-Derleyiciler ile program yazılır mı? Benim internetten araştırıp anladığıma göre derleyiciler kullandığımız dili makine diline çevirip bize kodumuzun doğru ya da eksik olduğunu vs gösteriyor diye biliyorum. Derleyici nedir?

2-Öğrendiğimiz programlama dillerini nasıl kullanacağız? Mesela ben bir program ya da oyun yapmak istiyorum. Bunu derleyici ile mi yapacağım yoksa bir programla vs mi? Programla yapılıyorsa da derleyici ile yapılmaz değil mi?

Program yazılabilen programlara derleyici denir zaten. Bir programlama dili ile program yazabileceğiniz bir sürü derleyici olabilir. Misal Python dilinde bir program yazmak için Vscode da olur veya Pycharm da olur, ikisi de derleyicidir.

1-Derleyiciler ile program yazılır mı? Benim internetten araştırıp anladığıma göre derleyiciler kullandığımız dili makine diline çevirip bize kodumuzun doğru ya da eksik olduğunu vs gösteriyor diye biliyorum. Derleyici nedir?
Derleyicilerle yazılmaz sadece yazdığın kodu derleyiciye gönderirsin ve makinenin anlayacağı hale getirir.

2-Öğrendiğimiz programlama dillerini nasıl kullanacağız? Mesela ben bir program ya da oyun yapmak istiyorum. Bunu derleyici ile mi yapacağım yoksa bir programla vs mi? Programla yapılıyorsa da derleyici ile yapılmaz değil mi?
Programla yazmak sana daha konfor getirir. Örneğin C için eclipse kullanabilirsin. Hem derleyici ile geliyor ve çok gelişmiş bir program.

1- Derleyiciler sizin de söylemiş olduğunuz gibi yazdığınız dili makine koduna yani binary code'a çevirirler ve bilgisayarın o kod bloklarını anlamasını sağlarlar.

2- Örneğin C# yazmak için çok büyük bir kısım Visual Studio derleyicisini kullanır. Çünkü size sunduğu form arayüzü (sağladığı toolbox ile) çok daha iyidir.

Hangi dilde kendinizi geliştirmek istiyorsunuz? Bunu belirtin ki size uygun bir IDE (derleyici) ve/veya editör önerebileyim.

Yazacağınız kodları ister notepad ister IDE dediğimiz geliştirici ortamlar üzerinde yazacaksınız fakat kullandığınız dile uygun bir IDE ile yazarsanız onlar içlerindeki compiler(derleyici) ile kodu compile edecek(derleyecek) ve kodunuz executable olacak. Anlayacağınız siz kodu istediğiniz ortamda yazabilirsiniz fakat bunu bir compiler compile etmediği sürece işlenir duruma gelemez. Buradan da anlayacağınız üzere derleyici kodunuzu bilgisayarın anlayacağı türe (makine dili) çevirir ve program için olmazsa olmazlardandır.

Arkadaşlar yazılıma yeni adım atanlardanım. Birkaç sorum var. İnternetten araştırdım tabii ki ama bazı cevapları tam algılayamadım. Düzgün cevap verecekler yazsın. Trolleyenler gelecekse direkt rapor edeceğim.

2-öğrendiğimiz programlama dillerini nasıl kullanacağız? Mesela ben bir program ya da oyun yapmak istiyorum. Bunu derleyici ile mi yapacağım yoksa bir programla vs mi? Programla yapılıyorsa da derleyici ile yapılmaz değil mi?

Kodları Visual Studio'ya yaz hem kullanışı kolay hem de işlevli. Kabataslak olarak derleyici denilen programlar ise yazdığınız kodu makinenin anlayacağı bir şekilde tasarlarlar.

1- Derleyiciler sizin de söylemiş olduğunuz gibi yazdığınız dili makine koduna yani binary code'a çevirirler ve bilgisayarın o kod bloklarını anlamasını sağlarlar.

2- Örneğin C# yazmak için çok büyük bir kısım Visual Studio derleyicisini kullanır. Çünkü size sunduğu form arayüzü (sağladığı toolbox ile) çok daha iyidir.

Hangi dilde kendinizi geliştirmek istiyorsunuz? Bunu belirtin ki size uygun bir IDE (derleyici) ve/veya editör önerebileyim.
Yani programlar derleyiciler ile mi yazılır?

Yani programlar derleyiciler ile mi yazılır?
Size az-çok bir şeyler anlatmışlar. Hala buna inanmak istiyorsunuz.

Hayır. Derleyiciler derler. Bu kadar.

Sen bir insanın bakınca anlayacağı kod yazarsın. Derleyici onu sıfır ve birlere çevirir, makinenin anlayacağı hale yani.

Programlar programlama dili ile yazılır. Yazılan program derlenince elinde duruma göre değişir ama şimdilik direkt .exe oluşur diyelim. İşte o .exe aslında sıfır ve birlerden oluşuyor. Derleyici sana bunu sağlar.

Size az-çok bir şeyler anlatmışlar. Hala buna inanmak istiyorsunuz.

Hayır. Derleyiciler derler. Bu kadar.

Sen bir insanın bakınca anlayacağı kod yazarsın. Derleyici onu sıfır ve birlere çevirir, makinenin anlayacağı hale yani.

Programlar programlama dili ile yazılır. Yazılan program derlenince elinde duruma göre değişir ama şimdilik direkt .exe oluşur diyelim. İşte o .exe aslında sıfır ve birlerden oluşuyor. Derleyici sana bunu sağlar.
Hocam C dili ile bir hesap makinesi yapıyorum mesela ama .exe şeklinde oluşturmuyor. Siyah ekranda (cmd ekranı gibi) açıyor bu neden oluyor o zaman? Programlar bu şekilde olmuyor çünkü?

C dili ile hesap makinesi yapıyorsun.
.exe oluşturuyor.
Onu açıyorsun.
Ve konsol ekranını görüyorsun.
Buraya kadar olan kısmı anlamadıysan anlayana kadar oku.
Görev yöneticisini açarsan onun .exe olduğunu görürsün.

Anladığına emin misin? Bak o çalıştırdığın şey .exe dedim. Sen de kabul ettin. Tamam mı?

Şimdi, neden öyle oluyor? Çünkü öyle yazdın. Çünkü öyle olmaması için bir şey yapmadın.

Programlar neden öyle olmuyor? Çünkü onlar öyle olmaması için bir şey yaptı. Windows GUI kullandı, başka şeyler kullandı. Mesela C#'çılar çok sever arayüzleri. Arayüz görünce çıldırırlar. Onlar da form uygulaması yapıyor.

C ile Windows ortamında arayüzlü bir şey yapmaya çalışacağına o işi yapacak bir işletim sistemi yaz, daha iyi.
C++ veya başka bir şey kullan çok istiyorsan.

Geri
Yukarı