Ders nasıl çalışılır?

Şu ders çalışmakla ilgili ne kadar konu açsalar da bir türlü anlaşılamayan konu. Cevap hangi konuda çalışman gerektiyle, hangi sınava hazırlandığınla veya hangi koşullarda çalıştığınla değişiyor. Eğer üniversite sınavlarına çalışıyorsan, ders çalışmaya başlamadan önce okumayı istediğin bölümün puan türüne bakıp ona göre hangi derslere ağırlık vermen gerektiğini bilmelisin. Ona göre ders kitaplarını alıp yani yardımcı kaynaktır, internette birkaç konu anlatım videoları var onlardır, bunları hazır edersin çalışmaya başlarsın. Birazda fiziksel ortamı hazırlayınca evde ders çalışmaya hazır olursun. Mümkün olduğunda kendini az sıkarak ve sıkıldığın anda veya yorulduğun anda ders çalışmayı bırakmalısın.

Ders programı dedikleri şeyi de gidip rehber öğretmenine yaptırma. Herkes "çok iyi, işte hoca program verdi buna uyucam çok iyi olacak" diye düşünüyor. Yanlış kardeşim, yanlış! Yok öyle bir dünya. Onların verdiği programla hiçbir şey yapamazsın. O programa uysan uysan en fazla 1 hadi zorlasan 2 hafta uyarsın. O rehber seni ne kadar tanıyor da sana program uyguluyor. Hatta belki senin annen, baban ne kadar tanıyor da sana program hazırlıyor. Onlar senin sevdiğin dersleri, neleri yapmayı sevdiğini bilmiyorlar. Dolayısıyla illa program yapacam diyorsan kendi başına yap. Ama ona da uyamazsın söyliyim. Boşuna vakit kaybıdır. İlk önce hangi derslere çalışacağını belirle sonra konuları sıralayıp çalış.

Not olarak da şunu söyliyim. Bir daha konu açarken bu kadar az bilgi verip açarsan ne sana yararı olur ne de biz sana bir şeyler söyliyip yardım edebiliriz. Öyle konuda bahsettiğim gibi demekle olmuyor o işler. Şimdi kaç yaşındasın, hangi sınıftasın, istediğin bölüm gibi şeyleri söylesen daha yararlı olabilirdim ama malesef bu kadar oluyor verdiğin hiçbir bilgiyle.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı