Ders çalışırken dikkatim dağılıyor

Bende ders çalışma isteği var ama calisamiyorum. Ders çalışırken aklıma baska seyler geliyor ve o yuzden dikkatim dağılıyor. Mesela aklıma hep oyun geliyor ve o yuzden dikkatim dağılıyor. Ve LGS sınavına 30 gün kaldı. Ne yapacağımı bilmiyorum.
Dostum sal bence zaten adrese göre gidersin en kötü

Basit. Dikkatini dağıtan şeyleri ortadan kaldır ve sessiz odada sade bir masa düzeni ile yalnız başına 30 gün boyunca çalış öğrenebildiğiniz kadar konu öğrenin.

Bende ders çalışma isteği var ama calisamiyorum. Ders çalışırken aklıma baska seyler geliyor ve o yuzden dikkatim dağılıyor. Mesela aklıma hep oyun geliyor ve o yuzden dikkatim dağılıyor. Ve LGS sınavına 30 gün kaldı. Ne yapacağımı bilmiyorum.

Pomodoro tekniğini uygulayabilrisiniz. Size tavsiyem sessiz ya da orta sesli yani rahatsız olmuyacağınız kadar bir ortama gidip çalışma masanızda sadece kitap, kalem kesinlikle telefon benzeri şeyler olmadan veya küçük oyuncak benzeri şeyler olmadan 25 dk boyunca çalışacağım ben deyip başlamanız. Ve 5 dk dinlenmeniz sonra 25 dk daha çalışmanız kesinlikle 5 dk da elinize telefon benzeri şeyler almayın yoksa 5 dk yı aşabilir ve diğer 25 dk ya gelmek istemeyeilirsiniz. Tavsiyem o 5 dk da camdan dışarı hava almanız ve hareket etmeniz.

Bu ders çalışma isteğiniz yok ama çalışmanız gerektiği için vicdan yapıyorsunuz demek gibi geldi bana zira çalışma isteğiniz olsa başka şeyler dikkatinizi dağıtmaz çünkü yapmak istediğiniz o derse çalışmak olur. Mesela sevdiğiniz oyunu oynarken dikkatiniz dağılmaz çünkü zaten onu yapmak istiyorsunuzdur. Her neyse sayısal ders çalışıyorsanız zaten bunun pek bir önemi yok ama sözel ders çalışıyorsanız amiyane tabirle biraz "vura vura kafaya sokma" durumu olacaktır. Burada da başarınızı esas kılan istikrarınız olacak. (Dersi çalışmaya değil, öğrenmeye çalışın şevkinizi arttırabilir.)

Yeni konular

Geri
Yukarı