Detonenin tanımı nedir?

Autistic Boy

Kilopat
Makaleler
24
Yer
Japonya - Akihabara
Merhaba. Arkadaşlar size soruyorum sizce "Detone" ne demektir? Benim bildiğim kadarıyla detone olmak demek doğru notanın dışına çıkmak demektir. Detone budur. Zaten De-tone yani tonu olmayan anlamına gelmektedir. "Tone" türkçede "Ton" demektir. Tone kelimesinin başına "De" eki eklediğiniz zaman "De-tone" diye bir kelime türemiş oluyor. Başı "De" eki alan bir kelime, o şeyin olmayanı anlamına gelir. Forumdaki profesyonel olduğunu söyleyen bir abimiz bana yardımcı olmaya çalıştı ve eksikliklerimden bahsetti. Buraya kadar herşey tamam. Eksikliklerim olabilir çünkü ses eğitimi almadım. Ancak bana detone demesine şaşırdım kaldım. Çünkü detone demek doğru notalarda şarkı söylememek demek. Şarkıyı güzel şekilde söyleyip, söylememek ayrı, detone olup olmamak ayrıdır? Mesela ben kendi sesimle orjinalinkini kıyaslayan bir ses yükledim. Bakın. İki seside dinleyin. Orjinalinde hangi notalara çıkıyorsa, bende o notaları veriyorum? Belki ufak tefek detone olabilir sonuçta bizler insanız. Ses tellerimiz var. Biz dijital bir org değiliz. Bizler keman, gitar gibiyiz. Her notayı %100 doğru veremeyiz. Günümüzdeki en popüler, en eğitimli şarkıcılar bile sahneye çıktıklarında detone olabiliyorlar. Detone oldukları yerler olabiliyor.

Yani kısaca örneğin siz hiç eğitim almadan da şarkıyı söyleyebilirsiniz. Eğer kulağınız varsa, detone olmazsınız veya az olursunuz. Bu insanları rahatsız etmez fakat sana profesyonel şarkıcı da demezler çünkü şarkıyı söylerken duygusuz söylersiniz, düz söylersiniz ve doğru nefes tekniklerini kullanmazsınız vs...

Lütfen eğer burada ses eğitmeni veya ses işleriyle çok uğraşan arkadaşlar varsa, görüşlerini yazabilir mi?

Kendi yaptığım coverlarım:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Yaptığım acapella:

Son düzenleme:
İnsanların zevkine önem vermeyin yapabiliyorsanız onları dinlemeyin. Eleştirmek için eleştiren insanlar var.
Ses eğitimi almadığım için elbette şarkıları en kusursuz bir şekilde söyleyen biri olarak kendimi asla tanımlamam. Ancak, en azından detone olmak gibi bir sorunum yok. Olsa bile, bazı yerlerde. Her insan biraz detone olabilir. Ancak abimiz çok detone olduğumu söylemişti. Bu konuda doğru düşündüğünü düşünmedim. Bilmiyorum, çevremdekiler de fena şarkı söylemiyor. Güzel şarkı söyleyen de var çevremde. Onlar da çalışmalarımı sever fakat bazen tempo ve prozodi hatalarımın olduğunu söylerler. Ancak şu ana kadar bana detone olduğumu söylemediler. Sadece sesimi çok zorlayan bazı şarkılarda sürtone olduğumu fakat detone olmadığımı söylediler.

Ayrıca en yakın zamanda profesyonel ses eğitimi alacağım. Ne kadar yetenekli olursan ol, şarkı söylemenin altın kuralları ve teknikleri vardır. Bunları kullanmayı bilmezsen, asla ilerleyemezsin.
Zaten burası müzik forumu değil. Şan eğitmenleri muhtemelen yoktur buralarda. Burası müzik tartışmak için en uygun yer değil zaten.
Ayrıca sizce bu detone mi? Kötü mü yani? Lütfen dinler misiniz?

Son düzenleme:
Bu çok yanlış bir ifade. Her notanın bir frekansı ve her müzik aletinin de o frekanslara göre ayarlanması, yani akordu mevcuttur. Müzikte de notaların doğru şekilde seslendirilmesi ana unsurdur.
Evet ancak yinede sahneye çıkan en ünlü şarkıcıların bile ufak tefek detonelere rastladığını biliriz. Yani biraz fazla abartmamış mı?
Bu çok yanlış bir ifade. Her notanın bir frekansı ve her müzik aletinin de o frekanslara göre ayarlanması, yani akordu mevcuttur. Müzikte de notaların doğru şekilde seslendirilmesi ana unsurdur.
İnsan ses telleri doğası gereği bir elektronik enstruman gibi olamazlar. Asla %100 doğru notada kalmak özellikle aşırı hızlı şarkılarda mümkün değildir. Ben bugüne kadar birçok şarkıcıyı çıplak sesle dinlediğimde, ufak tefek kaymaları hissedebiliyordum. Sesine autotune basanlar ancak her notayı düzgün gibi duyurabilir ancak doğallığını yitirir. Gördüklerimi söylüyorum.

Evet ancak yinede sahneye çıkan en ünlü şarkıcıların bile ufak tefek detonelere rastladığını biliriz. Yani biraz fazla abartmamış mı?

Onu detone olan şarkıcılara, şarkıcı ifadesini kadir görenlere sormak gerekir. Profesyonel bir vokalin ton kaçırma gibi bir problemi olmamasi elzemdir. Aynı şekilde bir müzisyenin de akordu bozuk bir enstrüman ile çalmaması gerekir. Yapılan işin talep görüyor ya da beğeniliyor olmasi, teknik olarak doğru olmasını gerektirmez.

Kulak geliştirmek için programlar mevcut. Misal, "Perfect Ear" işinize yarayabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı