Ders çalışırken sıkılıyorum

Selam dostlar. Sorunum ders çalışmak. Oldukça çalışkan bir öğrenciyim derslerime özen gösteriyorum ama ders çalışırken, özellikle de konu dinlerken çok sıkılıyorum. Gözlerim yaşarıyor, kalbim sıkışıyor, koşmak istiyorum. Telefonlara, bilgisayarlara falan bakıyorum, Instagram'a giriyorum. Kısaca ders dışında her şeyi yapıyorum. Kendime plan yapıyorum fakat hep erteliyorum. Hayır çok da çalışmıyorum günde 2 saat bile yoktur. Gerisinde uyuyorum, yazılım çalışıyorum(yazılımda sıkılmıyorum) telefona bakıyorum. Şimdiden teşekkürler.

Disipline ihtiyacın var.

Pomodoro tekniği bir nebze sıkıntıyı alsa da Türkiye'de derece yapanlar bile severek derse oturmuyor, ders çalışmadığında gelecekte ne olacağını, çalışıp güzel yerlere geldiğinde ne olacağını düşüneceksin, şu an kendini sınava hazırlayacağın hayatından maksimum 1-2 sene, hadi 3 olsun, maksimum 3 seneden sonra Üniversite ortamında eğleneceksin, Üniversite ortamı cidden güzel ve keyiflidir, başarılı bir okuldan mezun olduysan ve akademik kariyerin iyiyse ileride iyi bir yerlere gelip kendi ekonomik özgürlüğünü aldığın zaman bunun keyfi cidden çok başka, o yüzden evet sıkılacaksın ama hedeflerini düşün, ben de zamanında hiç severek ders çalışmıyordum, kendimi 1-2 sene zorladım ve şu an istediğim yerlerdeyim, öyle verimli ders çalışma, sıkılmadan ders çalışma taktikleri bana göre tamamen zırva, yok öyle bir şey, beynimiz bizim oturup ders çalışmaya programlı değil, yapımız gereği maalesef.

Pomodoro tekniği bir nebze sıkıntıyı alsa da Türkiye'de derece yapanlar bile severek derse oturmuyor, ders çalışmadığında gelecekte ne olacağını, çalışıp güzel yerlere geldiğinde ne olacağını düşüneceksin, şu an kendini sınava hazırlayacağın hayatından maksimum 1-2 sene, hadi 3 olsun, maksimum 3 seneden sonra Üniversite ortamında eğleneceksin, Üniversite ortamı cidden güzel ve keyiflidir, başarılı bir okuldan mezun olduysan ve akademik kariyerin iyiyse ileride iyi bir yerlere gelip kendi ekonomik özgürlüğünü aldığın zaman bunun keyfi cidden çok başka, o yüzden evet sıkılacaksın ama hedeflerini düşün, ben de zamanında hiç severek ders çalışmıyordum, kendimi 1-2 sene zorladım ve şu an istediğim yerlerdeyim, öyle verimli ders çalışma, sıkılmadan ders çalışma taktikleri bana göre tamamen zırva, yok öyle bir şey, beynimiz bizim oturup ders çalışmaya programlı değil, yapımız gereği maalesef.
Anladım. Çok teşekkür ederim.

Hocam asla yapamayacağım 2 şeyi söylediniz. Azaltsam olmaz mı özellikle instagramı. Hem liseye daha yeni geçtim. Biraz tadını çıkarsam? Hem evdeyiz.
Ders çalışmam gerektiği bir dönem oldu, o ara bir anlık kararla Instagram'ı siliverdim. Çok zorlanacağımı düşündüm ama gününün 1-2 saatini Instagram'da geçiren birine göre hiç de zorlanmadım hatta çok rahat ettim. Bu tavsiyemi dinle, fedakarlık yapmadan istediğini alamazsın :)

Küçük hedefler koyup onları tamamladıkça kendine küçük ödüller koymak en iyi yöntemdir. Excel'de veya kağıt üzerinde hedefler koy. Steam'deki başarılar gibi, günlük 50 matematik sorusu çözünce bir başarı olsun, 40 Türkçe sorusu çözünce bir başarı olsun. Doğru yanlış oranına göre bu başarı değişsin. Eğer belirli puanı toplarsan sevdiğin bir yemeği yemek ya da 2 saat bir oyunu oynamak gibi hedefler koyabilirsin. Bunun kararını dengelemiyorsan zaten çalışmaya da gerek yok. Yani 1 saat ders çalışıp 5 saat oyun oynamak koyarsan zaten kafadan kaybedersin. Koyduğun kurallara birebir uymak da irade meselesi. Başarılı olmak disiplin ve eğlence dozajının dengesinden geçer.

Örnek vereyim. 100 soru çözüp %80 oranında başarı yakalarsam sevdiğim 1 saatlik aktiviteyi yapmayı hak ederim. %60-80 arasında başarı yakalarsam 45 dk sevdiğim aktiviteyi hak ederim. Ama 100 soru altında soru çözersem bunu hak etmem. Ya da %60 doğru altında bu aktiviteyi gerçekleştirmeyi hak etmem. Haftada 4 ve üstü başarı sağlarsam sevdiğim bir yiyeceği yemeyi hak ederim.

Gibi kurallar koyarsanız hem kendi kendinize meydan okursunuz hem bu işi bir oyuna çevirirsiniz, hem de yapacağınız işi belli kısıtlara bölerek işi kolaylaştırırsınız.

İzlemenizi öneririm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Tahminimce ders çalışırken sıkılan bir insan bu videoyu izlerken de sıkılır.

Ders çalışmam gerektiği bir dönem oldu, o ara bir anlık kararla Instagram'ı siliverdim. Çok zorlanacağımı düşündüm ama gününün 1-2 saatini Instagram'da geçiren birine göre hiç de zorlanmadım hatta çok rahat ettim. Bu tavsiyemi dinle, fedakarlık yapmadan istediğini alamazsın :)
Geçen sene sınava hazırlanırken hesabımı kapatmıştım. Hedefime de ulaştım. Sanırım o yüzden içimde bir özlem var xd.

Selam dostlar. Sorunum ders çalışmak. Oldukça çalışkan bir öğrenciyim derslerime özen gösteriyorum ama ders çalışırken, özellikle de konu dinlerken çok sıkılıyorum. Gözlerim yaşarıyor, kalbim sıkışıyor, koşmak istiyorum. Telefonlara, bilgisayarlara falan bakıyorum, Instagram'a giriyorum. Kısaca ders dışında her şeyi yapıyorum. Kendime plan yapıyorum fakat hep erteliyorum. Hayır çok da çalışmıyorum günde 2 saat bile yoktur. Gerisinde uyuyorum, yazılım çalışıyorum(yazılımda sıkılmıyorum) telefona bakıyorum. Şimdiden teşekkürler.
Müzik dinleyerek çalışın ama her parçayı , her türü değil de daha çok progresif rock , psikedelik rock ve ya scorpions tarzı parçalar. benim kullandığım playlisti deneyin, ben ders çalışırken hep bu playlisti açarım .

Ek olarak yeterli motivasyonunu olmayabilir Ege Fitness'in motivasyon videolarını izleyin.

EN ÖNEMLİ KURAL İSE AMACINI BELİRLE nasıl mı hemen adımlar ile anlatayım:
1- Düşün ben niye ders diye, hemen iyi bir üniversite için deyip atmak yok saatlerce düşün gerekirse, O'na (bence en sağlam sebep bu)ulaşmak için mi , zengin olmak için mi ( en dandik ve en kolay kırılan sebep) , iyi bir üniversitede okumuş olmak için mi (LGS'de tarafımca lise için denendi veve denenmemesi gerektigi anlaşıldı, en dandik hedef 2 ) , sevdiğin bir işin mesleğin olması mı ...

2. O hedefi büyük harflerle bir yere yaz 7/24 gözünün önünde olsun , uyurken bile görebilirsin onu . Telefonun ve bilgisayarın ekran fotosuda o hayali çağrıştıran bir şey olsun her bilgisayarı açtığında vicdan azabı çekiyorsun. bu büyük bir gelişme.

3. O hedefi herkese anlat isterlerse dalga geçsinler istediğimiz dalga geçip inanmamanları onlar dalga geçerken sor "neden ben yapamayım de, niye kapısına sen giremezsin mi yazdılar, Allah emir mi verdi onu okula almayın diye," onlarda sana inanacaklar, AFERİN, artık o hedef için en iyi motivasyonlardan birine sahipsiniz, insanların güveni , kendi haysiyetiniz , namusunuz , şerefiniz o hayal oldu artık. İnsan için en güçlü motivasyonlardan biri budur.
Not:Eğer "sende onu kazanacak beyin mi var? "tarzı aşağılama ifadesi kuranlardan uzak dur, yaklaşma, hayatından sil. Onlar başarısızlardır kendileri her tarafa suç atar , herkesin hayalleri ile dalga geçer, kendileri yapamayınca herkes yapamaz sanırlar, insanların başarıları onların zoruna gider.

4. Her sabah karşısında dur o yazının hiç bir şey yapmadan hayal kur ona bakarak , eğer onunla alakalı hayal kurmaktan sıkılmıyorsan , o hayaller sana mutluluk veriyorsa hedefin %10 doğru hedefi seçmişsin demektir ama asıl hedefi isteyip istemediğini anlamanın yolu onun olmadığı yine hayaller kur ama o olmadan ne kadar karamsar, ne kadar umutsuz, ne kadar acı hissediyorsan o hayalleri düşününce o kadar doğru hedefi seçmişsin demektir çünkü o senin OLMAZSA OLMAZ'ındır .

5. Her ders çalışmadan önce 5 dakika o olmaz ise nolur diye hayal kur. Çünku insanları harekete geçiren hayallerinin gerçek olma ihtimalinden ise gerçek olmama ihtimalidir. Hayallerin olabildiğince karanlık olsun, ne kadar karanlık ise o kadar o hayal için fedakar olursunuz.

6. Her ders çalışmadan yine 5 dakika önce o olmazsa nolur diye hayal kurduktan sonra , o hayal olsa napardın, nasil hayatın olurdu vs. gibi . Evet çok güçlü bir motivasyon değil ama bu da moralini düzeltir sonuçta derse depresif girmeniz odaklanamıyorum engeller, olumsuz hayali aklından çıkartamazsın o yüzden olumsuzdan sonra olumlu düşün , artı eksiğin götürür mantığı. Artık derse hazırız.

7.Bir kağıt yapıştır duvara ve ya masana duyduğun her motivasyon sözünü oraya yaz,pes etmeye başladığın , sıkıldığın , bıktığın zaman o sözleri oku , tekrar ve tekrar oku , o hırsı o öfkeyi hissedene kadar oku. Bil ki pes etmek istediğin zaman gelişmeye başlıyorsun, o pes etme sınırına gelene kadar yerinde sayarsın ama o sınırda ne kadar çok zorlarsan o kadar gelişirken.

8. Son ve en önemli (bence) adim kendine olan (öz)güvenin yere göğe sığmasın.

Not:İlk 10.000'e 5.000'e 1.000'e girme gibi saçma hedefler seçme çünkü bunlar hedef bile değildir, bunlar kendine güvenmeyen insanların kendilerine oluşturduğu saçma motivasyon kırıntılarıdır. hedefin alabildiğine yüksek ve zor olsun ilk 100 gibi ilk 10 gibi ilk 1 gibi (favorim). ne demiş Mevlana "zor diyorsun , zor olsun ki imtihan olsun"

Moderatör Bey Efendilere Özel: Bu kadar yazıda yazım hatası bulursanız artık görmezden gelin artık ben bile bulamıyorum .

Ek olarak ASLA VE ASLA erteleme . Ertelemek hedeflerin katilidir.

Kendinize hedef koyun ve hedefe ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin. O ödülü kazanmak istediğiniz için o hedefi yerine getireceksiniz.

Arka planda Lofi Hip Hop veya God is an Astronaut All is Bright All is Viaolent dinleyin. İkincisi şiddetli önerimdir. Ders çalışırken çok iyi geliyor. Hatta 19:20 de başlayan şarkı beni benden alıyor adeta başka evrenlere gidiyorum.

Geri
Yukarı