Derslerden muaf olarak açık liseyi bitirebilir miyim?

Lochart

Decapat
2 sene önce lisenin son dönemimde açık liseye geçmiştim. 1 kere sınava kayıt oldum ama girmedim ve o sınavdaki dersler başarısız gözüküyor. Kredim 246, dönem sayım 9. İkisinin de şartlarını yerine getirmiş oluyorum. Yarın sınavda 7 ortak dersten başarılı olmam gerekiyor.

Ortak derslerde 3 kere başarısız olunca muaf olunuyormuş. Yarın 7 dersi verebilirsem zaten mezun oluyorum. Eğer başarılı olamazsam diğer dönem 3. kere girdiğim için bu derslerden muaf mı olurum? O dönem de başarısız olunca hem ortak derslerden muaf olup hem kredi dolduğu için mecburen mezun mu olurum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilgi
2 Sene önce lisenin son dönemimde açık liseye geçmiştim. 1 kere sınava kayıt oldum ama girmedim ve o sınavdaki dersler başarısız gözüküyor. Kredim 246, dönem sayım 9. ikisinin de şartlarını yerine getirmiş oluyorum. Yarın sınavda 7 ortak dersten başarılı olmam gerekiyor.

Ortak derslerde 3 kere başarısız olunca muaf olunuyormuş. Yarın 7 dersi verebilirsem zaten mezun oluyorum. Eğer başarılı olamazsam diğer dönem 3. kere girdiğim için bu derslerden muaf mı olurum? O dönem de başarısız olunca hem ortak derslerden muaf olup hem kredi dolduğu için mecburen mezun mu olurum?

Lise de muaf olma yok.

Lisede muaf olma yok.
Açık öğretim lisesinde bir dersten üç kez (sınav) kalınması durumunda o dersten muaf olunuyor. Türk Dili ve Edebiyatı dersi kesin verilmesi gereken derstir. Uzun süre sonra yanlış olan bir bilgiyi düzelteyim dedim.

Onun dışında ortak dersten muaf olmanın tek yolu, o dersi 3 kez alıp başarısız olmaktır. Başka bir şekilde muaf olma yolu yok. Türk Dili ve Edebiyatı dışında tabii ki. O dersi geçmek zorundasınız.

ORTAK DERS: Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için mutlaka alınması gereken derslere denir. Üç kez alınıp başarısız olunursa muaf olunur ( Dil ve anlatım dersleri başarmak zorunda olup, muafiyet dışıdır).

Yeni konular

Geri
Yukarı