Destiny İncelemesi

Ne zaman çevremden soru gelmeye başlasa direk inceleme yazıyorum ve sanırım bu da onlardan biri. Neyse direk konuya geçeyim.
Destiny gerçekten güzel mekaniklere sahip olan bir MMOFPS oyunu. Oyun MMO olduğu için 4 yönden inceleyeceğim. MMO mekanikleri, grafikler, senaryo ve FPS mekanikleri.
Başlayalım oyunun senaryosundan. İnsanlığın Mars'a ayak basmasıyla Traveler adını verdikleri bir küreyi bulurlar. Kürenin bilgisi sınırsızdır ve bu bilgileri de insanlıkla paylaşmak için hazırdır. İnsanlar Traveler'den öğrendikleri bilgilerle diğer gezegenlere şehir kurarlar, insanların yaşam süreli artar. Kısaca insanlık Altın Çağ'a girer(Golden Age). Ancak bu Altın Çağ çok uzun sürmez çünkü karanlık bir güç Traveler'i aramaktadır. Karanlık güç Traveler'i bulana kadar önüne gelen her şeyi yağmalar ve yok eder. Traveler'in kendini karanlık güce feda etmesi ile insanlık kurtulur ancak karanlık güç hala gitmiş değildir. Karanlık güç ile savaşmak için Traveler'in son icadı olan Gardiyanlar(Özel güçlere sahip insanlar) insanlığın son yeri olan Tower'i inşa eder ve onu korumayı amaçlar.
Destiny_Game_Concept_Art_13b.jpg

Eski Rusya'da ölü bir Ghost'un(Gardiyanların Traveler tarafından yapılmış yardımcıları) kendi gardiyanını yani bizi bulması sonucunda hikaye başlar. Ghost gardiyana uzun zamandır uykuda(ölü) olduğunu ve gördüğü çoğu şeyi anlamayacağını söyler. Neyse ki gardiyan Ghost'un dediklerini kısa sürede anlar ve Tower'de insanlığın son korumasında yerini alır. Evet hikaye bu. Aşırı Spoiler vermeden bu şekilde özetleyebiliriz.
Ancak şunu da belirteyim: Oyunun görevleri bir yerden sonra kendini aşırı tekrar ediyor. Benim gibi dayanamayıp kendini PVP'ye atacak arkadaşları görebiliyorum :D

Şimdi MMO yanlarını inceleyelim oyunun. Her MMO oyununda olduğu gibi amaç karakterinizi olabildiğince geliştirmek. Elbette geliştirebileceğiniz karakterler birden fazla. Bunlar Titan, Warlock ve Hunter.
all classes.jpg

Öncelikle Titan ile başlayayım. Titanlar daha ağır zırhlar giyen dolayısıyla daha zor ölen karakter tipi. Ancak ağır zırhlardan dolayı hareket imkanı daha kısıtlı ve canı Warlock sınıfına göre daha geç yenileniyor. Ayrıca her karekterin 3 adet yeteneği var. Titan için bunlar Defender, Striker ve Sunbreaker. Oyunu oynamadığınız sürece bu sınıflar size çok bir şey ifade etmeyecek o yüzden ayrıntısına girmiyorum.

Diğer karakter ise Hunter. Bu karakter tipi ise Titan'ın aksine çok ağır zırhlar giymeyen ve oldukça hareketli bir sınıf. Can yenilenmesi en düşük sınıf Hunter'dir ancak bunu hareketliliği ile kapayabilir. Her karakterin 3 yetenek ağacı var demiştik ve Hunter için bunlar Bladedancer, Gunsinger ve Nightstalker.

Son karakter tipi ise Warlock. Bu sınıf benim kullandığım ve tavsiye edeceğim sınıftır. Diğer iki karakterin tam ortasında diyebiliriz. Daha dengeli bir seçim. Ortalama zırhlar giyen ve hareketliliği Hunter'den düşük ancak Titan'dan fazla olan karakterdir. Ayrıca can yenilenmesi en yüksek olan sınıfta bu sınıftır. Bu karakterin ise 3 yetenek ağacı Voidwalker, Sunsinger ve Stormcaller.

Oyunun grafikleri her iki platform içinde güzel. Bu resim bence gayet iyi anlatıyor. Ayrıca Destiny sadece konsollara özel bir MMOFPS oyunu. Bana soracak olsanız aralarında pekte bir fark yok iki konsol içinde. Ayrıca her iki konsolda da 1080P 30 FPS. Ayrıca oyunun eski nesil konsollara da çıktığını hatırlatalım.
2606645-xbone_destiny_beta.jpg

maxresdefault (1).jpg

Kısacası grafikler her iki konsol içinde gayet güzel ve kesinlikle Next-Gen'e ait gibi duruyor.

Diğer bir konu ise FPS mekanikleri. Oyunun vuruş hissi gerçekten oldukça güzel. Karakterlere ait yeteneklerde oldukça hoş olduğu için savaşmak gerçekten inanılmaz keyifli. Bunu videolardan ne kadar anlarsınız bilemiyorum ama klasik bir PVP maçını buraya koyuyorum mekanikleri görmeniz açısından.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Not: Oyunun son DLC'si Taken King'i kesinlikle almalısınız aksi takdirde oyunda yapabilecekleriniz oldukça kısıtlı ve diğer oyunculardan epey geride başlıyorsunuz.

Son düzenleme:
Harika bi oyuna benziyor. Ama ne var ki oynayabileceği tarzdaki oyunlardan değil. Abi oynaması çok zor bubtarz oyunların bea.:rolleyes:

Hocam kolay gelsin. Çok geç yazıyorum çünkü konunuzu yeni gördüm. Bu aralar ben de Destiny'e kafayı taktım. Strike yapmam lazım ama Fire Team'ıma oyuncu bulamıyorum. Gelebilir misiniz?

Ben oyunu bıraktım. 1.5 sene oynadıktan sonra sıkıldım artık. Rise of Iron almadım belki Destiny 2 çıkınca tekrar başlarım. Bungie Yıl 2'yi gayet iyi yapmıştı ama şimdi Yıl 3 adında light seviyesi daha yüksek aynı itemleri(Yıl 1) bize 30$ satıyor ve bilmiyorum hem sıkılmanın hem de bunun etkisiyle daha da oynamak istemedim oyunu.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı