[Detaylı İnceleme] Huawei Matebook 14 2020 AMD

Merhabalar, iyi Sosyaller, Technopat Sosyal ailesi!

Ürünü ön siparişle 100+6699 TL'ye yani 6799 TL'ye 8GB RAM ve 256GB SSD'li modelini aldım. Kasımın 24'ünde elime ulaştı, ve çok güzel paketlenmişti yanında çanta ve mouse hediyesi vardı.
Çanta şık, kaliteli malzemeli ve rahattı. Mouse ise açıkçası beni üzdü, öncelikle benim elime çok küçük geldi ve küçük eliniz yoksa veya küçük mouse sevmiyorsanız pek seveceğinizi düşünmüyorum.
Gelelim Laptop'a öncelikle ne yazık ki Türkiye'de sadece gri rengi bulunmakta ki bu benim için bir sorun değil yatağım duvarım kapım gri kısacası gri rengini çok severim. Yurt dışı fiyatı 8GB+256GB olanı için 949 Euro, 16GB+512GB olanı içinse 1049 Euro.

Gelelim teknik bilgilere.

Eğer yükseltme (RAM ve SSD) düşünüyorsanız ne yazık ki mümkün değil lakin herhangi bir SATA girişi yok ve tek bir M.2 slotu var yani içindeki SSD'yi çıkartmalısınız. RAM'e gelecek olursak yanlış bilmiyorsam anakarta yapışık yani yükseltme yapamazsınız.
Ürünün RAM'leri 2666MHz hızında çalışmaktadır ve DDR4'tür. SSD hızlarını ise aşağıda bulunan CrystalDiskMark testinde görebilirsiniz. SSD ise araştırdığımda çıkan Samsung PM981 modeliydi.
İşlemcisi Ryzen 5 4600H'in gücü Intel'in güncel Laptop işlemcilerinden i7-10750H ile i7-10875H arasındadır. Ayrıca işlemcinin 6 Core ve 12 Thread'i bulunmaktadır.
İçinde bir ekran kartı yok işlemcinin grafik kartı Radeon Graphics'i kullanıyor. Isınma olaraksa şunları söyleyebilirim eğer masa gibi düz bir ortamda bakıyorsanız full güçte çalışıyorken elbette ısınanacaktır ancak rahatsız edecek kadar çok ısınmıyor ne yazık ki tam sayıları ölçmedim. Eğer yatak gibi yumuşak bir ortamda bakıyorsanız ve sadece video/dizi gibi basit şeylere bakıyorsanız ısınmıyor ancak şarja takarsanız yatak gibi bir ortamda ısınıyor. İşleri masa gibi bir ortamda yaptığınızda ve yatak gibi yumuşak bir ortamda iş yapmadığınızda ısınma sorunu pek yaşamazsınız.

Yeterince teknik bilgi konuştuk biraz gelelim kozmetiğe.

Ekranı açıkçası en çok övülecek yanlarından biri, 3:2 en boy oranına sahip 2160 x 1440 (2K) çözünürlüğe sahip bir IPS panel ve 60 Hertz, renk kalitesi muazzam.

Klavyesini karşılaştırma yaptırdığım eskiden kullandığım Apple MacBook Air 2015-Early modeldi ve kalite olarak çok çok daha üstün olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ancak sevmediğim bir kaç yönü var artılar ve eksiler kısmında değinceğim.

Kamerası klavyede bulunan F6 ve F7 tuşlarının arasında ve 720P30FPS görüntü kalitesi sunuyor ve açıkçası kalitesiz. Ayrıca klavyede olduğu için çok kötü bir açı sorunu yaratıyor ancak bu Laptop'ta üst kısma koyduklarında yakışmayacağı için hiç koymamaktansa klavyeye koymuşlar ve gizliliğe önem veriyor.

TrackPad'i oldukça kullanışlı ve kaliteli iki parmakla scroll görevi ve sayfa ileri geri görevi, üç parmakla Alt+TAB görevi, dört parmakla ise farklı masaüstlerine (Windows+TAB ile oluşturulan) geçiş imkanı sunuyor.

Açma kapama tuşunda gayet kaliteli bir parmak izi okuyucusu bulunuyor. Laptop'un sol tarafında şarj etmek ve telefondan vb. araçlardan veri aktarımı için Type-C girişi, 3.5MM Jak girişi ve HDMI girişi bulunmakta ayrıca şarj olurken yanıp sönen minik bir yuvarlak ışık bulunmakta.
Sağ tarafında ise iki adet USB 3.2 bulunmakta.

1.49KG ağırlığı bulunmakta yani hafif olmasına rağmen öbür MateBook'larla karşılaştırdığımızda bir tık ağır kaldığını söyleyebilirim.

Gelelim artı ve eksilere!

Artılar;

Fiyatına göre fazlasıyla güçlü işlemci.
Hiç bir öğesinden kaçılmamış malzeme kalitesi. (TrackPad, klavye vb.)
Orjinal Windows 10.
Fazlasıyla hızlı SSD.
Çok güzel renk kalitesi sunan 2K çözünürlüklü ekran.

Eksiler;
Bir UltraBook'a göre bir tık ağır olması.
Sadece 2 adet bulunan USB girişi.
Yükseltmeye el vermemesi. (RAM ve depolama.)

Alırken korktuğum şeyler ve onlar hakkında deneyimlerim;
Açıkçası alırken korktuğum bir kaç öğe vardı bunlar 3:2 en boy oranı, klavye ve ekran kartı olmamasından dolayı 512MB VRAM'in yetmemesiydi.

3:2 en boy oranı hakkında deneyimlerim;
Alırken en çok korktuğum öğeydi bu, ve açıkçası bir kaç saat bile sürmedi alışmam ve bayıldım. Çünkü Laptop her ne kadar dışardan bakıldığında küçükte gözükse 3:2 en boy oranı olduğu için baktığımda hiçte öyle görmüyordum. 3:2 en boy oranı çok kaliteliydi.

Klavye hakkında deneyimlerim;
Alırken en çok korktuğum ikinci öğeye geldik, ancak çok kaliteli bir klavyeye sahip ancak beğenmediğim minik bir kaç özelliği var. Bunlar Sol Shift, TAB ve ESC tuşunun altında bulunan tırnak işareti tuşunun bir tık küçük olmasıydı. Ayrıca sağ altta bulunan yukarı ve aşağı tuşunun küçük olmasını hiç beğenmedim. Ayrıca beğendiğim bir özellik FN tuşunun aç kapa şeklinde çalışması yani normalde F1'e bastığımızda parlaklık kısmaya yarıyor ve F1 olarak çalışması için FN+F1 yapmamız gerekiyordu ancak bu Laptop'ta FN tuşuna basıp aktif edip sadece normal bir şekilde F1'e basmamız yetiyor aynı Caps Lock gibi.

512MB VRAM hakkında deneyimlerim;
Elbette 512MB VRAM'e sahip olmanın eksileri var ancak düşündüğüm kadar kötü değil. Ben videolar diziler falan aşırı derecede donar sanıyordum ancak hiçte bile öyle bir şey olmadı ancak YouTube'da ileri geri sararken böyle çeyrek saniye kadar donuyor o kadar. Netflix'te ise çok hızlı bir şekilde ok tuşlarına basınca "Pardon the interruption." diyor ve sayfayı yenilemek gerekiyor ancak çokta önemli bir şey değilmiş.

Ek notlarım;

Öncelikle bu bir UltraBook yani bunların amacı oyun değil! Elbette basit oyunları LoL, CS:GO gibi oyunları donmadan GTA 5 gibi oyunları ise 30-40FPS şeklinde açabilirsiniz.

Ürün geldiğinde PC Manager diye Huawei'in kendi programıyla geliyor ve bu program üzerinde aşağıda görüldüğü gibi Driver'ların güncel olup olmadığını görebileceğiniz ve güncelleyebileceğiniz bir menü var.

Eğer Windows 10'u benim gibi İngilizce kullanmayı seviyorsanız merak etmeyin ürün Single Language değil yani Türkçe kullanmak zorunda değilsiniz. Rahatlıkla İngilizce kullanabilirsiniz.
1.jpg
IMG_20201221_002945.jpg
IMG_20201221_002956.jpg
IMG_20201221_003014.jpg
IMG_20201221_003036.jpg
IMG_20201221_003055.jpg
IMG_20201221_003114.jpg
Screenshot_2.png
Screenshot_1.png

Hocam oyun testlerini ne zaman atarsınız?
Önerirken göz önünde bulundurmak isterim. Bu arada elinize sağlık. Çok profesyonel olmuş.
Hiç oyun kurmadım cihaza. :/
Eğer kurarsam paylaşırım hocam üzgünüm. :(

Hocam oyun testlerini ne zaman atarsınız?
Önerirken göz önünde bulundurmak isterim. Bu arada elinize sağlık. Çok profesyonel olmuş.

Notebook’lar ile oyun oynanmaz, oynanmamalı. Dolayısıyla oyunda vereceği performansa şans işi olarak bakmak gerek.

Bu laptoplar, içlerindeki donanım oyun oynatacak seviyede olsa bile, oyun için ideal değildir.

Bu arada ek bilgi olarak söyleyeyim; CPU/GPU (APU olduğu için GPU'da CPU'nun içinde olduğundan sıcaklıkları aynı.) sıcaklığı yumuşak alanda şarj dışında boştayken 30-40 derece arasında CPU %10 GPU %50 olduğunda 45-46 derecelerde ayrıca 45 derece olmadan fanları dönmüyor yani sıfır ses. Şu an öylesine yazayım dedim tam testleri yapıp net sıcaklık değerlerini konuyu düzenleyerek paylaşırım daha sonradan.

Şöyle bir rehberim var ikisini ayrı görmek istersen.

Şu laptop bir ucuzlasa alacağımda bir türlü düşmüyor fiyatı.
Hocam bütçenizi bilmiyorum ancak öğrenci indirimi ile Macbook Air M1 çok güçlü ve güzel bir cihaz. 9000TL'ye alabilirseniz çok daha uzun ömürlü olacaktır.

Aradaki fiyat farkına değer mi sence? Matebook 14 ile.
Kesinlikle fazlasıyla değer. Macbook M1 gerçek bir mühendislik harikası.

Bu video içinde hem gelecek M1X veya M2 artık adı ne olursa yeni Macbook'lar hem M1 hakkında konuşuyor.

Eğer 64 GPU çekirdekli M1X çıkarsa RTX 3090'ı bile tokatlayacak bir Ultrabook göreceğiz demektir. Apple bu işi yapıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı