Dersleri salmak

Fibbe

Zeptopat
Daha fazla  
Kendime hedefler belirliyorum (6 Saat ders çalışmak, sabah 9 da kalkmak Vs) bu koyduğum hedefleri 7 8 gün eksiksiz yapıyorum ama 1 hafta veya 1 buçuk hafta sonra neredeyse 1 2 gün resmen salıyorum. İçimden hiçbirini yapmak gelmiyor, ne ders çalışıyorum ne erken kalkıyorum. Ne de diğer görevleri yapıyorum. Bu sene hep böyle oldu, sınavada hazırlanıyordum. Çözümünü veya sorunu halen bulamadım. Neden bu koyduğum şeyleri hep 6 7 gün Sonra bozuyorum ve 2 3 gün yapmıyorum sonra yine 7 8 gün koyduğum hedefleri yapıyorum ve yine aynısı oluyor. Salıyorum amacım aliskanlij kazanmak ama hep aynı şey başıma geliyor, neden böyleyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendime hedefler belirliyorum (6 Saat ders çalışmak, sabah 9 da kalkmak Vs) bu koyduğum hedefleri 7 8 gün eksiksiz yapıyorum ama 1 hafta veya 1 buçuk hafta sonra neredeyse 1 2 gün resmen salıyorum. İçimden hiçbirini yapmak gelmiyor, ne ders çalışıyorum ne erken kalkıyorum. Ne de diğer görevleri yapıyorum. Bu sene hep böyle oldu, sınavada hazırlanıyordum. Çözümünü veya sorunu halen bulamadım. Neden bu koyduğum şeyleri hep 6 7 gün Sonra bozuyorum ve 2 3 gün yapmıyorum sonra yine 7 8 gün koyduğum hedefleri yapıyorum ve yine aynısı oluyor. Salıyorum amacım aliskanlij kazanmak ama hep aynı şey başıma geliyor, neden böyleyim?
Bu soruyu kendine sormalısın.

Kendime hedefler belirliyorum (6 Saat ders çalışmak, sabah 9 da kalkmak vs) bu koyduğum hedefleri 7 8 gün eksiksiz yapıyorum ama 1 hafta veya 1 buçuk hafta sonra neredeyse 1 2 gün resmen salıyorum. İçimden hiçbirini yapmak gelmiyor, ne ders çalışıyorum ne erken kalkıyorum. Ne de diğer görevleri yapıyorum. Bu sene hep böyle oldu, sınava da hazırlanıyordum. Çözümünü veya sorunu halen bulamadım. Neden bu koyduğum şeyleri hep 6 7 gün Sonra bozuyorum ve 2 3 gün yapmıyorum sonra yine 7 8 gün koyduğum hedefleri yapıyorum ve yine aynısı oluyor. Salıyorum amacım alışkanlık kazanmak ama hep aynı şey başıma geliyor, neden böyleyim?
Çünkü gerçekçi hedef koymuyorsunuz, 6 saat ders çalışma eylemi çok iyi irade sahipleri tarafından bile zor yapılıyor. Ha eğer derseniz ki "ben onu örnek olması açısından koydum" diye o zaman şunu diyebilirim siz olayın ciddiyetinde değilsiniz(sınav açısından). YKS sınavı hayatınızı 360 derece değiştiren bir sınav(maalesef), geçinemeyen insanları araştırın ve durumun kötülüğünü görün ve kendinizde onlar gibi olmamak için çalışın.

Ama bana kalırsa sizdeki sorun bence gerçekçi hedefler koymama. Örneğin ders çalışmayan birisisiniz; O zaman önce günlük hedefiniz 1 saat olsun, sonra 2 saat, sonra 3 en sonunda da 6 saate kadar çıkartırsınız yani adım adım ilerlersiniz.

Ya da çok geç kalkan birisisiniz; O zaman önce 11'de kalkmaya çalışın, sonra 10'da ve en sonunda 9'da kalkmaya çalışın.

Yani her şeyi adım adım yapın.

Ben çalışırken şu konular bitecek diye çalışıyordum. Amaç saat geçirmek değil. Hangi konu işlemişse onu vaktinde bitirin. Sıradaki konu geldiğinde önceki kalmamalı yoksa ona çalışmaya vakit kalmıyor ve de konular biribiri ile alakalı yani bilmek de gerekiyor.

Biraz da idare meselesi. Mesela ben de sürekli çalışıp bırakırdım. Sonra bana ders stres yaşattı diye dersi komple bıraktım.

Seninki yine iyi. 4 yıldır denedim ve yapamadım. Sürekli strese giriyordum ve de benim psikolojimi bozuyordu.

Sağlığını tetikleyip tetikleyemediğini bulman lazım. Ben çalışmayacağım dedim ve stresten öyle kurtuldum. Sağlam ve nam salmış bir üniversite okursan iş bulma olasılığın kat kat artar. Tabii orada da kendini kanıtlaman lazım. Yoksa yine iş bulamazsın. Ortalama bir üniversite okursan iş bulma olasılığı düşüyor.

Sanırım hedeflerin baya bir büyük. O yüzden biraz küçült. Ders, sağlığından önemli değil. Klasik laf olarak "Çoğu üniversite okuyan işsiz kalıyor." diyorlar. Ve bunda da haklılar. Onca üniversite kazanıp bir cacık olmayan çok var. Şahsen bana: "Eee sen ne yaptın?" diyecek olursan: "Sağlık durumum engel oldu ve bu yüzden yapamadım."

Olmuyorsa sal gitsin. Ama salmadan önce kitabı alıp fırlatsan da vazgeçme. Baktın, olmuyor. O zaman bırak derim. Veya hedefini küçült.

Sorumluluk duygusu da zedelenmiş gibi bir şey olmuş. Dene ama cıvkını çıkarma. Sonradan sağlığın bozulabilir ve bu yüzden ders değil de başka bir sorunlar karşılaşabilirsin.

Ben kendim için okumama taraftarıyım.

Bu soruyu kendine sormalısın.

Çok fazla sordum sene içerisinde bulamadım.
Çünkü gerçekçi hedef koymuyorsunuz, 6 saat ders çalışma eylemi çok iyi irade sahipleri tarafından bile zor yapılıyor. Ha eğer derseniz ki "ben onu örnek olması açısından koydum" diye o zaman şunu diyebilirim siz olayın ciddiyetinde değilsiniz(sınav açısından). YKS sınavı hayatınızı 360 derece değiştiren bir sınav(maalesef), geçinemeyen insanları araştırın ve durumun kötülüğünü görün ve kendinizde onlar gibi olmamak için çalışın.

Ama bana kalırsa sizdeki sorun bence gerçekçi hedefler koymama. Örneğin ders çalışmayan birisisiniz; o zaman önce günlük hedefiniz 1 saat olsun, sonra 2 saat, sonra 3 en sonunda da 6 saate kadar çıkartırsınız yani adım adım ilerlersiniz.

Ya da çok geç kalkan birisisiniz; o zaman önce 11'de kalkmaya çalışın, sonra 10'da ve en sonunda 9'da kalkmaya çalışın.

Yani her şeyi adım adım yapın.

Asıl sorunum şu 6 7 gün yapıyorum. Yaparken zorlanmıyorum çok fazla ama devamlı olamıyorum.
Biraz da idare meselesi. Mesela ben de sürekli çalışıp bırakırdım. Sonra bana ders stres yaşattı diye dersi komple bıraktım.

Seninki yine iyi. 4 yıldır denedim ve yapamadım. Sürekli strese giriyordum ve de benim psikolojimi bozuyordu.

Sağlığını tetikleyip tetikleyemediğini bulman lazım. Ben çalışmayacağım dedim ve stresten öyle kurtuldum. Sağlam ve nam salmış bir üniversite okursan iş bulma olasılığın kat kat artar. Tabii orada da kendini kanıtlaman lazım. Yoksa yine iş bulamazsın. Ortalama bir üniversite okursan iş bulma olasılığı düşüyor.

Sanırım hedeflerin baya bir büyük. O yüzden biraz küçült. Ders, sağlığından önemli değil. Klasik laf olarak "Çoğu üniversite okuyan işsiz kalıyor." diyorlar. Ve bunda da haklılar. Onca üniversite kazanıp bir cacık olmayan çok var. Şahsen bana: "Eee sen ne yaptın?" diyecek olursan: "Sağlık durumum engel oldu ve bu yüzden yapamadım."

Olmuyorsa sal gitsin. Ama salmadan önce kitabı alıp fırlatsan da vazgeçme. Baktın, olmuyor. O zaman bırak derim. Veya hedefini küçült.

Sorumluluk duygusu da zedelenmiş gibi bir şey olmuş. Dene ama cıvkını çıkarma. Sonradan sağlığın bozulabilir ve bu yüzden ders değil de başka bir sorunlar karşılaşabilirsin.

Ben kendim için okumama taraftarıyım.
Okumazsam başka nasıl kendime gelecek kurayım birazda son çare gibi okumak. çözüm değil geleceği çok parlak değil yinede okumaktan başka çare yok

Bu arada herkese cevapları için teşekkür ederim
Günde sıfırdan altı saate sıçratmaya çalışsam ben de bırakırım 1 hafta sonra. Küçük adımlar ve gerçekçi, makul hedefler koyun.
10 aydır uğraşıyorum.Aslında 2 3 saatle başladım sonra 3 4 oldu bir süre 5 6 saat ile gitti tabi ama hep bu 7 8 günlük sonra bırakıyorum. Galiba tek bana oluyor bu bıkma süreci. Sonra tekrar başlıyorum çalışmaya ve yine aynı şey yaşıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı