Ders çalışma zamanında bilgisayardan ne kadar uzak kalınmalı?

Miraç Gürbüz

Decapat
Daha fazla  
Eylül ayında bir etüt merkezine kayıt yaptırma ihtimalim var. Buraya başvurduğumda bilgisayardan ne kadar uzak kalabilirim? Bilgisayar aşığı birisiyim. Oyun oynamadan kendimi eğlendiremiyorum. Ne kadar günlük bilgisayarda durabilirim? Kazanmak istediğim bölüm çok puanlı bir bölüm değil. 300-320 puan bile yetiyor. Polislik düşünüyorum. Polis veya astsubaylık.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eylül ayında bir etüt merkezine kayıt yaptırma ihtimalim var. Buraya başvurduğumda bilgisayardan ne kadar uzak kalabilirim? Bilgisayar aşığı birisiyim. Oyun oynamadan kendimi eğlendiremiyorum. Ne kadar günlük bilgisayarda durabilirim? Kazanmak istediğim bölüm çok puanlı bir bölüm değil. 300-320 puan bile yetiyor. Polislik düşünüyorum. Polis veya astsubaylık.
Günlük maksimum 1.5 saat oyna pc ile. Bence eğlence sadece oyunlarda değil. Ben matematikte geometri sorusu çözerek bile eğlenebiliyorum.

Günlük maksimum 1.5 saat oyna PC ile. Bence eğlence sadece oyunlarda değil. Ben matematikte geometri sorusu çözerek bile eğlenebiliyorum.

Hayatımda kitap yüzü açmadım eğlenemiyorum test çözerken falan 6 yaşımdan bu yana bilgisayar oynuyorum asosyal birisiyim zaten 2 3 arkadaştan ötesi yok hayatımda tek ders olarak tarih seviyorum geçmişimi bilmek falan güzel oluyor onu da videolardan animasyonlu izliyorum.

Hocam şahsi fikrim sadece ders için değil, genel hayatınız için de bilgisayarla araya mesafe koymanız. Açıkçası oyun oynamadan kendimi eğlendiremiyorum demeniz biraz üzücü geldi bana. Bir süre bilgisayarı kenara koyarak, oyunlardan tamamen uzaklaşarak denemenizi öneririm. Bu şekilde bir süre sonra geri döndüğünüzde gerek oyunun aldığı güncellemeler, gerekse elin soğumasından sonra bir daha eskisi gibi bağımlı olunmuyor. Ben bu şekilde oyunlardan soğuyup araya bir mesafe koymayı başarmıştım. Şimdi sadece karşıma güzel bir hikayeli oyun çıkarsa onu oynuyorum, rekabetçiler inanılmaz bağlıyor insanı. Bu arada film izlemek de yararlı oluyor. Kaliteli film izlerseniz gerçekten ufuk açıcı olabiliyor. Oyun yerine geçebilecek bir alternatif bana göre.

Onun haricinde puan hakkında hiçbir bilgim yok, genelde sıralama üzerinden düşünen birisiyim. Fakat bu konuda da kendinizi çok sıkmayın hocam. Farklı hobiler edinip ona zaman ayırın, arkadaşlarınızla dışarı çıkın, gerekse akşam vakti pc ile haşır neşir olun. Fakat kendizi sıkıp derslerden nefret etmenin bir manası yok. Benim yaptığım en büyük hata buydu o yüzden anlatmak istedim, sıktıysam kurusa bakmayın.

Senin bağımlılıkla mücadeleye de gitmen lazım. Çünkü bu bir bağımlılık. Biz "Şöyle yap böyle yap." desek de muhtemelen uygulama iradesi olamdan bir sonuca varamayacaksın. Tamamen irade ile ilgili. Gerektiği kadar çalışmayı ve gerektiği kadar oynamayı bileceksin. Bunu da irade ile yapıyorsun. Sigara ve alkol ile aynı mevzu. Sadece ortada nikotin gibi bağlayıcı bir kimyasal yerine beynindeki mutluluk hormonu var. Ders çalışmayı öncelikli hale getirip ödülü bilgisayar oynamak yaparsan mesela, belki mutluluk hormonun buna göre çalışacaktır. Bunlar ufak detaylar gibi görünse de önemli.

Hocam şahsi fikrim sadece ders için değil, genel hayatınız için de bilgisayarla araya mesafe koymanız. Açıkçası oyun oynamadan kendimi eğlendiremiyorum demeniz biraz üzücü geldi bana. Bir süre bilgisayarı kenara koyarak, oyunlardan tamamen uzaklaşarak denemenizi öneririm. Bu şekilde bir süre sonra geri döndüğünüzde gerek oyunun aldığı güncellemeler, gerekse elin soğumasından sonra bir daha eskisi gibi bağımlı olunmuyor. Ben bu şekilde oyunlardan soğuyup araya bir mesafe koymayı başarmıştım. Şimdi sadece karşıma güzel bir hikayeli oyun çıkarsa onu oynuyorum, rekabetçiler inanılmaz bağlıyor insanı. Bu arada film izlemek de yararlı oluyor. Kaliteli film izlerseniz gerçekten ufuk açıcı olabiliyor. Oyun yerine geçebilecek bir alternatif bana göre.

Onun haricinde puan hakkında hiçbir bilgim yok, genelde sıralama üzerinden düşünen birisiyim. Fakat bu konuda da kendinizi çok sıkmayın hocam. Farklı hobiler edinip ona zaman ayırın, arkadaşlarınızla dışarı çıkın, gerekse akşam vakti PC ile haşır neşir olun. Fakat kendizi sıkıp derslerden nefret etmenin bir manası yok. Benim yaptığım en büyük hata buydu o yüzden anlatmak istedim, sıktıysam kurusa bakmayın.

Yok herkesin anlattığı şeyler değerli 18 yaşıma girmeme 2 ay kaldı ve yakın zamanda iş hayatına atılcam en azından kötü bir geleceğe sahip olmaktansa orta gelirli olmayı yeğlerim oyun tarafındada şöyle ben rekabetçi olmasa bile oyun oynuyorum beni tek eğlendirebilen şeylerden hobi edinecek bir aile gelirim yok çünkü piyano çalmak istesem kaç bin TL bir piyano vesaire vesaire en azından 2 saatte olsa oyun oynasam bu süreçte bana çok bir zararı olur mu diye düşünüyorum yoksa 10 ay boyunca ayda 1 falan açmak istemiyorum.

Hayatımda kitap yüzü açmadım eğlenemiyorum test çözerken falan 6 yaşımdan bu yana bilgisayar oynuyorum asosyal birisiyim zaten 2 3 arkadaştan ötesi yok hayatımda tek ders olarak tarih seviyorum geçmişimi bilmek falan güzel oluyor onu da videolardan animasyonlu izliyorum.
Sapien kanalını öneririm. Kitap oku ama kitapsız olmaz.

Yok herkesin anlattığı şeyler değerli 18 yaşıma girmeme 2 ay kaldı ve yakın zamanda iş hayatına atılcam en azından kötü bir geleceğe sahip olmaktansa orta gelirli olmayı yeğlerim oyun tarafındada şöyle ben rekabetçi olmasa bile oyun oynuyorum beni tek eğlendirebilen şeylerden hobi edinecek bir aile gelirim yok çünkü piyano çalmak istesem kaç bin TL bir piyano vesaire vesaire en azından 2 saatte olsa oyun oynasam bu süreçte bana çok bir zararı olur mu diye düşünüyorum yoksa 10 ay boyunca ayda 1 falan açmak istemiyorum.
Hobi sadece parayla olmuyor. Yürümek, koşmak bile hobidir. Evde kendi kendine basit egzersizler de hobidir. Kitap paralı diyorsan internetten sesli kitap ya da PDF alıp okumak da hobidir. Basit bir rubik küp alıp onunla uğraşmak da hobidir. Yeni kültürler keşfetmek bile hobidir. Dil öğrenmeyi bile hobi sayabiliriz.

En basitinden vaktin olduğu zaman halk eğitim veya gençlik merkezi kurslarına git. Ücretsiz zaten.

Geri
Yukarı