Ders çalışırken sıkılıyorum

YuuOtosaka

Hectopat
Daha fazla  
Selam dostlar. Sorunum ders çalışmak. Oldukça çalışkan bir öğrenciyim derslerime özen gösteriyorum ama ders çalışırken, özellikle de konu dinlerken çok sıkılıyorum. Gözlerim yaşarıyor, kalbim sıkışıyor, koşmak istiyorum. Telefonlara, bilgisayarlara falan bakıyorum, Instagram'a giriyorum. Kısaca ders dışında her şeyi yapıyorum. Kendime plan yapıyorum fakat hep erteliyorum. Hayır çok da çalışmıyorum günde 2 saat bile yoktur. Gerisinde uyuyorum, yazılım çalışıyorum(yazılımda sıkılmıyorum) telefona bakıyorum. Şimdiden teşekkürler.

Eveeet, zamanında benim de çok yaşadığım bir konuya geldik. Nasıl bir şey olduğunu çok iyi biliyorum. Bunu aşmanın tek veya en önemli çaresi: HEDEF KOYMAK! Ders çalışırken ne için çalıştığını bilmezsen istersen seni zincirlesinler yine de o derse odaklanamazsın. Önce ne için çalışacağını bilmen gerekiyor. Benim de bu aralar çok çalışmam gerekiyor ama aldığım yazılım işleri yüzünden vaktim olmuyor. Yazılıma bir süre ara ver, kendine hedef koy ve telefonda vaktini alan tüm uygulamaları sil (özellikle varsa Instagram).

Yazılım çalışırken gerekli bir şey yaptığınızı anlıyor vücut ve ders yapınca da gereksiz bir şey yaptığınızı anlıyor ama malum Türkiye şartlarından dolayı ders çalışmak gerekli.

Kısaca çeşitli teknikleri var bunun, mesela pomodoro.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Biraz çalışıp biraz dinlenerek bu sıkıntıyı giderebileceğinizi düşünüyorum.

Eveeet, zamanında benim de çok yaşadığım bir konuya geldik. Nasıl bir şey olduğunu çok iyi biliyorum. Bunu aşmanın tek veya en önemli çaresi: HEDEF KOYMAK! Ders çalışırken ne için çalıştığını bilmezsen istersen seni zincirlesinler yine de o derse odaklanamazsın. Önce ne için çalışacağını bilmen gerekiyor. Benim de bu aralar çok çalışmam gerekiyor ama aldığım yazılım işleri yüzünden vaktim olmuyor. Yazılıma bir süre ara ver, kendine hedef koy ve telefonda vaktini alan tüm uygulamaları sil (özellikle varsa Instagram).
Hocam asla yapamayacağım 2 şeyi söylediniz. Azaltsam olmaz mı özellikle instagramı. Hem liseye daha yeni geçtim. Biraz tadını çıkarsam? Hem evdeyiz.

Instagram'ı kesinlikle sil.
Yukarıdaki arkadaşın attığı gibi Barış Özcan'ın yaptığı gibi 25 dk çalış ve 5 dakika da Sosyal'e falan gir.
İlla bu sürelere bağlı olman gerekmiyor. İstersen 30 dk çalış ve 10 dk ara ver.
Ayrıca çalışırken yanında dikkatini dağıtan ne varsa kaldır.

Hocam asla yapamayacağım 2 şeyi söylediniz. Azaltsam olmaz mı özellikle instagramı. Hem liseye daha yeni geçtim. Biraz tadını çıkarsam? Hem evdeyiz.
Dostum Pomodoro Tekniği'ni uygula istersen o 5 dk halay çek, o 5 dk senin.
Mesela ben şöyle yapardım. Aralarımda 5 dk klasik müzik veya başka tür müzik dinlerdim. Sen Instagram'a da girebilirsin. Ama yazılıma ara ver. Sosyal'e de girebilirsin.

Geri
Yukarı