Ders çalışma zamanında bilgisayardan ne kadar uzak kalınmalı?

Yok herkesin anlattığı şeyler değerli 18 yaşıma girmeme 2 ay kaldı ve yakın zamanda iş hayatına atılcam en azından kötü bir geleceğe sahip olmaktansa orta gelirli olmayı yeğlerim oyun tarafındada şöyle ben rekabetçi olmasa bile oyun oynuyorum beni tek eğlendirebilen şeylerden hobi edinecek bir aile gelirim yok çünkü piyano çalmak istesem kaç bin TL bir piyano vesaire vesaire en azından 2 saatte olsa oyun oynasam bu süreçte bana çok bir zararı olur mu diye düşünüyorum yoksa 10 ay boyunca ayda 1 falan açmak istemiyorum.
Hocam hobi edinememenin bütçeyle ilişkisi gerçekten çok acı, bence birçok genç de bu yüzden kötü alışkanlık ediniyor. Fakat araştırırsanız daha ucuz ve belki de ilginizi çekebilecek bir hobi bulabilirsiniz. Örnek olarak ben uzun bir süredir plastik modelcilikle uğraşıyorum. İnternetten biraz araştırırsanız hem kit hem de malzeme olarak ciddi derecede pahalı maalesef. Fakat bu aşamaya geçmeden yıllarca bir maket bıçağı bir mukavvayla çok proje yapmışlığım var. Güzel olmadılar, hepsi çöpe gitti belki ama güzel bir hobiye zemin hazırlamış ve bana da güzel vakit geçirtmiş oldular. Arkadaşın dediği gibi hobiler çok çeşitli, illaki pahalı olmak zorunda değil.

Senin bağımlılıkla mücadeleye de gitmen lazım. Çünkü bu bir bağımlılık. Biz "Şöyle yap böyle yap." desek de muhtemelen uygulama iradesi olamdan bir sonuca varamayacaksın. Tamamen irade ile ilgili. Gerektiği kadar çalışmayı ve gerektiği kadar oynamayı bileceksin. Bunu da irade ile yapıyorsun. Sigara ve alkol ile aynı mevzu. Sadece ortada nikotin gibi bağlayıcı bir kimyasal yerine beynindeki mutluluk hormonu var. Ders çalışmayı öncelikli hale getirip ödülü bilgisayar oynamak yaparsan mesela, belki mutluluk hormonun buna göre çalışacaktır. Bunlar ufak detaylar gibi görünse de önemli.
Hocam ayriyeten bu yazılanlara kelimesi kelimesine katılıyorum. Gerçekten birçoğumuzun dikkat etmediği, önemsemediği fakat çok önemli konular. En basitinden bunları araştırmak da bir hobi olabilir mesela, hem de ücretsiz.

Hobi sadece parayla olmuyor. Yürümek, koşmak bile hobidir. Evde kendi kendine basit egzersizler de hobidir. Kitap paralı diyorsan internetten sesli kitap ya da PDF alıp okumak da hobidir. Basit bir rubik küp alıp onunla uğraşmak da hobidir. Yeni kültürler keşfetmek bile hobidir. Dil öğrenmeyi bile hobi sayabiliriz.

En basitinden vaktin olduğu zaman halk eğitim veya gençlik merkezi kurslarına git. Ücretsiz zaten.

Evet mantıklı günümün yarısı dışarıda geçiyor zaten diğer yarısı bilgisayar başında yazılım kurslarına ve İngilizce kurslarınada gitmeyi düşünüyorum bir yandan yazı yazmada falan oldukçca hızlıyım ezber zekamda ileri seviyede çoğu şeyi kolay kolay unutmam aklımda kalıyorlar yani. Bir dil eğitimi ve yazılım kursuda bana etki eder diye düşünüyorum polislik kazanmazsam bile en azından elimde gelişen bir yazılım dili olacak internet üzerinden onunla ilgili projeler yapabilirim. Hayatta seçenek bol bu sınavda beni bilgisayarda 2 saat oyun oynamak ne kadar etkiler diye düşünüyorum sadece her gün olmasa da 3 günde bir.

Hocam ayriyeten bu yazılanlara kelimesi kelimesine katılıyorum. Gerçekten birçoğumuzun dikkat etmediği, önemsemediği fakat çok önemli konular. En basitinden bunları araştırmak da bir hobi olabilir mesela, hem de ücretsiz.
Hobinin tanımı çok geniş bence. Kültür araştırmak ve öğrenmek bile bir hobi. Genel kültür açısından da harika. Senin hobi de çok iyiymiş, ileride daha iyi imkanların olur belki.

Evet mantıklı günümün yarısı dışarıda geçiyor zaten diğer yarısı bilgisayar başında yazılım kurslarına ve İngilizce kurslarınada gitmeyi düşünüyorum bir yandan yazı yazmada falan oldukçca hızlıyım ezber zekamda ileri seviyede çoğu şeyi kolay kolay unutmam aklımda kalıyorlar yani. Bir dil eğitimi ve yazılım kursuda bana etki eder diye düşünüyorum polislik kazanmazsam bile en azından elimde gelişen bir yazılım dili olacak internet üzerinden onunla ilgili projeler yapabilirim. Hayatta seçenek bol bu sınavda beni bilgisayarda 2 saat oyun oynamak ne kadar etkiler diye düşünüyorum sadece her gün olmasa da 3 günde bir.
Bir ara oldukça fazla oyun oynadım. Oyunlar da bir şeyler katıyor elbet, dil gibi mesela ama dozunu bilmek lazım. İngilizce öğren mutlaka, her işte lazım olacak. Yazılım öğrenirsen üstüne, tadından yenmez. Polislik olsa da olmasa da hobi olarak bile yazılım yapabilirsin. İş olarak da. Potansiyelin varsa ve kendine güveniyorsan harcama. İnsan ilişkilerin de kurslarda gelişir.

Ayrıca, bilgisayarı 12 saat oyun için harcamıyorsan çok da sorun değil. Verimli bilgisayar kullanmayı öğrenmek önemli. Bilgisayarda araştırma yapmak, bir şeyler okumak ve öğrenmek kötü bir şey değil. Artık her şey online ortamda olduğu için normal.

senin hobi de çok iyiymiş, ileride daha iyi imkanların olur belki.
Hocam aynı burası gibi -tabii çok daha az katılımcılı- çok kaliteli bir forum sayfası vardı bununla alakalı. Maalesef maddi sebeplerle kapandı. Görünce gerçekten çok üzülmüştüm. Eğer açık olsaydı oraya bakmanızı önerecektim, ustaların yaptığı modeller gerçekten insanı mest ediyordu.

Hobinin tanımı çok geniş bence. Kültür araştırmak ve öğrenmek bile bir hobi. Genel kültür açısından da harika. Senin hobi de çok iyiymiş, ileride daha iyi imkanların olur belki.

Bir ara oldukça fazla oyun oynadım. Oyunlar da bir şeyler katıyor elbet, dil gibi mesela ama dozunu bilmek lazım. İngilizce öğren mutlaka, her işte lazım olacak. Yazılım öğrenirsen üstüne, tadından yenmez. Polislik olsa da olmasa da hobi olarak bile yazılım yapabilirsin. İş olarak da. Potansiyelin varsa ve kendine güveniyorsan harcama. İnsan ilişkilerin de kurslarda gelişir.

Ayrıca, bilgisayarı 12 saat oyun için harcamıyorsan çok da sorun değil. Verimli bilgisayar kullanmayı öğrenmek önemli. Bilgisayarda araştırma yapmak, bir şeyler okumak ve öğrenmek kötü bir şey değil. Artık her şey Online ortamda olduğu için normal.

Evet canım sıkıldıkça yakın tarih uzak tarih siyaset araştırıyorum 2 3 saat kadar canım sıkıldıkça sevdiğim yayıncıların canlı yayınlarını geçmiş videolarını izliyorum 2 3 saatte oyun oynuyorum zaten akşam 5 6 gibi geliyorum eve öyle bitiyor günüm.

Sizin sorununuz bilgisayar oyunu değil, otokontrolünüz yok ve yüksek ihtimalle öğrenmeyi bilmiyorsunuz. Maalesef öğrenmeyi öğrenmek daha küçük yaşlarda kazanılması gereken bir edim ama hiçbir zaman geç değildir. Şimdi "bunun sorumla ne ilgisi var?" demiş de olabilirsiniz. Şöyle ki otokontrolünüz olursa zaten bir çeşit engellenmeye ihtiyaç duymak yerine çalışmanız gerektiğinde çalışır, boş vaktinizde de yapmak istediğinizi yaparsanız. Tabi öğrenmeyi öğrenmediğiniz için çalışmak (tabi burada dersten söz ediyoruz) size bir manası olmayan uğraş ya da kimine göre sonunda bir ödül alacak ve bitecek bir uğraş gibi geliyor. Kısaca veriyi, bilgi haline getirmeyi ve bilgiyi araç olarak kullanıp, yorumlamanın hem karakterinize hem yaşayışınıza olumlu katkılarını görmek için otokontrol sağlayabilmeniz, bir nevi disipline sahip olmanız yani biraz acı (mecazen) çekmeniz gerekecek.
Naçizane öneride bulunmak gerekirse; Sosyal olmaya ve birlikte çalışmaya önem verin ama bunun için çevrenizdekileri de iyi değerlendirmeniz lazım.

Sizin sorununuz bilgisayar oyunu değil, otokontrolünüz yok ve yüksek ihtimalle öğrenmeyi bilmiyorsunuz. Maalesef öğrenmeyi öğrenmek daha küçük yaşlarda kazanılması gereken bir edeyim ama hiçbir zaman geç değildir. Şimdi "bunun sorumla ne ilgisi var?" demiş de olabilirsiniz. Şöyle ki otokontrolünüz olursa zaten bir çeşit engellenmeye ihtiyaç duymak yerine çalışmanız gerektiğinde çalışır, boş vaktinizde de yapmak istediğinizi yaparsanız. Tabii öğrenmeyi öğrenmediğiniz için çalışmak (tabii burada dersten söz ediyoruz) size bir manası olmayan uğraş ya da kimine göre sonunda bir ödül alacak ve bitecek bir uğraş gibi geliyor. Kısaca veriyi, bilgi haline getirmeyi ve bilgiyi araç olarak kullanıp, yorumlamanın hem karakterinize hem yaşayışınıza olumlu katkılarını görmek için otokontrol sağlayabilmeniz, bir nevi disipline sahip olmanız yani biraz acı (mecazen) çekmeniz gerekecek.
Naçizane öneride bulunmak gerekirse; sosyal olmaya ve birlikte çalışmaya önem verin ama bunun için çevrenizdekileri de iyi değerlendirmeniz lazım.

Güzel konuşmuşsun öncelikle yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum bunu bir de etüt merkezine katılacağım yerdeki dershane hocalarıyla olsun başka hocalarla olsun görüşürüm bana hobi edinecek bir parça ders verebilirler belki zaten benim hayatımı köle gibi kullanacak değiller 1 saat de olsa rahat olmamı sağlayacaklardır hayatımı suistimal etmeyeceklerdir.

Evet canım sıkıldıkça yakın tarih uzak tarih siyaset araştırıyorum 2 3 saat kadar canım sıkıldıkça sevdiğim yayıncıların canlı yayınlarını geçmiş videolarını izliyorum 2 3 saatte oyun oynuyorum zaten akşam 5 6 gibi geliyorum eve öyle bitiyor günüm.

Ben eskiden çok gereksiz vakit harcıyordum. Gereksiz vakit harcama yolları:
1. Çok uzun süre oyun oynamak.
2. Yayıncıları izlemek.
3. Hiçbir bilgi katmayan Youtube videolarını izlemek (yumurta fırlatma challange).
4. Sosyal medyada gezinmek.
5. Uzun süre haber okumak.
6. Her şeyi yapman gerekenden daha uzun sürede yapmak.

İyi vakit harcama yolları:
1. Dozunda ve faydalı sayılabilecek oyunlar oynamak (bakış açısı ve dil gibi).
2. Bilgi katan Youtube videolarını izlemek (alanınla ilgili olması daha iyi).
3. Sosyal medyanın doğru yerlerinde gezinmek (boş videolar atan insanlar yerine iş imkanları gibi sayfaları takip etmek mesela).
4. Gündemi okumaya en fazla 10-15 dakika ayırmak. Hap gibi bilgiler almak yani.
5. Bir şeye odaklanıp bitirip diğer işe geçmek.
6. Eğitici online kurslara ve programlara katılmak.
7. Dil ve yazılım öğrenmek ve dahası için yararlı kaynakları bulup kullanmak.
8. Bilgisayarda kitap okumak/dinlemek.

Eylül ayında bir etüt merkezine kayıt yaptırma ihtimalim var. Buraya başvurduğumda bilgisayardan ne kadar uzak kalabilirim? Bilgisayar aşığı birisiyim. Oyun oynamadan kendimi eğlendiremiyorum. Ne kadar günlük bilgisayarda durabilirim? Kazanmak istediğim bölüm çok puanlı bir bölüm değil. 300-320 puan bile yetiyor. Polislik düşünüyorum. Polis veya astsubaylık.

Aga ben 11. sınıfa gidiyorum LGS'ye hazırlanırken okuldan 3'te geliyordum saat 4 4.5'a kadar PC oynuyordum sonra ders çalışıyordum yatmadan bir 30 dk daha bakıyordum.

Bir de şunu söylemek istiyorum; kimsenin hayatı mükemmel değil. Böyle şu doğru şu yanlış diye anlattığıma bakma ben hâlâ yeteri kadar disipline sahip olmadığımı düşünüyorum. En basit örnek olarak yarın saat altıda kalkacak olmama rağmen hâlâ burada takılıyorum. Kendinizi disiplin etmeye çalışın fakat yine de kendinizi psikolojik olarak çok yıpratmamaya çalışın. Hepimiz insanız ve hepimizin zaafları var. Önemli olan bir şeyleri düzeltmek için adım atmak ki siz de bunun için buraya konu açmış herkesin fikirlerini kırmadan dökmeden değerlendiriyorsunuz. Bence bu en önemli şey. Bu kadar lüzumsuz insanın arasında böyle bir şeyler yapmak isteyen insanlar görünce mutlu oluyorum. Size de fikir beyan eden diğer arkadaşlara da sevgiler hocam, ben artık gidiyorum :uyku:

Yeni konular

Geri
Yukarı