Devamsızlık tam 30 gün olursa sıkıntı çıkar mı?

@Sosyal Kullanıcısı, okuldan okula ŞÖK olayı değişir ama ben şunu diyebilirim ki ortaokulda daha kalan görmedim. Bu kalmayacağınız anlamına da gelmiyor tabii ki. Şimdi sizin görselinize bakalım:

1645529138939.png

Üstünü çizdiğim yeri boş ver, burası zaten sayılmıyor. Toplam devamsızlığınız 16 gün, 30 günü aşmamanız gerekir. Özürsüz de 10 günü aşmamalı, yarım gün özürsüz devamsızlık yapman durumunda sınıfta kalırsın. İzinli devamsızlık için de bir sınır yok. Sadece iki devamsızlığın toplamı 30 günü aşmamalı ve özürsüz devamsızlığınız 10 günü geçmemeli.

@Sosyal Kullanıcısı, okuldan okula ŞÖK olayı değişir ama ben şunu diyebilirim ki ortaokulda daha kalan görmedim. Bu kalmayacağınız anlamına da gelmiyor tabii ki. Şimdi sizin görselinize bakalım:

Eki Görüntüle 1312753

Üstünü çizdiğim yeri boş ver, burası zaten sayılmıyor. Toplam devamsızlığınız 16 gün, 30 günü aşmamanız gerekir. Özürsüz de 10 günü aşmamalı, yarım gün özürsüz devamsızlık yapman durumunda sınıfta kalırsın. İzinli devamsızlık için de bir sınır yok. Sadece iki devamsızlığın toplamı 30 günü aşmamalı ve özürsüz devamsızlığınız 10 günü geçmemeli.

Hocam şimdi ben nerede sıkıntı yaşadım biliyor musunuz, bu MEB cidden çok sıkıntılı.
Gidip Web sitesi'ne o kısmı koyuyor fakat telefonda ki uygulamasına koymuyor ve özürlü ile birleştiriyor.

Telefon da toplam 27.5 gün özürlü devamsızlığım gözüküyor o yüzden korkmuştum bir an.

@die Berat'cım oku anlarsın zaten. :) Al bak:
(5) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplam da 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. Ancak üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri veya tam teşekküllü devlet hastanelerinde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerektiren hastalığı bulunanlar, kaynaştırma ve özel eğitim gerektirenler, sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmî raporları doğrultusunda koruma ve bakım altına alınanlar ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 60 gün olarak uygulanır. Devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ve öğrenim hakkı bulunan öğrenciler takip eden öğretim yılında okula devam ettirilir. Öğrenim hakkı bulunmayanlar ise okulla ilişikleri kesilerek Açık Öğretim Lisesi veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine gönderilir.
Ben resmi kaynakla konuşuyorum, izinli için şu kadar sınır var diye yazıyor mu bak bakalım. Yazmıyor, daha da cevap vermeyeceğim. Yönetmelikte açık bir şekilde yazıyor.

@Sosyal Kullanıcısı, anlıyorum. Eğer devamsızlığınız attığınız gibiyse korkmanızı gerektirecek bir durum yok. Keyfi de okula gitmemezlik yapmayın.

@die Berat'cım oku anlarsın zaten. :) Al bak:

Ben resmi kaynakla konuşuyorum, izinli için şu kadar sınır var diye yazıyor mu bak bakalım. Yazmıyor, daha da cevap vermeyeceğim. Yönetmelikte açık bir şekilde yazıyor.

@Sosyal Kullanıcısı, anlıyorum. Eğer devamsızlığınız attığınız gibiyse korkmanızı gerektirecek bir durum yok. Keyfi de okula gitmemezlik yapmayın.
Güzel kardeşim bak orada yazıyor ki izinsiz 10 gün, toplamda 30 gün. Bir öğrenci 20 gün rapor yazdırdığı taktirde, tekrar rapor götürürse bu işlenmez. Yaşadım, biliyorum. Yazılanı anlamama konusunda çok haklısınız bariz örneklerinden birisiniz. İzinli devamsızlığınız 20 gün oldu, izinsiz 10. Herhangi bir sebepten geç kaldığınızda müdürün insiyatifine göre devamsızlığı girince sınıfta kalırsınız. Bakın tekrar diyorum, yaşadım, arkadaşlarım yaşadı.
Arkadaşlar sakın yanlış anlayıp da 25 gün izin alırım, 5 gün özürsüz alırım gibi bir şey düşünmeyin asla böyle bir şey yok.

@die siz diyorsunuz ki özürsüz devamsızlık 10 gün, 20 gün de izinli olsun. Tamam olabilir, bundan sonra yapacağı yarım gün devamsızlık ne olursa olsun sınıfta kalmasına sebep olur. Bu konuda hem fikiriz.

Ancak ben diyorum ki izinli devamsızlık için bir sınır yok. Evet sınır yok, yazmıyor. Ancak bu toplam devamsızlık süresini aşabileceği anlamına gelmiyor zaten. Kaldı ki belirtilmiş, toplam 30 gün aşılması durumunda sınıfta kalınır diye. Daha da basit bir şekilde anlatamam, en basiti bu kadar. Anlayıp anlamaman da senin sorunun, iyi günler.

Güzel kardeşim bak orada yazıyor ki izinsiz 10 gün, toplamda 30 gün. Bir öğrenci 20 gün rapor yazdırdığı taktirde, tekrar rapor götürürse bu işlenmez. Yaşadım, biliyorum. Yazılanı anlamama konusunda çok haklısınız bariz örneklerinden birisiniz. İzinli devamsızlığınız 20 gün oldu, izinsiz 10. herhangi bir sebepten geç kaldığınızda müdürün insiyatifine göre devamsızlığı girince sınıfta kalırsınız. bakın tekrar diyorum, yaşadım, arkadaşlarım yaşadı.
Arkadaşlar sakın yanlış anlayıp da 25 gün izin alırım, 5 gün özürsüz alırım gibi bir şey düşünmeyin asla böyle bir şey yok.

Sanırım @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE 'in demek istediği özürsüz 10 gün ile sınırlandırılmış ve toplam 30 gün sınırı var ancak bu 30 günün hepsini izinli yapabilirsiniz. Özürlü 20 gün olup da özürsüz 10 gün olmalı dememiş sonuçta. Yeter ki özürsüz 10 gün olmasın. Özürlü de toplam devamsızlığı aşmadığı sürece bir sorun olmaz. Yani benim anladığım bu. Eğer böyle de değilse Technopat'tan kaydımı sildiriyorum. Çünkü ben bir şey anlamadım. 🤐

Son düzenleyen: Moderatör:
@YasoYasoo doğru anlamışsınız. Sadece şu kısmı yanlış olmuş, düzeltelim. Toplam devamsızlığın 30 gün ya da özürsüz devamsızlığın 10 gün olması problem oluşturmaz. Onu aşmamalı sadece. Toplam devamsızlığı 30 gün olan birisi her gün okula gitmeli.

Geri
Yukarı