Ders çalışma isteğim kalmadı

Andromeda262

Hectopat
Selamlar arkadaşlar, ben bu sene LGS'ye gireceğim. Ve bildiğiniz üzere pandemiden dolayı senenin yüzde 70'i neredeyse evde geçti. Benim sorunum okul ve dershane dışında ders çalışmak için hiçbir gücümün ve enerjimin kalmamış olması. Senenin başında çok mu çalışıyordum? Hayır. Ama şimdiki tempoma göre daha iyiydim. Artık içimde beni sınava çalışmak için itecek bir motive kaynağım bana yeni bir bilgisayar alınacak olması dışında hiçbir şey kalmadı. Ailem hep diyor diğer çocuklar günde 300-500 soru çözüyorlar sen hiç çözmüyorsun diye. Günde 500 soru gerçekten çok fazla benim için, zaten eve geldiğimde hiçbir şeyi ne yapma isteğim kalıyor ne de enerjim kalıyor. Deneme sınavlarım genelde çevreme göre iyi geliyor. Bir tek matematikte zorlanıyorum diğer derslerden en fazla 1-2 yanlışım çıkıyor matematiğe gelince 6-7 net anca yapabiliyorum, bu da puanımı dibe çekiyor.

Matematikten gerçekten hiç anlayamıyorum ne yapacağımı da bilmiyorum. Ben LGS'de diğer derslerimi fullersem ve matematikten de 9-10 doğru çıkarabilip diğerlerini boş yaparsam iyi biri liseye gideceğimi düşünüyorum. Ama bu sınav döneminde de matematik çok zorladı beni. Matematiği gördüğümde bütün isteğim gidiyor. Sizce diğer öğrenciler de böyle düşünüyor mudur yoksa sorun bende mi? Gerçekten hayatımın en stresli yılını yaşıyorum. Hiçbir aktiviteden zevk alamamaya başladım artık. Sizce ne yapmalıyım? Bana bir yol gösterin lütfen.

Anlarsın anlamayacak ne var alt üstü yazıp çizmek. Edison gibi deha 10 bin defa başarısız olmuş ve sonuca ulaşmış, senin uğraştığın şey zor değil neden anlamadığını belirle ve hocalarına sor eminim muvaffak olacaksındır.

Sorunun matematikse şunu dene. Tonguç falan izle zorla kendini konuyu iyice anladıktan sonra yeni nesil test çöz. Ancak testi çalışmak için değil eğlenmek için çöz. Daha demin yeni nesil test çözdüm matematikten, çözerken eğlenirsen kendisi geliyor.

Selamlar arkadaşlar, ben bu sene LGS'ye gireceğim. Ve bildiğiniz üzere pandemiden dolayı senenin yüzde 70'i neredeyse evde geçti. Benim sorunum okul ve dershane dışında ders çalışmak için hiçbir gücümün ve enerjimin kalmamış olması. Senenin başında çok mu çalışıyordum? Hayır. Ama şimdiki tempoma göre daha iyiydim. Artık içimde beni sınava çalışmak için itecek bir motive kaynağım bana yeni bir bilgisayar alınacak olması dışında hiçbir şey kalmadı. Ailem hep diyor diğer çocuklar günde 300-500 soru çözüyorlar sen hiç çözmüyorsun diye. Günde 500 soru gerçekten çok fazla benim için, zaten eve geldiğimde hiçbir şeyi ne yapma isteğim kalıyor ne de enerjim kalıyor. Deneme sınavlarım genelde çevreme göre iyi geliyor. Bir tek matematikte zorlanıyorum diğer derslerden en fazla 1-2 yanlışım çıkıyor matematiğe gelince 6-7 net anca yapabiliyorum, bu da puanımı dibe çekiyor.

Matematikten gerçekten hiç anlayamıyorum ne yapacağımı da bilmiyorum. Ben LGS'de diğer derslerimi fullersem ve matematikten de 9-10 doğru çıkarabilip diğerlerini boş yaparsam iyi biri liseye gideceğimi düşünüyorum. Ama bu sınav döneminde de matematik çok zorladı beni. Matematiği gördüğümde bütün isteğim gidiyor. Sizce diğer öğrenciler de böyle düşünüyor mudur yoksa sorun bende mi? Gerçekten hayatımın en stresli yılını yaşıyorum. Hiçbir aktiviteden zevk alamamaya başladım artık. Sizce ne yapmalıyım? Bana bir yol gösterin lütfen.
Şunu söyleyeyim, kimse 500 falan çözmüyor bunu söyle ailene, ben de gireceğim bu sene. 20'şer 20'şer arttırıyorum dershane planını. 250 falan oluyor, bu gayet yeterli. Geleceğinin iyi olmasını istiyorsan çalışmalısın, işin hazır değilse, harcanmak istemiyorsan çalışmalısın. Benim çalışma nedenim harcanmak istememem, yeteneklerimi kullanmak istiyorum. Boşa yaşanmış bir hayatım olsun istemiyorum, dünyaya katkım olsun istiyorum. Yani kendine nedenler bulmalısın çalışmak için. Bilgisayar gibi değil, daha iyi şeyler. Matematik için de soru çözmeden olmuyor en çok ona ağırlık ver. Benim yanlışlarım doğrularımı geçmişti bir kere. Kardeşim benden iyi alınca çok üzülmüştüm, şimdi 19 net yapıyorum çoğu zaman. Bir sorunun yok ve stres yapman normal.

Daha vakit var 2 ayda başarabilirsin. İlk önce bir tane deneme al LGS sorularının düzeyinde olsun daha sonra denemnin bir tanesini çöz ve eksiklerini gör daha sonra videolar izlemelisin ve konuları kavramalısın. Konuları dinledikten sonra ilk önce alıştırmalardan başla daha sonra testlerden çöz temelde eksiklerini az buçukda kapatabiliyorsan iş tamam daha sonra soru bankalarından çözemeye başla ve yavaş yavaş yeni nesil sorulara başla son 20 günde deneme çöz ve eksiklerini yine gidermeye çalış zaten bu dediklerimi uygularsan ders çalışma isteğin gelecektir ilk önce "2 ay az süre değil ben bunu başarabilirm diğerlerinden ne eksiğim varki?" diyebilmelisin biraz motivasyon ile o içindeki kıvılcımı ateşlemen lazım daha sonra 5 yanlışa kadar düşürebilirsin hatta daha azına bile neden yapamayasın ki? İlk başta tek önemli olan içinden bir ses seni motive etmeli ve ders çalışma isteğini uyandırmalı sonrası çorap söküğü gibi gelir.

Geri
Yukarı