Detaylı laptop temizliği nasıl yapılır?

Ribozom

Kilopat
Makaleler
1
Daha önceden kaç kere masaüstü bilgisayar temizledim ve toz alma konusunda tecrübem var fakat şu an Acer VX15 adlı bir oyuncu laptopu kullanıyorum. Laptop temizliği için ayrıca dikkat edilecek bir şey var mı?

YouTube da laptopun kasasının açılışı parçala bölünmesiyle ilgili videolar vardır daha önce kendim temizleme deneyimine sahip olarak söylüyorum aletler tam olsun ve her şeyi usulüne uygun yap ama bana yine sorarsan değer mi diye? Deymez güvendiğin bir bilgisayarcıya götür.
Not:Garantin bitmiş ise kendin yap veya bilgisayarcıya götür.

YouTube da laptopun kasasının açılışı parçala bölünmesiyle ilgili videolar vardır daha önce kendim temizleme deneyimine sahip olarak söylüyorum aletler tam olsun ve her şeyi usulüne uygun yap ama bana yine sorarsan değer mi diye? Deymez güvendiğin bir bilgisayarcıya götür.
Not:Garantin bitmiş ise kendin yap veya bilgisayarcıya götür.
Garantisi 2 gün önce bitti ve 2 yıldır bu anı bekliyordum. 1 ay kadar bir süre götürebileceğim tek güvendiğim bilgisayarcının yanında öğrenmek için çırak olarak çalıştım ve öğrendiğim tek şey laptopun nasıl söküleceği idi. Ayrıca adam işini pek özenle yapmıyor gibi geldi bana. Temizlik sırasında ayrıca macun yenilemesi de yapacağım.

Bazı bilgisayarcılar daha kötü yapıyor bilgisayarı. Özensizce yapıp atıyor sonra yok güç kaynağı bozuldu falan sallıyor. Youtube videolarından yardım alarak yapsanız iyi olur bence pek sıkıntı olacağını sanmıyorum. Laptop sökebildiğinizi söylemişsiniz, geri kalanlar ise zaten parçaları çıkarmak olacaktır. Sizin için kolay bir iş bence.

En önemlilerden birisi heatsinki sökerken ve takarken civata adımları izleyerek sök. Laptop fanını büyük ihitmal petekten ayırman gerekecek onu yaparken dikkat et.

Garantisi 2 gün önce bitti ve 2 yıldır bu anı bekliyordum. 1 ay kadar bir süre götürebileceğim tek güvendiğim bilgisayarcının yanında öğrenmek için çırak olarak çalıştım ve öğrendiğim tek şey laptopun nasıl söküleceği idi. Ayrıca adam işini pek özenle yapmıyor gibi geldi bana. Temizlik sırasında ayrıca macun yenilemesi de yapacağım.
1 aylık çalışma hayatım benimde olmuştu ve 2 yıl önce 13 yaşında. Ama adam öğretmiyordu ve tek öğrendiğim format atmaktı, arkadan kasaları tek tek çıkarıp parçaları başka bilgisayarlarda deniyordum, söküyordum kendimi geliştirdim şu an 15 yaşındayım ve çoğu bilgimi o çarşıda bulunan dükkanın arka tarafına borçluyum, para almadım ama onca parça (ç)alıp sattım ve bilgisayarımda bulunan parçaların bir çoğu oradan alındı veya parası çıktı neyse boş yaptım galiba. Bilgisayarcıların içlerinden birşeyler almadığına emin olamazsın, o yüzden kapağını aç, bir yumuşak uçlu diş fırçası ve hava üfleyen bir makine, ilk termal macun değiştir.

macun olarak elimde Cooler Master HTK-002 var. Bu macunun iletkenliği nasıldır?
Amaç temiz bir termal kullanmak. En kaliteli ile arasında en fazla 5 derece ( abartı anlamda ) fark ediyor, kullanabilirsiniz. Masrafa gerek yok zaten ama fan temizliği önemli, garantisi bittiği için ayda 1 kere fan bakımı ve temizliğine önem veriniz. Yorumlar faydalı ise beğenebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı