Detroit: Become Human PC sorunları

İşletim sistemi
Windows 10

atar1993

Megapat
Makaleler
8
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 7 7700X İşlemci
32 GB 6000 Mhz Ram
1+1+2 TB PCIe 4.0 SSD
Sapphire RX 6900 XT SE Ekran kartı
ASUS ROG Strix X670E-A Anakart
Meslek
Yazılım Mühendisi
O kadar hevesle PC'ye çıkmasını beklediğim ve sonunda çıktı dediğim 142TL para verip aldığım oyun başıma dert oldu.
  1. Mönitörüm 21: 9 yani ultrawide olduğundan kenarlar boş görünüyor. Hiç hoş bir manzara değil.
  2. Oyunda başlangıçta 30 FPS'e sabitliyor sonrasında 60 FPS için ayarlardan yapmak gerekiyormuş sonrasında gördüm.
  3. Karakter sabit olduğu yerde duruken sigara içip geleyim dedim. Geldiğimde fraps 3-5 FPS arası gösteriyordu. Hareket edip gezmeye başlayınca 10 saniyede ancak düzeldi.
  4. Hikaye ilerlemeye başlayınca sıkıntı yok anlık olarak görüntü bir anda donuyor. Bildiğiniz fotoğraf gibi kalıyor ama oyunun sesinden anlaşılcağı üzere oyun devam ediyor. Alt+Tab yapıp başka bir uygulamaya gidip oyuna döndüğümde 2 saniye daha oynayabiliyorum sonra tekrar donuyor.
  5. Ses bazı sahnelerde sonradan geliyor.
Bu kadar problemle bu oyunun piyasaya girmesini kesinlikle ummuyordum. Bu tip durumlarla karşılaşan ve çözüm yollarını bilenler bilgi verirse memnun olurum. Sistemim problem yaşamaya uygun değildir diye düşünüyorum. RX 590 (Güncel sürücü) + Ryzen 7 2700 + 32 GB RAM+ 1TB NVMe SSD var. Sıcaklık problemi falan falan öyle bir durum yaşamıyorum.

4. Sorun yüksek ihtimalle Radeon Software yazılımından kaynaklı bir problem, Radeon ayarları üzerinden Detroit'i seçip Radeon Anti Lag seçeneğini kapatın.

O oyun bende de var. Oyun playstation 4'e özel çıktığı için ve bilgisayara da yeni çıktığı için bu tür problemlerin olması bence normal. Oyunun maksimum 60 FPS sınırı var. Ben bunun için araştırdım ve youtube da bir tane video buldum. Videoda ki yöntem ile FPS sınırını kaldırabiliyorsun.

İstersen videoyu atabilirim.
Ekranım zaten 60 hertz lik bir ekran 140fps çıkmasının bana bir artısı yok. Sadece sabit kaldığında 3fps'e kadar düşüyor. Hem gerekte kalmadı oyunu şuan hiç oynayamıyorum. Ana ekran gelir gelmez donuyor ekran. arkada chole konuşuyor ama görüntü donmuş durumda kalıyor. sağlam güncelleme bekliyorum
4. Sorun yüksek ihtimalle Radeon Software yazılımından kaynaklı bir problem, Radeon ayarları üzerinden Detroit'i seçip Radeon Anti Lag seçeneğini kapatın.
Malesef yemedi. Sorun kendi kendisine ortaya çıktı. Oyundan kaynaklı olduğu belli.

Ekranım zaten 60 hertz lik bir ekran 140fps çıkmasının bana bir artısı yok. Sadece sabit kaldığında 3fps'e kadar düşüyor. Hem gerekte kalmadı oyunu şuan hiç oynayamıyorum. Ana ekran gelir gelmez donuyor ekran. arkada chole konuşuyor ama görüntü donmuş durumda kalıyor. sağlam güncelleme bekliyorum

Malesef yemedi. Sorun kendi kendisine ortaya çıktı. Oyundan kaynaklı olduğu belli.
Yalnız ekranın 60 hertz olsa bile vsyn-c yi kapattığında 60 FPS üstüne çıkmalıdır.
Örneğin "CS:GO" da 60 hertz monitor ile 60 FPS üstüne çıkıyor.

Oyun maksimum sana 60 FPS sağlıyor.
Yani oyunda FPS sınırlaması var.
İster monitörün 60 hertz olsun ister 144 hiçbir şey değişmez.
Oyunda ki maksimum FPS sınırı 60 ve oyun yeni çıktığı için ve playstation 4'ün yanlış bilmiyorsam maksimum 60 FPS'e kadar oynattığını biliyorum ondan olabilir. Sonuçta playstation 4'e özel çıkmıştı.

İşte, bu FPS sınırlamasını kaldırabilecek bir video buldum. O video sayesinde 60 FPS üstüne çıkıyor. Oyunda bazı takılmalar, lag vesaire var. Benim ekran kartı "GTX 1050 Tİ 4 GB" ona rağmen bu sorunlar var. Yani tamamen oyundan kaynaklı.

4. problem bende de mevcut. i5 6500 16gb ram ve 1060 ile oynuyorum, oyunu ultra ayarlara da çeksem en düşüğe de çeksem aynı FPS değerlerini alıyorum. Oyun baya bir sıkıntılı hiç böyle beklemiyordum. Özellikle Beyond Two Souls'dan sonra.

4. problem bende de mevcut. i5 6500 16gb ram ve 1060 ile oynuyorum, oyunu ultra ayarlara da çeksem en düşüğe de çeksem aynı FPS değerlerini alıyorum. Oyun baya bir sıkıntılı hiç böyle beklemiyordum. Özellikle Beyond Two Souls'dan sonra.
Youtube da 60 FPS sınırını kaldırmak için bir video var.
O videoda ki yöntemi uygula 60 FPS üstü alırsın.

Yalnız FPS 90 olmasına rağmen oyunda takılma, lag, donma hala var.
Oyuna güncelleme ile düzeltilir diye umuyorum.

Dün gelen güncellemeden sonra oyunda bayağı bir hata giderilmiş. Şu an ana menüde takılma gibi durumlar yaşamıyorum. Sabit durunca FPS düşmeside yaşamıyorum. Sanırım problemleri gidermeye başlamışlar.

Dün gelen güncellemeden sonra oyunda bayağı bir hata giderilmiş. Şu an ana menüde takılma gibi durumlar yaşamıyorum. Sabit durunca FPS düşmeside yaşamıyorum. Sanırım problemleri gidermeye başlamışlar.
Daha demin 177 MB güncelleme geldi. Ana menüde donmayan oyun. Donup kapanmaya başladı. Karakter asansörden çıkıyor. dümdüz ilerliyorum. Ne sağa ne sola dönebiliyorum. Oyun orada donuyor. Bilgisayarı güç tuşuna basılı tutarak yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Klavyenin ışığı da sönüyor. Yani klavye ve fare de devre dışı kalıyor. "Yeni oyun" diyerek buraya geldim. Yoksa "devam et" dersem hiç yüklenmiyor. Siyah ekran geliyor.

Bir de ekran kartının sürücüsünü güncelledikten sonra gölge derleme işlemi yok mu. En uygun performansı optimize mi ne ediyormuş. Bir şeyler bir şeyler yazmışlar işte. Hiç bir işe yaradığı yok. Birde iki saat onu bekliyorum.

O kadar hevesle PC'ye çıkmasını beklediğim ve sonunda çıktı dediğim 142TL para verip aldığım oyun başıma dert oldu.
  1. Monitörüm 21: 9 yani ultrawide olduğundan kenarlar boş görünüyor. Hiç hoş bir manzara değil.
  2. Oyunda başlangıçta 30 FPS'e sabitliyor sonrasında 60 FPS için ayarlardan yapmak gerekiyormuş sonrasında gördüm.
  3. Karakter sabit olduğu yerde duruken sigara içip geleyim dedim. Geldiğimde Fraps 3-5 FPS arası gösteriyordu. Hareket edip gezmeye başlayınca 10 saniyede ancak düzeldi.
  4. Hikaye ilerlemeye başlayınca sıkıntı yok anlık olarak görüntü bir anda donuyor. Bildiğiniz fotoğraf gibi kalıyor ama oyunun sesinden anlaşılcağı üzere oyun devam ediyor. Alt+Tab yapıp başka bir uygulamaya gidip oyuna döndüğümde 2 saniye daha oynayabiliyorum sonra tekrar donuyor.
  5. Ses bazı sahnelerde sonradan geliyor.
Bu kadar problemle bu oyunun piyasaya girmesini kesinlikle ummuyordum. Bu tip durumlarla karşılaşan ve çözüm yollarını bilenler bilgi verirse memnun olurum. Sistemim problem yaşamaya uygun değildir diye düşünüyorum. RX 590 (güncel sürücü) + Ryzen 7 2700 + 32 GB RAM+ 1TB NVMe SSD var. Sıcaklık problemi falan falan öyle bir durum yaşamıyorum.

Hocam yaklaşık olarak 1-2 hafta ya da en geç 1 ay sonra düzelecektir. saçma olan optimizasyon sorunu sebebiye(yeni çıkan birçok oyunda olur) bu rakamlar böyle merak etmeyin düzelecektir :)

Yeni konular

Geri
Yukarı