Ders çalış denmesine çıldırmak

Daha fazla  
Merhaba, seneye üniversite sınavına girecek bir lise öğrencisiyim, ailemle özellikle de annemle yıllardır çektiğim bir problemim var, klasik anne lafı "ders çalış"

Ancak bunun da bir seviyesi olmalı değil mi? 5 söylersin 10 söylersin o anda çalışmak istemiyorsa rahat bırakırsın istediği zaman çalışır ama yok arkadaş ne 5'i ne 10'u haddi hesabı yok.

Artık "ders çalış!" cümlesine karşı bir nefretim oldu, sadece annem değil bana kim ders çalış derse inanılmaz bir öfke ve sinir hali başlıyor ve o öfkemi dışa atmak için bir yerleri yumruklayasım geliyor, hatta neredeyse elimi kırıyordum.

Bu konu hakkında ne yapmam gerekiyor psikoloğa gitmem gerekiyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, seneye üniversite sınavına girecek bir lise öğrencisiyim, ailemle özellikle de annemle yıllardır çektiğim bir problemim var, klasik anne lafı "ders çalış"

Ancak bunun da bir seviyesi olmalı değil mi? 5 söylersin 10 söylersin o anda çalışmak istemiyorsa rahat bırakırsın istediği zaman çalışır ama yok arkadaş ne 5'i ne 10'u haddi hesabı yok.

Artık "ders çalış!" cümlesine karşı bir nefretim oldu, sadece annem değil bana kim ders çalış derse inanılmaz bir öfke ve sinir hali başlıyor ve o öfkemi dışa atmak için bir yerleri yumruklayasım geliyor, hatta neredeyse elimi kırıyordum.

Bu konu hakkında ne yapmam gerekiyor psikoloğa gitmem gerekiyor mu?

Biraz fazla abartıyorsun eğer çalışmıyorsun kesinlikle çalış hayatın için önemli bir de annenle konuş anne sinirleniyorum falan de.

Biraz fazla abartıyorsun eğer çalışmıyorsun kesinlikle çalış hayatın için önemli bir de annenle konuş anne sinirleniyorum falan de.

O kadar çok konuştum ki "Lütfen şu cümleyi kurma çok sinirleniyorum" diye 1-2 gün kurmuyor ama sürekli ima ediyor sonra tekrar devam ediyor

Baş başa oturup konuşmayı denedin mi?

Maalesef defalarca denedim ancak sonuçsun :/

Bu konuya yapılacak hiçbir şey yok. Ben de aynı sorunu yaşadım yıllarca. Anca yaptığının yanlış olduğuna, terapi almaya falan ikna edeceksin. Çok zor.

En iyisi kendini dış etkilere karşı güçlendirmek. Başkalarının dediklerinin duygu ve davranışlarına etki etmemesini sağlamak. Kendi kendine yapabileceğin tek şey bu.

Ders çalışıp düzgün bir üniversiteye il dışına gittiğin anda özgürlüğünü de kazanacaksın. Buna odaklanmaya çalışmanı, kendini böyle motive etmeni öneririm. İçinde bulunduğun durumun tek kurtuluş yolu çalışıp çekip gitmek.

Yeni konular

Geri
Yukarı