Derslere odaklanamıyorum

439902

Hectopat
Durum aşırı ciddi. 10.sınıfım, yıllardan beri bu sorun vardı ama bu yıl iyice çığrından çıktı. Okulda derslere odaklanıyorum ama evde masa başına oturur oturmaz hiçbir şey yapmadan direkt düşünmeye başlıyorum. Başıma gelebilecek her olasılığı düşünüyorum, bazen kendi kendime de gülüyorum örneğin. Ne yapmam gerek?

Durum aşırı ciddi. 10.sınıfım, yıllardan beri bu sorun vardı ama bu yıl iyice çığrından çıktı. Okulda derslere odaklanıyorum ama evde masa başına oturur oturmaz hiçbir şey yapmadan direkt düşünmeye başlıyorum. Başıma gelebilecek her olasılığı düşünüyorum, bazen kendi kendime de gülüyorum örneğin. Ne yapmam gerek?
ADHD olabilirsin psikoloğa gitmeni öneririm. Nasıl bir odaklanamamadan bahsediyoruz bu da önemli direkt tanı koymak istemiyorum.

İşin psikolojik kısmını bilmem ama ben dersleri iş gibi görüyorum. Sürekli polisiye içerik tükettiğim için kendimi dedektif, çalışmam gereken dersleri veya ödevleri de suç dosyaları olarak varsayıyorum. Komik gelebilir ama işe yarıyor. Bence siz de ders çalışmayı bir şey ile bağdaştırabilirsiniz. Örneğin rekabetçi bir yapınız vardır sınıf birincisi olmak için çalışıyorsunuzdur. Üniversite için çalışmak senin sınıf düzeyinde pek motive edici bir hedef olarak görülmeyebilir. Sonuçta daha çok var diye çalışmayabilirsin. Ama kendine kısa vadeli hedefler koymak çok daha yararlı olabilir.

Geri
Yukarı