Ders ile mücadelem

The Tribal Chief

Hectopat
Makaleler
44
Merhabalar,

İrade mi desem kafa yorgunluğu mu desem bilemedim. Ne kitap okumak ne ders çalışmak ne bir şey anlamak ne de uzun yazı okumak... Hiç biri olmuyor. Ders çalışmayacağım diyorum ama içindeki ses: "Hani hayallerin için sonuna kadar mücadele edecektin? Senin gücün bu mu? Bir ara çok istedin ve emek verdin. Şimdi neden bırakıyorsun? Neden?" şeklinde sıkıntı yaratıyor ders. Ders çalışsam stres, çalışmasam stres.

Şu anda gündemim; dersi ya tamamen bırakacağım ya da tamamen strese girsem de sonuna kadar mücadele edeceğim. Ders konusu yüzünden doktor sakinleştirici ilaç yazdı. Bir de 200 mg olan ilacım 400 mg oldu. Anlayın artık bana ne kadar stres yaptığımı.

Şimdi gelip "Madem strese giriyorsun, o zaman çalışma bırak arkadaş." diyecek olabilirsiniz. Hayatım da ders stresinden başka hiçbir sıkıntım yok. Bu lanet olası ders takıntımdan nasıl kurtulabilirim? Atamıyorum üstümden.

Bu arada yazdığım gibi içimdeki ses durmuyor ve o yüzden strese giriyorum.

Bence ders stres edilecek bir şey değil eğer çalışıyorsanız strese girmenin lüzumu yok, eğer derslerinize çalışmıyorsanız stres olmanız normal ha bu arada kaçıncı sınıfsınız acaba?

@Glank hocam açıktan okuyorum. Temmuz'da açık öğretim sınavına girip 0 net bile çeksem mezunum. Çalışmıyorum değil sağlık problemi yüzünden strese giriyorum. Sağlık problemim uzun zamandan beri var. Defalarca ders çalışmayı da denedim. En uzun çalışabildiğim ders 1.5 hafta. Aslında okumak istemiyorum zarar verdiği için. Ama bu ders konusu aklımdan çıkmıyor.
Bence sebebi kafaya takmak , aynı şeyleri yapmak veya boş boş oturmak. İstersen kendini zorlayacak bir hobi bul .Sürekli ders çalış çalış nereye kadar.
Ders çalışsam güzel olacak. Sağlığımı bozuyor lanet olası ders. Strese girmemek için çalışmıyorum ancak yine içimde ukte kalıyor. Huzurum yerinde. Başka hiçbir sıkıntım yok. Kesinlikle ve kesinlikle ders çalışmak istemiyorum. Kafayı yemek istemiyorum. Ki alanında profesyonel kişiler bile çalışma dedi. Dediklerini yapıyorum ancak sadece bu duyguya hakim olamadım.

Dostum olmuyorsa zorlamanın alemi yok tamam mı? Hiç bir şey sana şu yaşta sakinleştirici kullanama yol açmamalı. Lakin hayallerin büyükse ve ulaşmak için bu sorunu çekmek zorundaysan çekmelisin.

Merhabalar,

İrade mi desem kafa yorgunluğu mu desem bilemedim. Ne kitap okumak ne ders çalışmak ne bir şey anlamak ne de uzun yazı okumak... Hiç biri olmuyor. Ders çalışmayacağım diyorum ama içindeki ses: "Hani hayallerin için sonuna kadar mücadele edecektin? Senin gücün bu mu? Bir ara çok istedin ve emek verdin. Şimdi neden bırakıyorsun? Neden?" şeklinde sıkıntı yaratıyor ders. Ders çalışsam stres, çalışmasam stres.

Şu anda gündemim; dersi ya tamamen bırakacağım ya da tamamen strese girsem de sonuna kadar mücadele edeceğim. Ders konusu yüzünden doktor sakinleştirici ilaç yazdı. Bir de 200 mg olan ilacım 400 mg oldu. Anlayın artık bana ne kadar stres yaptığımı.

Şimdi gelip "Madem strese giriyorsun, o zaman çalışma bırak arkadaş." diyecek olabilirsiniz. Hayatım da ders stresinden başka hiçbir sıkıntım yok. Bu lanet olası ders takıntımdan nasıl kurtulabilirim? Atamıyorum üstümden.

Bu arada yazdığım gibi içimdeki ses durmuyor ve o yüzden strese giriyorum.
Geçmişinde yaşadığın başarısızlıklar bugün varolan yeni seni inşa etmekte, geçmişle var olucak benliğine güven. Sana zarar verenden uzaklaşmalısın. Alternatif yollar bul. Haftalık planlama senin için uygun olabilir. Hobilerini planla, hayatına yeni şeyler getir, sosyal ilişkilerini güçlendir ve bol bol su iç. Unutmaki senden değerli tek şey tanrı
Bence sebebi kafaya takmak , aynı şeyleri yapmak veya boş boş oturmak. İstersen kendini zorlayacak bir hobi bul .Sürekli ders çalış çalış nereye kadar.
Haklısın kardeşim

Dosya Ekleri

• sketch1622814508949.png
    sketch1622814508949.png
    219,5 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
@İbrqhimxxz Hayatımda ki en büyük sıkıntım ders. Başka bir şey canımı sıkmıyor. O yüzden rahatım. @Harleen dediği gibi olmuyorsa zorlamanın alemi yok. Hayallerim çok yükseklerde. En iyi üniversiteleri okumazsam iş bulamam gibi bir şey vardı içimde. Çok çok uzun zamandır ders çalışmıyorum. 1 yılda zaten kazanamam ve bunu da kabullendim. Çok sıkı çalışsam bile en az 2 yılımın geçeceğini düşünüyorum.

Bir de OBP düşük. Bunun da etkisi var. Bu yorumları okuduktan sonra akla karayı seçtim.

Sonuç? Artık minimum düzeye inmeye başladı ders stresi. Gider normal bir işte çalışır keyfime bakarım. Ev, kira, fatura gibi bir derdim olmadığı için asgari ücret bana bayağı fazla gelir. O 2 yıl içinde hiçbir değişmediğini sayarsak; 67.200 TL param olacak. Üniversiteyi 2 yıl çalışıp kazanamama ihtimalim de var sınavı. 2 yıl içinde toplamda 1 yıl çalışmadığımı sayarsam 33.600 TL param olacak.

Gerçekler ortada. Ben genelleme yaptım. Geleceği bilemeyiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı