Ders planı haftalık mı, günlük mü olmalı?

bansh

Yoctopat
Daha fazla  
Ben günlük plan yapıyorum ama internette Gri Koç gibi kişilerin haftalık plan yapanları desteklediğini hikayede paylaştığını falan gördüm. Haftalık plan daha mı iyi? Ben haftalık plan yapmayı pek uygun görmüyorum. Çünkü bir gün çalışamayınca tüm hafta çöp oluyor gibi. Sizin düşünceleriniz neler?

Haftalık olan yap. Gün gün uymaya çalış. Aksi durumlar olur da 1 gün kaynarsa sıkıntı yapma. 1 gün gidince tüm hafta çöp olmaz merak etme.

Ben günlük plan yapıyorum ama internette Gri Koç gibi kişilerin haftalık plan yapanları desteklediğini hikayede paylaştığını falan gördüm. Haftalık plan daha mı iyi? Ben haftalık plan yapmayı pek uygun görmüyorum. Çünkü bir gün çalışamayınca tüm hafta çöp oluyor gibi. Sizin düşünceleriniz neler?
Ben hiç çalışmam sınav haftası çalışırım 85 üstü alırım her sene böyle 😄.

Çünkü bir gün çalışamayınca tüm hafta çöp oluyor gibi. Sizin düşünceleriniz neler?
Hocam haftalık program mı daha iyi yoksa günlük mü bilemem ama herkes illa ki aksatmıştır. Bir gün çalışmayınca haftalık program neden çöp olsun ki? Programınız çok yoğun ise belki bu dediğiniz olabilir ama diğer türlü bir şekilde telafi edilebilir. Misal olarak pazartesi günü programınızda matematik vardı ve çalışmadınız onu salı veya başka gün halledebilirsiniz.

Ben şahsen belirli bir programa uyup da çalışamadım üniversite sınavına hazırlanırken. Bana göre değildi, o gün hangi dersi çalışmam gerektiğine karar verip o dersi çalıştım. Tabii bunun eksileri de var, hangi derse çalışmanız gerektiğini iyi düşünmelisiniz yoksa bir dersten başarılı olurken diğer dersten geri kalabilirsiniz. Deneme sınavları da hangi derse/konuya daha fazla yoğunlaşmanız gerektiğinizi görmek için birebirdir. Lise sınavları için düşünüyorsanız program yapmak çok gerekli olmayabilir. O gün gördüğünüz dersleri tekrar edip soru çözersiniz, sınavlar yaklaşınca da daha fazla çalışıp tüm eksikleri kapatırsınız. Üniversite sınavı için daha gerekli olabileceğini düşünüyorum.

Ders programına göre oluştur derim.
Ayrıca bir tavsiye, çalışma programını zamana değil, konuya göre ayarla bence.
Yani "Bugün 1 saat Matematik çalışacağım." değil, "Bugün 1 Matematik konusu çalışacağım" diye.

Tabii ki bu bir tavsiye. Ben daha fazla yararını gördüm.

Bu tarz adamlardan ziyade kendinize göre bir program oluşturun. Günlük ne yapacağını belirle, ne olacağını bilmeden haftalık plan yapmak bana şahsen saçma geliyor.

Ben kendim çalışırken çoğunlukla plan bile yapmazdım. Kafamda o günün planını tasarlardım.

Yeni konular

Geri
Yukarı