Rehber Devasa The Witcher 3 Mod Listesi ve Modlama

Selamlar. Bir süre önce The Witcher 3 modlama işine girdim. Ve bu seferki gerçekten büyük oldu. Ben de böyle uğraşmışken rehberini yapayım dedim. Adının hakkını veren devasa bir rehber oldu. Parça parça okumanızı öneririm. Lafı daha da uzatmadan rehbere geçiyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Başlamadan Önce
  • Toplam 102 mod var ve 25 GB yer kaplıyor.
  • İsteyen bu modlar arasından istediğini alıp çıkabilir. İsteyen bu rehberden modlama yapmayı öğrenebilir. İsteyense tüm modları kurup neredeyse bir The Witcher 3: Remestared yapabilir.
  • Modlamanın bir kısmında, şu siteden yararlandım. Ayrıca rehber yapısında da ilham aldım. Veya direkt kopyaladım :D. Adam iyi yapmış, yararlanmak lazım.
  • Modlarla birlikte 12 saate yakın oynadım. Bazı tüccarlar, haritada hancı olarak gözüküyor. Ayrıca bazı tweaks ayarları garip gözüküyor. Muhtemelen dili İngilizce yapmadığımdandır. Onun dışında önemli bir sorun yok. Olmaması için de birkaç çok güzel mod eklemedim. Yanarım, yanarım RER'i kullanamadığıma yanarım.
  • "Zaten yeni nesil güncellemesi alacak ne gerek var buna?" diyenler olabilir. Modlar grafikten ibaret değil. Ekonomi sistemini düzenlemekten balıkçılık eklemeye kadar mod var.
  • Modları Nexus Mods sitesinden indireceğiz. Sitede hesabınız yoksa hesap kurun.
  • Modları manuel kuracağız. Nexus Mod Manager gibi işlere girmeyin.
  • Modların hepsini tek bir yerde toplayacağınız bir klasör kurmanızı öneririm.
  • Her birkaç mod kurduktan sonra, oyunu açıp etrafta biraz gezmenizi şiddetle tavsiye ederim.
  • Ryzen 5 3600, RTX 2060 ve 16 GB RAM ile ortalama 55 FPS aldım. En düşük 38 FPS, en yüksek 75 FPS gördüm. Buradan sistem gereksinimleri ile ilgili fikir edinebilirsiniz.
  • 5 okuyucunun 6'sı, yukarıdaki maddede elendi muhtemelen. Eğer kalan sağ varsa rehbere devam edelim. 😀

Modlamaya Hazırlık
  • Oyununuz Program Files veya Program Dosyaları (x86) içinde kuruluysa yerlerini değişin. Bunlar sistem dosyalarını içerirler ve modların çalışmasında sorun çıkarabilirler. Bunun nasıl yapıldığını bilmiyorsanız şuradan bakın.
  • Bazen dosyaları manuel olarak düzenlememiz gerekiyor. Bunun için Notepad++ veya Visual Studio gibi uygulamalar kullanmanızı öneririn. Not defteri yetersiz kalıyor.
  • Mod dosyalarını farklı farklı yerlere koyacağız. Bunun için uzuuun uzuuun dosya konumu yazmayacağım. Kısaltmalar var, onları kullanacağım. Zaten birkaç kere gördükten sonra ezberlersiniz -Bu yöntemi de bahsettiğim siteden aşırdım :D-
  • Kök Klasörü: The Witcher 3'ü kurduğunuz yer. Bunu öğrenmek için Steam kütüphanenizi açın. Kütüphaneden The Witcher 3'ü bulun. Üzerine sağ tıklayın. Çıkan seçeneklerden "Yönet>Yerel Dosyalara Göz At" seçeneğini seçin. Size tavsiyem bu klasörü sık kullanılanlara eklemeniz. Çok işimiz olacak çünkü.
    Mods Klasörü: Bu dosyayı oluşturmanız lazım. Kök dosyanıza gelin ve "mods" adlı bir klasör oluşturun. Modları buraya koyacağız.
    DLC Klasörü: \The Witcher 3\DLC
    Mod Menu Klasörü: \The Witcher 3\bin\config\r4game\user_config_matrix\pc
    x64 Klasörü: \The Witcher 3\bin\x64
  • Modlama için BaW ve HoS DLC'lerine sahip olmalısınız.
  • Şimdi gerekli dosyaları indirme kısmına geldik. Community Patch - Base modu ile başlıyoruz. Adından da anlaşılacağı gibi temel bir yama. Tam olarak ne işe yaradığını öğrenmek istiyorsanız modun açıklama bölümünü okuyabilirsiniz. "content" klasörünü, kök klasörüne atın. "Mods>mod0000____CompilationTrigger" klasörünü ise mod klasörüne atın.
  • Bir sürü mod kuracağımız için mod menüsünde hata oluşacak bir süre sonra. Bunu önlemek için Community Patch - Menu Strings modunu kuracağız. "modMenuStrings" dosyasını mods klasörüne atın. Ayrıca modu tam olarak çalıştırmanız için aşağıda küçük bir rehber hazırladım.
  • mod menu klasörünü açın. Burada mod menüsüne eklenen modlar var. "CompleteAnimationsRedux.xml" gibi. Bazı modları kurarken indirdiğimiz zip dosyalarının içinde bin klasörü vardır. Bu bin klasörün içinde buraya gidecek dosyalar olur. Oraya bakarak mod menu klasöründeki dosyalarından, hangilerinin modlara ait olduğunu anlayabilirsiniz. Neyse, kaldığımız yerden devam edelim. Bu mod dosyalarından birini açın. Aşağıda işaretlediğim kısmı düzenlemeliyiz.
    1.jpg
    İşimiz, "Mods.CA.toogles" kısmı ile. Burada Mods ve CA arasına, biraz aşağıda vereceğim komutlardan birini yazacaksınız. Bu komutlar ile mod menüsünde modlarınız kategorize olacak. Yazacağınız komutun başı ile sonunda bir nokta olmalı. En sonunda şu şekilde görünmeli
    2.jpg
    Bunu bu formattaki tüm satırlar için yapmalıyız. İşi kolaylaştırmak için kullandığınız uygulumanın arama bölümünü kullanabilirsiniz. (Visual Studio Code için CTRL+F) Arama bölümüne Group id yazın. Sonra çıkan satırlara da aynı adımları uygulayın. En sonunda mod menünüzde aşağıdaki gibi kategoriler olmalı. (Friendly HUD'u düzenlemeyi unutmuşum.)
    3.png
  • [*]alchemy_and_equipment
    characters
    combat
    gameplay
    quests_and_adventures
    user_interface
    visuals_and_graphics
    miscellaneous

[*]camera
    [*]
  • Bu dosyayı indirin. "mods.settings" (veya sadece mod) dosyasını \Belgeler\The Witcher 3 konumuna atın. Bu dosya, modların önceliğini ayarlayarak çakışmaların bir kısmını önleyecektir.
  • Son olarak Mod Limit Adjuster indirmemiz lazım. Modu indirin ve içindekileri x64 klasörüne atın. Bu modun düzgün çalışması için başka bir şeye daha ihtiyaç var. Bu siteyi açın ve Ultimate-ASI-Loader_x64.zip adlı dosyayı indirin. İçindekileri x64 klasörüne atın.

a.jpg

Karşılaşılan Problemler Hakkında
  • İndireceğiniz modun açıklama kısmını okuyun. Yeterli İngilizceniz yoksa çeviri kullanın. Orada bilinen bir hatadan bahsetmiş olabilir. Veya direkt olarak "Bugs" bölümüne bakın. Oradaki buglar ile karşılaşma ihtimalinizi bilerek indirin modu. (Paranoyak olmanıza gerek yok. Çoğu ufak buglar. Veya indiren kişi doğru kuramamış modu.) Ayrıca "Posts" bölümünde insanlar karşılaştığı sorunları yazıyorlar. Diğer kullanıcılar veya direkt mod yapımcısı da o soruları cevaplıyor. Hatanız çözümünü belki orada bulursunuz.
  • Her bugı da modlardan bilmeyin. CDPR teknik açıdan sınıfta kalmış bir geliştirici. İlk modsuz bitirdiğim zaman, sadece kafa ile gezmişliğim bile var.
  • Sırada ise olmazsa olmazımız Script Merger var. Modlar çakıştığı zaman, bu modla çözeceğiz. Modu indirip klasöre çıkartın. "WitcherScriptMerger.exe"yi çalıştırın. Ardından oyunu kurduğunuz konumu seçin. Uygulama, dosyalarınızı tarayacak ve modları sunacaktır. Aşağıda karşınıza çıkacak arayüzün görseli var.
    4.jpg
  • Ayrıyeten Bundled-Text ve Non-Bundled XML var. Yukarıdaki görüntü eski olduğu için gözükmüyorlar.
  • İlk olarak scriptsleri halledelim. Soldaki kutuyu işaretleyin ve Create Selected Merge butonuna basın. Karşınıza iki şey gelecek.
    5.png
    6.png
  • İlki gibiyse yes, yes diyerek işi kurtarırsınız. İkincisi gibisiyle önce <Merge Conflict> satırının üzerine sağ tıklayarak görüntüdeki seçenekleri açın. A, orjinali; B, ortadaki modu; C, sağdaki modu temsil eder. Kodun akışına göre sırasıyla B-C/C-B seçilir. Veya sadece bizim için daha önceliği olan modun seçeneği seçilir. Yukarıdaki örnekte önce C sonra B seçeneğini seçtim. Burayı yanlış yaparsanız muhtemelen oyunu açarken Script Compilation Error ile karşılaşacaksınız. Modları tekrar birleştirmeyi deneyin. Ayrıca "EAreaName" yazan bir hata vardı. Muhtemelen bu hatayla karşılacaksınız. Karşılaşırsanız konuya yazın, çözelim. Manuel olarak birleştiriliyor bu hata.
  • Birleştiremediklerimiz ise daha kolay. Bunlar metin tabanlı değiller ve çakışmaları öncelik vererek hallediyoruz. Modlamaya hazırlık bölümünde indirttiğim mods.settings dosyası bunların genelini hallediyor. Bazıları ise kalıyor. Önce farenizle çakışan modların üzerine gelin. Eğer bir priority değeri veriyorsa onu es geçin. Vermiyorsa mods.settings dosyasını açın. Orada modun adını arayın. Bulduğunuz priority değerini buraya girin. Eğer modunuzun adı mods.setting'de gözükmüyorsa biraz doğaçlama yapacağız. Modunuza benzer bir özellikteki modun priority değerine benzer bir değer girebilirsiniz. Mesela Ciri için 4K Reworked Woman ve Lore Friendly Ciri modları indirmiştim. İkisi birbiriyle çakışıyordu. Benim için Lore Friendly Ciri daha öncelikli olduğundan priority değerini bir tane düşük girdim. (4KRW için 59, Lore Friendly Ciri için 58)
  • Bazı çakışmaları ise birleştirmemeniz gerekir. Mod yapımcısı açıklama veya sabitlenen postlarda bundan bahseder. Bu mod listesinde sadece "Skellige Winter Weather System" ile kurduğumuz ışıklandırma modunu birleştirmeyeceğiz. Bu ikisi zaten Bundled-Text olarak gözüküyor.

Bugfix Modlar
  • Keşke tüm modlar böyle kurulsa dediğim bölüm. Tek yapmanız gereken içindekileri alıp mods klasörüne atmak. Hepsi bu kadar.
  • Item Description Fix: Zırh ve silah açıklamalarını düzeltir.
  • Item Selection Grid Fix: Tam olarak ne yaptığını ben de anlamadım. :D Ama yüklemenin zararı olmaz.
  • Restored Descriptions: Bazı kitap ve notlardaki eksik bölümleri düzenler.
  • Fast Stash Menu: Zulanızdan eşya aldığın zaman, zulanın tekrar yüklenmesini beklerken çay bile demleyebilirdiniz. Artık buna gerek yok. Bu işlem çok daha hızlı olacak.
  • Han Fix: Han bitkisinin görünüşünü düzenler.
  • Spider Fix: Arachnomorph'ler, böceğimsiler kategorsinde bulunmuyordu. Bu yüzden de böceğimsi yağı üzerlerinde çalışmazdı. Artık bu büyük örümcekleri, yağınız ile daha kolay kesebilirsiniz.
  • Domination: Axii'inin egemenlik yeteniğini düzgün kullanmasını sağlar.
  • Olgierd Mansion Shading Fix: Köşkün dış cephe gölgelendirmesini düzenler.

b.jpg

Doku Modları
  • rfuzzo's AI 4K Upscaled Project - Clutter: Diğer doku modları için temel bir mod. "modRF4kAIClutter" klasörünü mods klasörüne atın.
  • rfuzzo's AI 4K Upscaled Project - Wyzima: Aynı modun Vizima sarayı için yapılmışı. "modRF4kAIWyzima" klasörünü mods klasörüne atın.
  • The Witcher 3 HD Reworked Project: En büyük doku paketi. Modlamaya ucundan bile bakmışsanız biliyorsunuzdur zaten. İnternet hızınıza bağlı olarak direkt ana dosyayı indirebilirsiniz. Veya modu 4 parça olarak indirebilirsiniz. "bin" ve "mods" klasörlerini direkt kök klasörüne atın.
  • Tweaks: Temel modlardan biri. Oyunun grafik ayarlarını daha çok kişiselleştirebilmemizi sağlar. Eğer bu işlerden çok anlamıyorsanız "Tweaks (only high ultra supreme ultimate presets)" seçeneğini indirin. Bu seçenek ile supreme ve ultimate ön ayarlarına sahip olursunuz. "bin" ve "mods" klasörlerini direkt kök klasörüne atabilirsiniz. Çoğu doku modun çalışması için supreme veya ultimate ayarları kullanmalısınız. (Supreme yeterli. Üst düzey PC'si olanlar Ultimate kullanabilir.) Zaten en büyük FPS düşüşünü burada yaşayacağız. Biraz FPS kazanmak için; Grass Density (Çim yoğunluğu), Grass Distance Scale (Çim mesafesi), Grass Ring Size (Çim çeşitliliği) ve Grass Generation Efficieny ayarları ile oynayabilirsiniz. Sırasıyla; 6000 (Bazen 3400), 1.5, 16777216 ve 0.030 değerlerinde kullanıyorum. Bu ayarların çoğu da normal ultra ayarlar.
  • Witcher 3 Texture Overhaul - White Orchard: Ak Bostan için doku geliştirmesi. "modWitcher3TextureOverhaulWhiteOrchard" dosyasını mods klasörüne atın.
  • Kaer Morhen - 4K Terrain: Kaer Morhen arazisi için doku geliştirmesi. "mod_000HUDKaerMorhen" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Novigrad - Velen 4K Terrain: Novigrad ve Velen arazisi için doku geliştirmesi. "mod_000UHD" klasörünü mods klasörüne atın.
  • HDMR - HD Monsters Reworked mod: Canavarlar için doku geliştirmesi. "modMonsterpack" ve "modHDMonstersReworked" klasörlerini mods klasörüne atın. Eğer bilgisayarınıza güveniyorsanız 4K alternatiflerini indirebilirsiniz. Onları da aynı şekilde mods klasörüne atın.
  • HD Horse Accessories: At aksesuarları için doku geliştirmesi. "modHDHorseAccessories" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Slim Gloves: Geralt'ın eldivenlerini küçültür. "modSlimGloves" klasörünü mods klasörüne atın.
  • 4K Armor Textures: Zırhlar için doku geliştirmesi. Zırhların ayrı ayrı klasörleri ayrıldığı veya hepsinin bir arada olduğu versiyonu indirebilirsiniz. Hepsi bir arada olarak indirdiyseniz "modz_4KArmorTextures" klasörünü mods klasörüne indirin. Ayrı klasörlerin olduğu versiyonu seçtiyseniz "mods" klasörünü kök klasörüne atın. Eğer zırhlarda mavi, kırmızı şeyler görüyorsanız Script Merger'dan önceliğini ayarlayın.
  • Alternative Witcher Scabbards: Alternatif kılıflar ekler. " modAlternativeWitcherScabbards" klasörünü mods klasörüne atın.
  • New Clouds: Bulutları değiştirir. Zevkinize göre olan versiyonu indirin. İçindeki klasörü (Örnek: "modMixedMoreNewClouds") mods klasörüne atın.
  • UHD Oaks: Meşe ağacı dokusunu yükseltir. " modUHDOaks" klasörünü mods klasörüne atın.
  • UHD BaW Trees: Toussaint ağaçlarının dokusunu geliştirir. "modUHDBaWTrees" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Alternative Alnus Trees: Kızılağaç dokusunu geliştirir ve değiştirir. "modAlnusNew" klasörünü mods klasörüne atın.
  • BLOOD: Kan dokusunu yeniler. "modBLOOD" klasörünü mods klasörüne atın.
  • E3 Boat and Sail: Geralt'ın botunu, E3 sürümündeki gibi yapar. "modE3Boat" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Witcher's Knife: Geralt'ın bıçağını değiştirir. Hoşunuza giden versiyonu indirin. İçindeki klasörü (Örnek: "modBaronDagger") mods klasörüne atın.
  • The Wolf Medallion: Geralt'ın madalyonunu değiştirir. Hoşunuza gideni indirin. İçindeki klasörü (Örnek: "modWolfMedallion_Dash") mods klasörüne atın.

Aydınlatma ve ReShade Modları
  • Phoenix Lighting Mod: Gerçekten fark yaratıcı bir aydınlatma modu. Tek sıkınıtısı geceleri ve bazı iç mekanlar gerçekten karanlık oluyor. Bunu çözmek içinse iki yöntem buldum. İlki, monitörden gece görüş modunu açmak. İkincisi, true fires modunu kurmak. True fires modu, oldukça FPS kaybettiren ve ciddi bugları olan bir mod olduğu için kurmadım. Geriye ilk yöntem kalıyor ama o da yoruyor bazen. Bu yüzden ara sıra STLM'e geçmeyi düşünüyorum. Neyse, kurulama gelelim. "dlc" ve "mods" klasörlerini kök klasörüne atın.
  • Gelelim ReShade kısmına. Oyunu değiştiren önemli kısımlardan. İlk önce ReShade kurmak şu videoyu izleyin. (Hemen kurmayın.) ReShade olarak Photorealistic Reshade kullanacağım. Kurulum da ona göre olacak. Alternatif istiyorsanız Apex Realistic Reshade öneririm.
  • Buradan ReShade 4.5.3'ü indirin. Sonra yukarıdaki video ile kurun. x64 klasörü>reshade-shaders>Shaders klasörünün içindekileri silin. İndirdiğimiz ReShade'i açın ve ReShade>reshade-reshaders>Shaders klasörünün içindekilerini, az önce sildiklerimizin yerine atın. Hepsi bu kadardı. Varsayılan olarak home tuşuna basınca menü açılacak. Ayarlar üzerinden bu kısayolu değişebilirsiniz. Aydınlatma modunu kurmanıza gerek yok, biz zaten kurduk.

Karakterler için Modlar
  • Uzun İsimli Mod: Şimdiye kadar -6 yıldır- karakterlerin dudakları hareket etmiyordu. Bu mod sayesinde bu sorun hallediliyor. "modEnableMimics_blinking_woShadows" olanı indirin. "dlc" ve "mods" klasörlerini kök klasörüne atın. Modda önemli bir bug var. Diğer witcherlar hasar alınca T şeklinde durmaya başlıyorlar. Bu yüzden diğer witcherlar ile işiniz olacağı görevlerde modu silin.
  • Better Skin - Pore Retexture: Cilt gözenekleri için boyut, yoğunluk değişikliği yapıyor. "modZhoken_pore" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Natural Complexions: Bazı karakterler için doku yenilemesi. Regis'te bug var, bu yüzden "All in One"a dahil değil. Alternatiflerden de Regis'i indirmenizi önermem. "modNaturalComplexionsAllInOne" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Dhu's Human NPCs: Aralarından sadece Lambert'ı indirdim. Geralt, prick demeden önce iki kez düşünsün artık. "modALambertEye" ve "modLambert" klasörlerini mods klasörüne atın. Veya atmayın. Göz için olanı atmadım ben.
  • The Mutant: Geralt için bir mod. Daha bir witcher görünüşü veriyor. "All in One" olanı kullanıyorum. "modTheMutant" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Modular Eyes: Geralt'ın gözlerini olaylara göre değiştirir. Mesela karanlıkta kedi gözleri gibi belirgin olur. İki ana dosyayı da indirin. "dlcmodulareyes" klasörünü DLC klasörüne atın. "bin" klasörünü ise direkt kök klasörüne atabilirsiniz. "modmodulareyes" klasörüne de mods klasörüne atın. Mod iki göz seçeneği içeriyor; kara gözler ve alternatif gözler. Kara gözler moda dahil. Alternatif gözleri ise biz indereceğiz. Burayı açın. Dosyalardan aşağı kaydırın. "Glowing Eyes for Modular Eyes" olanı bulduğunuz zaman, onu indirin. "modglowingmodulareyes" klasörünü mods klasörüne atın.
  • 4KRW - 4K Reworked Women mod: Belirli kadın karakterler için sağlam doku geliştirmesi. İstediğiniz seçenekleri indirin. İçindeki klasörü (Örnek: "mod4KRWYenneferV4") mods klasörüne atın.
  • Insane Yennefer Eyes (Books Inspired): Yen'in gözlerini -bana göre- daha güzel yapan bir mod. "modYenneferEyesTS3000_v2" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Lore Friendly Ciri: Ciri'nin dış görünümünde bazı ufak değişimler yapar. İstediğiniz seçeneği indirin. İçindeki klasörü (Örnek: "modCiriLoreFriendlyFull") mods klasörüne atın.
  • Keira - shorter hair and slight facelift: Keiranın saçını ve yüzünü düzenler. Seçeneklerden istediğinizi indirin. İçindeki klasörü (Örnek: "modkeira_edited_hair") mods klasörüne atın.
  • Better Elves: Elflerin dokularını yeniler ve geliştirir. İstediğiniz seçeneği indirin. Bence artık ne yapacağınızı biliyorsunuz :D.
  • Nice Tamara: Artık Tamara'yı görünce şükür namazı kılmak yok. "modNiceTamara" klasörünü mods klasörüne atın.

c.jpg

Arayüz Modları
  • All Quest Objectives On Map: Haritayı daha işlevsel yapar. Açıklamayı okuyup size uygun olan seçeneği seçin ve indirin. İçindeki klasörü (Örnek: "modMapQuestObjectives") mods klasörüne atın.
  • World Map Fixes: Haritadaki bazı hataları düzeltir. "modWorldMapFixes" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Friendly HUD: Arayüze devrim yapar. Olmazsa olmaz modlardan biridir ayrıca. "modFriendlyHUD" klasörünü mods klasörüne atın. mods>modFriendlyHUD dizinindeki bin klasörünün derinlerine inin. Bulduğunuz "modFHUDConfig.xml" dosyasını mod menu klasörüne atın. Ardından yine aynı bin klasöründen "input.xml" dosyasını açın. Aşağıdaki bölümü kopyalayın.
    7.png
    Mod menu klasörünü açın. Orada aynı adlı "input.xml" dosyasını bulacaksınız. Bu dosyayı açın. <UserConfig> kısmının altına kopyaladıklarımızı yapıştırın. Kodları yapıştırdığınız zaman yukarıdaki gibi görünmeli. Şimdi ikinci kısma geçiyoruz. mods>modFriendlyHUD dizinindeki "input.settings.part.text" dosyasını açın. (Bu dosyaya A adını veriyorum.) Ardından Belgeler>The Witcher 3 konumundaki "input.settings" dosyasını açın. (Bu dosyaya da B adını veriyorum.) A'daki yazıları B'ye kopyalacağız. A'da [Boat], [Combat] gibi başlıklar var. Bu başlıkların aynısı B'de de var. A'daki başlıkların altında yazanları, B'deki başlıkların altına kopyalayın. Eğer B'de böyle bir başlık yoksa o başlığı siz oluşturun. Bu iş bitince buradan Türkçe yamasını indirin. İçindekini "modFriendlyHUD" klasörünü, bizim indirdiğimiz mod klasörünün üzerine yazın. Son olarak ta bu modu indirin. Daha önce indirdiğimiz bir modla olan çakışmayı düzenleyecek. Kurulumu, Türkçe yama ile aynı. Hepsi bu kadardı. Kurulumu en zahmetli modlardan birini kurdunuz.
  • Minimalist Loot Menu: Loot menüsündeki E, Space ve ESC tuşlarını siler. "mod0_MinimalistLootMenu" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Sort Everything: Daha fazla şeyi, daha iyi sıralamanızı sağlar. İki ana dosyayı da indirin. "modSortEverything" klasörünü mods klasörüne atın. "bin" klasörünü kök klasörüne atın.

Ekonomi Modları
  • Real Economy: Ekomiyi, ekonomi yapar. (Bölgesel fiyatlandırma eklemek gibi.) Ayrıca oldukça özelleştirilebilir. "modRealEconomy" klasörünü mods klasörüne atın. Ardından attığınız klasörün içindeki "bin" klasörünü, kök klasörünüze atın.
  • True Haggling: Pazarlık sistemini geliştirir. "modTrueHaggling" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Sellable Bolts: Okları satabilmenizi sağlar. "modSellableBolts" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Cheaper Corvo Bianco: Anna Henrietta vergi indirimi yaptı. "modCheaperCorvoBianco" klasörünü mods klasörüne atın.

Çarpışma Modları
  • Combat Skills: Oyuna yeni çarpışma yetenekleri ekler. Sağ Tık+W ile tekme, Sağ Tık+A ile soldan vuruş, Sağ Tık+D ile sağdan vuruş yapabilirsiniz. "bin", "dlc" ve "mods" klasörlerini kök klasörüne atın. Mods menüsüne gelince modun adını görmemeniz lazım. Bu sorunu çözmek için oyun dilini İngilizce yapın bir süreliğine. Birkaç mod ve Aeltoth'un modlarında bu sorun var. Sırf bu yüzden RER'i kullanamadım. İşlerim durgunlaşsın ilk iş bu modlara Türkçe yama yapacağım.
  • Speed Force: NPC çarpışma animasyonlarını düzenler. En baştaki vanilla dosyayı indirin. "modSpeedForce" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Improved Fist Fights: Yumruk dövüşlerini daha dengeli yapar. "modImprovedFistfight" klasörünü mods klasörüne atın.

İşaret ve Animasyon Modları
  • Better Igni Project - Extended Attack Range: Igni'yi daha güzel yapar -bence-. "modBetterIgni" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Lightsource Yrden And Igni: Yrden ve Igni'ye daha fazla ışık ekler. Seçeneklerden istediğinizi indirin. İçindeki klasörü (Örnek: "modYrdenLightSource") mods klasörüne atın.
  • Smooth Combat: Çarpışma animasyonlarını düzenler. Açıklamayı okuyarak istediğiniz sürümü indirin. İçindeki klasörü (Örnek: "modSmoothCombatGeraltMixOfMovesMainFixed") mods klasörüne atın.
  • Complete Animations Redux (with W3EE support): Oyuna bir sürü yeni animasyon ekler. (Su içme gibi.) Vanilla için olanı indirin. "DLC", "Mods" ve "bin" klasörlerini, kök klasörüne atın. Ardından "FHUD Radial Menu Potions Compability" olan versiyonunu da indirin. İçindeki klasörü, mods klasörüne atın. Son olarak buradan "modMimics_CA_compatibility_and_fix"i de indirin. İçindekini mods klasörüne atın.

d.jpg

Sürükleyici Modlar
  • Evet, başlık biraz ilginç oldu. Sürükleyiciden kastım, oyunun içine daha çok dalmanızı sağlayan modlar. Modlara baktıkça anlayacaksınız demek istediğimi.
  • Friendly Meditation: En güzel modlardan biri. "modFriendlyMeditation" klasörünü mods klasörüne atın. Hepsi bu kadar mı? Kesinlikle değil. mods>modFriendlyMeditation>bin klasörünün içinden, "modFMeditationConfig.xml" dosyasını alın. Ve mod menu klasörüne atın. Ardından aynı klasördeki "input.xml" dosyasını açın. Aşağıdaki bölümünü kopyalayın.
    8.png
    Burayı kopyaladıktan sonra, mod menu klasöründeki "input.xml" dosyasını açın. Aşağıdaki şekilde buraya yapıştırın.
    9.png
    Script Merger'da bu yüzden xml çakışması göreceksiniz. Çakışmayı, B'yi işaretleyerek çözün. Bunlardan sonra mods>modFriendlyMeditation>input.settings.part.text dosyasını açın. Bu dosyaya A diyorum. Ardından Belgeler>The Witcher 3>mods.settings dosyasını açın. Bu dosyaya da B diyorum. A dosyasındaki "[Exploration]" başlığının altındakileri, B dosyasındaki "[Exploration]" başlığının altına yapıştırın. "[MEDITATION_CLOCK_CONTEXT]" başlığını ise olduğu gibi yapıştırın. Eğer B dosyasında böyle bir başlık yoksa tabii. Ben yaptığım zaman yoktu, sizde de olmaması lazım. Son kısma geliyoruz. mods>modFriendlyMeditation>content>scripts>game>player>states>meditation>meditationWaiting.ws
    dosyasını açın. Aşağıdaki gibi düzenleyin. (Başlarına "//" ekleyin.) Bu sayede "Meditasyon Başladı" gibi bildirimler görmeyeceksiniz.
    10.jpg
    11.jpg
    Kurulum bitti. Son bir tavsiye vereyim. Hızlandırılmış modda kullanmayın, sürekli oyun çöker. Varsayılan modu öneririm. Varsayılan ayarlarına ek olarak kamp ateşini açabilirsiniz.
  • Swords and Meditation: Friendly Meditation ile mükemmel bir ikili. Meditasyonu çok daha sürükleyici yapar. "bin" ve "mods" klasörlerini, kök klasörüne atın.
  • Preparations: Yine Friendly Meditation ile mükemmel giden bir mod. Meditasyonu çok daha anlamlı yapar. "modPreparations" klasörünü mods klasörüne atın. Ardından içindeki bin klasörünün derinlerindeki "modPreparationsConfig.xml" dosyasını, mod menu klasörüne atın.
  • Warmly Dressed Skelligers: Skelligelıların, iklime uygun giyinmesini sağlar. Vanilla için olanı indirin. "modWarmlyDressedSkelligers" klasörünü mods klasörüne atın. Modun küçük bir bugı var. Bunu çözmek için oyununuzu yükleyin. Manuel olarak kaydedin. Ardından Vizima Sarayı'na hızlı seyahat yapın. Hızlı seyahat sonrası tekrar blunduğunuz konuma gelin.
  • E3 2013 Skellige Boats: Kaer Trolde limanına, E3'teki gemileri getirir. "mod_vgxdrakkars" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Wearable Pocket Items: Hızlı menüdeki eşyaların, Geralt'ın belinde görünmesini sağlar. "Mods" ve "bin" klasörlerini, kök klasörüne atın.
  • More Real Fish: Oyuna balıkçılık ekler. "dlckngfishingrod" klasörünü DLC klasörüne atın. "modkngfishingrod" klasörünü ise mods klasörüne atın. Primal Needs ile çok güzel giderdi bu mod. Ama Primal Needs aşırı buglı bir mod. Bu modu, bu yüzden listeye ekleyemedim.
  • Geralt The Master Cook: Oyuna yeni yemekler ekler. Ve bu yemekleri simya bölümünde yapabilirsiniz. Size uygun olanı versiyonu indirin. "DLC" ve "Mods" klasörlerini, kök klasörüne atın. Bu da PN ile çok güzel giderdi...
  • Realistic Torches - Craftable and Expiring: Meşaleleri yapabiliyorsunuz artık. Ve meşaleler, 20-30 dakika içinde sönüyor. Güzel bir gerçekçilik katıyor bence. "dlcRealisticTorches" klasörünü DLC klasörüne atın. "modRealisticTorches" klasörünü ise mods klasörüne atın.

Zırh Modları
  • Kaer Morhen Upgradable Gear: Başlangıçtaki zırhınızı geliştirebilmenizi sağlar. "DLCKaerMorhenGear" klasörünü DLC klasörüne atın. "modKaerMorhenGear" klasörünü ise mods klasörüne atın.
  • Hoods: Oyuna pelerinler ekler. "dlc" ve "Mods" klasörlerini, kök klasörüne atın.
  • Auto Hide Weapons for Cloaks: Pelerin kullandığınız zaman, silahları gizler. Yukarıdaki mod için olmazsa olmaz bir mod. "Mods" ve "bin" klasörlerini, kök dosyasına atın. Ayrıca alternatiflerden "AHW for Swords and Meditation"ı da indirin. "Mods" klasörünü kök dosyasına atın. Swords and Meditation modu ile olan çakışmayı, bu moda öncelik vererek çözün.
  • Professional Witcher Belt and Items: Kaer Morhen zırhına kemer ekler. İstediğiniz versiyonu indirin. İçindeki klasörü (Örnek: "modPWBeltv2") mods klasörüne atın.
  • Killing Monsters Arm Pads: Kaer Morhen zırhını/Engerek zırhını, "Killing Monsters" sinematiğindeki zırh gibi yapar. Seçeneklerden istediğinizi indirin. İçindeki klasörü (Örnek:"modStartingArmorFloppaShouldersHD") mods klasörüne atın.

Geriye Kalan Birkaç Mod
  • XP Tweaks and Set XP Multiplier: Deneyim sistemini kişiselleştirmenizi sağlar. Mods menüsünde yazılar göremiyorsanız dili İngilizce yapın. "mods" klasörünü kök klasörüne atın. bin>"for normal config" klasörünün içindeki "SXPM.xml" dosyasını, mod menu klasörüne atın.
  • Uzun isimli bir mod: Toplamadığınız gwent kartlarınızı, nereden toplayabileceğinizi gösterir. Ben V4.6 olanı kullanıyorum. "modMissingCardTracker" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Ultimate Roach Improvement: Şehirlerde dörtnala koşmanızı sağlar. "modMine" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Freecam and Debug Console for 1.32 Patch: Konsolu açmanızı ve freecam kullanabilmenizi sağlar. "dsound.dll" dosyasını ve "plugins" klasörünü, x64 klasörüne atın.
  • Free Camera Teleport Mod: Freecam ile ışınlanma yapabilmeniz sağlar. F1 ile freecami açın. Işınlanmak istediğiniz zaman, F2'ye basın ve "tpc" yazın. "modFreeCameraTeleport" klasörünü mods klasörüne atın.

Evet, rehberin sonuna geldik. Hiç rehberin sonuna ne yazsam diye düşünmemiştim. Bu yüzden söyleyecek çok şeyim yok, hoşça kalın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Modlara göre değişir. Bazılarında gerekli dediği modlar modun Rusça çevirisi gibiyken bazılarında gerçekten gerekli olan modlar oluyor. Hangi modlar için bunu sorduğunu söylersen daha iyi yardım edebilirim.

Script Merger'dan çakışma olup olmadığına bakın. Modlamaya Hazırlık bölümündeki modları kurduğunuzdan emin olun. Son olarak modu açtığınızdan emin olun. Evet, ana menüde modlar bölümü var. Ve bazı modları oradan açmadan modlar çalışmıyor.

Benim de kurmakta en zorlandığım kodlardan biriydi. Yukarıda dediğim gibi Modlamaya Hazırlık kısmını tamamlandığına emin ol. Sonra tekrar dene. Çok fazla kopyala yapıştır olayı olduğu için belki bir yerde hata yapmışsındır. Sakin bir şekilde adım adım kopyalama işlemini yap. Oyunu açmadan önce Script Merger'dan çakışmaları kontrol et. Yine olmazsa discord adresini verirsin oradan yardım etmeye çalışırım. Yalnız bu son işlemi bugün yapsak güzel olur, yarın il dışında olacağım.
Verdiğiniz yanıtlar için teşekkür ederim. Tekrardan deneyeceğim 😊

Modları kurdum ve script merger ile birleştirdim fakat oyuna girerken bu hata ile karşılaşıyorum.

Eki Görüntüle 1432577
Yanlış görmediysem Primal Needs modunu kurmuşsun. O Allah'ın belası modla 2 gün uğraşmıştım. Çok sıkıntılı bir mod. Özellikle Complete Animation Redux ile çok çakışması var.

Bu mod daha çok hoşuma gittiği için CA modundan vazgeçmiştim. Modla bir süre oynadım ve bu sefer de envanterimdeki ögeler kaybolmaya başladı. Çözümünü aradım, bulamadım. Nihayetinde modu kaldırdım, listeye da koymadım. Eğer o modu kurduysan kaldırmanı öneririm.

selam. Bir süre önce The Witcher 3 modlama işine girdim. Ve bu seferki gerçekten büyük oldu. Ben de böyle uğraşmışken rehberini yapayım dedim. Adının hakkını veren devasa bir rehber oldu. Parça parça okumanızı öneririm. Lafı daha da uzatmadan rehbere geçiyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

başlamadan önce
  • toplam 102 mod var ve 25 GB yer kaplıyor.
  • isteyen bu modlar arasından istediğini alıp çıkabilir. İsteyen bu rehberden modlama yapmayı öğrenebilir. İsteyense tüm modları kurup neredeyse bir The Witcher 3: Remestared yapabilir.
  • modlamanın bir kısmında, şu siteden yararlandım. Ayrıca rehber yapısında da ilham aldım. Veya direkt kopyaladım :D. Adam iyi yapmış, yararlanmak lazım.
  • modlarla birlikte 12 saate yakın oynadım. Bazı tüccarlar, haritada hancı olarak gözüküyor. Ayrıca bazı tweaks ayarları garip gözüküyor. Muhtemelen dili İngilizce yapmadığımdandır. Onun dışında önemli bir sorun yok. Olmaması için de birkaç çok güzel mod eklemedim. Yanarım, yanarım Rer'i kullanamadığıma yanarım.
  • "zaten yeni nesil güncellemesi alacak ne gerek var buna?" diyenler olabilir. Modlar grafikten ibaret değil. Ekonomi sistemini düzenlemekten balıkçılık eklemeye kadar mod var.
  • modları Nexus Mods sitesinden indireceğiz. Sitede hesabınız yoksa hesap kurun.
  • modları manuel kuracağız. Nexus mod Manager gibi işlere girmeyin.
  • modların hepsini tek bir yerde toplayacağınız bir klasör kurmanızı öneririm.
  • her birkaç mod kurduktan sonra, oyunu açıp etrafta biraz gezmenizi şiddetle tavsiye ederim.
  • Ryzen 5 3600, RTX 2060 ve 16 GB RAM ile ortalama 55 FPS aldım. en düşük 38 FPS, en yüksek 75 FPS gördüm. Buradan sistem gereksinimleri ile ilgili fikir edinebilirsiniz.
  • 5 okuyucunun 6'sı, yukarıdaki maddede elendi muhtemelen. Eğer kalan sağ varsa rehbere devam edelim. 😀

modlamaya hazırlık
  • oyununuz program files veya program dosyaları (X86) içinde kuruluysa yerlerini değişin. Bunlar sistem dosyalarını içerirler ve modların çalışmasında sorun çıkarabilirler. Bunun nasıl yapıldığını bilmiyorsanız şuradan bakın.
  • bazen dosyaları manuel olarak düzenlememiz gerekiyor. Bunun için notepad++ veya Visual Studio gibi uygulamalar kullanmanızı öneririn. Not defteri yetersiz kalıyor.
  • mod dosyalarını farklı farklı yerlere koyacağız. Bunun için uzuuun uzuuun dosya konumu yazmayacağım. Kısaltmalar var, onları kullanacağım. Zaten birkaç kere gördükten sonra ezberlersiniz -bu yöntemi de bahsettiğim siteden aşırdım :D-
  • kök klasörü: The Witcher 3'ü kurduğunuz yer. Bunu öğrenmek için Steam kütüphanenizi açın. Kütüphaneden The Witcher 3'ü bulun. Üzerine sağ tıklayın. Çıkan seçeneklerden "yönet>yerel dosyalara göz at" seçeneğini seçin. Size tavsiyem bu klasörü sık kullanılanlara eklemeniz. Çok işimiz olacak çünkü.
    mods klasörü: bu dosyayı oluşturmanız lazım. Kök dosyanıza gelin ve "mods" adlı bir klasör oluşturun. Modları buraya koyacağız.
    DLC klasörü: \the Witcher 3\dlc
    mod menu klasörü: \the Witcher 3\bin\config\r4game\user_config_matrix\pc
    X64 klasörü: \the Witcher 3\bin\x64
  • modlama için baw ve hos DLC'lerine sahip olmalısınız.
  • şimdi gerekli dosyaları indirme kısmına geldik. Community Patch - Base modu ile başlıyoruz. Adından da anlaşılacağı gibi temel bir yama. Tam olarak ne işe yaradığını öğrenmek istiyorsanız modun açıklama bölümünü okuyabilirsiniz. "content" klasörünü, kök klasörüne atın. "mods>mOD0000____compilationtrigger" klasörünü ise mod klasörüne atın.
  • bir sürü mod kuracağımız için mod menüsünde hata oluşacak bir süre sonra. Bunu önlemek için Community Patch - Menu Strings modunu kuracağız. "modmenustrings" dosyasını mods klasörüne atın. Ayrıca modu tam olarak çalıştırmanız için aşağıda küçük bir rehber hazırladım.
  • mod menu klasörünü açın. Burada mod menüsüne eklenen modlar var. "CompleteAnimationsRedux.xml" gibi. Bazı modları kurarken indirdiğimiz ZIP dosyalarının içinde bin klasörü vardır. Bu bin klasörün içinde buraya gidecek dosyalar olur. Oraya bakarak mod menu klasöründeki dosyalarından, hangilerinin modlara ait olduğunu anlayabilirsiniz. Neyse, kaldığımız yerden devam edelim. Bu mod dosyalarından birini açın. Aşağıda işaretlediğim kısmı düzenlemeliyiz.
    işimiz, "mods. Ca. Toogles" kısmı ile. Burada mods ve ca arasına, biraz aşağıda vereceğim komutlardan birini yazacaksınız. Bu komutlar ile mod menüsünde modlarınız kategorize olacak. Yazacağınız komutun başı ile sonunda bir nokta olmalı. En sonunda şu şekilde görünmeli
    bunu bu formattaki tüm satırlar için yapmalıyız. İşi kolaylaştırmak için kullandığınız uygulumanın arama bölümünü kullanabilirsiniz. (Visual Studio Code için CTRL+F) arama bölümüne group ID yazın. Sonra çıkan satırlara da aynı adımları uygulayın. En sonunda mod menünüzde aşağıdaki gibi kategoriler olmalı. (friendly HUD'u düzenlemeyi unutmuşum.)
  • [*]alchemy_and_equipment
    Characters.
    Combat.
    Gameplay.
    Quests_and_adventures
    User_interface.
    Visuals_and_graphics.
    Miscellaneous

[*]camera
    [*]
  • Bu dosyayı indirin. "mods. Settings" (veya sadece mod) dosyasını \Belgeler\The Witcher 3 konumuna atın. Bu dosya, modların önceliğini ayarlayarak çakışmaların bir kısmını önleyecektir.
  • son olarak Mod Limit Adjuster indirmemiz lazım. Modu indirin ve içindekileri X64 klasörüne atın. Bu modun düzgün çalışması için başka bir şeye daha ihtiyaç var. Bu siteyi açın ve Ultimate-ası-loader_x64.ZIP adlı dosyayı indirin. İçindekileri X64 klasörüne atın.

Eki Görüntüle 1157131

karşılaşılan problemler hakkında
  • indireceğiniz modun açıklama kısmını okuyun. Yeterli ingilizceniz yoksa çeviri kullanın. Orada bilinen bir hatadan bahsetmiş olabilir. Veya direkt olarak "bugs" bölümüne bakın. Oradaki buglar ile karşılaşma ihtimalinizi bilerek indirin modu. (paranoyak olmanıza gerek yok. Çoğu ufak buglar. Veya indiren kişi doğru kuramamış modu.) Ayrıca "posts" bölümünde insanlar karşılaştığı sorunları yazıyorlar. Diğer kullanıcılar veya direkt mod yapımcısı da o soruları cevaplıyor. Hatanız çözümünü belki orada bulursunuz.
  • her bugı da modlardan bilmeyin. CDPR teknik açıdan sınıfta kalmış bir geliştirici. İlk modsuz bitirdiğim zaman, sadece kafa ile gezmişliğim bile var.
  • sırada ise olmazsa olmazımız Script Merger var. Modlar çakıştığı zaman, bu modla çözeceğiz. Modu indirip klasöre çıkartın. "WitcherScriptMerger.exe"yi çalıştırın. Ardından oyunu kurduğunuz konumu seçin. Uygulama, dosyalarınızı tarayacak ve modları sunacaktır. Aşağıda karşınıza çıkacak arayüzün görseli var.
  • ayrıyeten bundled-text ve non-bundled XML var. Yukarıdaki görüntü eski olduğu için gözükmüyorlar.
  • ilk olarak scriptsleri halledelim. Soldaki kutuyu işaretleyin ve create selected merge butonuna basın. Karşınıza iki şey gelecek.
  • ilki gibiyse yes, yes diyerek işi kurtarırsınız. İkincisi gibisiyle önce <merge conflict> satırının üzerine sağ tıklayarak görüntüdeki seçenekleri açın. A, orijinali; B, ortadaki modu; C, sağdaki modu temsil eder. Kodun akışına göre sırasıyla B-C/C-B seçilir. Veya sadece bizim için daha önceliği olan modun seçeneği seçilir. Yukarıdaki örnekte önce C sonra b seçeneğini seçtim. Burayı yanlış yaparsanız muhtemelen oyunu açarken script compilation error ile karşılaşacaksınız. Modları tekrar birleştirmeyi deneyin. Ayrıca "eareaname" yazan bir hata vardı. Muhtemelen bu hatayla karşılacaksınız. Karşılaşırsanız konuya yazın, çözelim. Manuel olarak birleştiriliyor bu hata.
  • birleştiremediklerimiz ise daha kolay. Bunlar metin tabanlı değiller ve çakışmaları öncelik vererek hallediyoruz. Modlamaya hazırlık bölümünde indirttiğim mods. Settings dosyası bunların genelini hallediyor. Bazıları ise kalıyor. Önce farenizle çakışan modların üzerine gelin. Eğer bir priority değeri veriyorsa onu es geçin. Vermiyorsa mods. Settings dosyasını açın. Orada modun adını arayın. Bulduğunuz priority değerini buraya girin. Eğer modunuzun adı mods. Setting'de gözükmüyorsa biraz doğaçlama yapacağız. Modunuza benzer bir özellikteki modun priority değerine benzer bir değer girebilirsiniz. Mesela Ciri için 4K reworked woman ve lore friendly Ciri modları indirmiştim. İkisi birbiriyle çakışıyordu. Benim için lore friendly Ciri daha öncelikli olduğundan priority değerini bir tane düşük girdim. (4krw için 59, lore friendly Ciri için 58)
  • bazı çakışmaları ise birleştirmemeniz gerekir. Mod yapımcısı açıklama veya sabitlenen postlarda bundan bahseder. Bu mod listesinde sadece "Skellige winter weather System" ile kurduğumuz ışıklandırma modunu birleştirmeyeceğiz. Bu ikisi zaten bundled-text olarak gözüküyor.

bugfix modlar
  • keşke tüm modlar böyle kurulsa dediğim bölüm. Tek yapmanız gereken içindekileri alıp mods klasörüne atmak. Hepsi bu kadar.
  • Item Description Fix: Zırh ve silah açıklamalarını düzeltir.
  • Item Selection Grid Fix: Tam olarak ne yaptığını ben de anlamadım. :D ama yüklemenin zararı olmaz.
  • Restored Descriptions: Bazı kitap ve notlardaki eksik bölümleri düzenler.
  • Fast Stash Menu: Zulanızdan eşya aldığın zaman, Zula'nın tekrar yüklenmesini beklerken çay bile demleyebilirdiniz. Artık buna gerek yok. Bu işlem çok daha hızlı olacak.
  • Han Fix: Han bitkisinin görünüşünü düzenler.
  • Spider Fix: Arachnomorph'ler, böceğimsiler kategorsinde bulunmuyordu. Bu yüzden de böceğimsi yağı üzerlerinde çalışmazdı. Artık bu büyük örümcekleri, yağınız ile daha kolay kesebilirsiniz.
  • Domination: Axii'inin Egemen'lik yeteniğini düzgün kullanmasını sağlar.
  • Olgierd Mansion Shading Fix: Köşkün dış cephe gölgelendirmesini düzenler.

Eki Görüntüle 1157132

doku modları
  • rfuzzo's AI 4K Upscaled Project - Clutter: Diğer doku modları için temel bir mod. "modrf4kaıclutter" klasörünü mods klasörüne atın.
  • rfuzzo's AI 4K Upscaled Project - Wyzima: Aynı modun vizima sarayı için yapılmışı. "modrf4kaıwyzima" klasörünü mods klasörüne atın.
  • The Witcher 3 HD Reworked Project: En büyük doku paketi. Modlamaya ucundan bile bakmışsanız biliyorsunuzdur zaten. İnternet hızınıza bağlı olarak direkt ana dosyayı indirebilirsiniz. Veya modu 4 parça olarak indirebilirsiniz. "bin" ve "mods" klasörlerini direkt kök klasörüne atın.
  • Tweaks: Temel modlardan biri. Oyunun grafik ayarlarını daha çok kişiselleştirebilmemizi sağlar. Eğer bu işlerden çok anlamıyorsanız "tweaks (only high Ultra supreme Ultimate presets)" seçeneğini indirin. Bu seçenek ile supreme ve Ultimate ön ayarlarına sahip olursunuz. "bin" ve "mods" klasörlerini direkt kök klasörüne atabilirsiniz. Çoğu doku modun çalışması için supreme veya Ultimate ayarları kullanmalısınız. (supreme yeterli. Üst düzey PC'si olanlar Ultimate kullanabilir.) Zaten en büyük FPS düşüşünü burada yaşayacağız. Biraz FPS kazanmak için; grass density (çim yoğunluğu), grass distance scale (çim mesafesi), grass ring size (çim çeşitliliği) ve grass generation efficieny ayarları ile oynayabilirsiniz. Sırasıyla; 6000 (bazen 3400), 1.5, 16777216 ve 0.030 değerlerinde kullanıyorum. Bu ayarların çoğu da normal Ultra ayarlar.
  • Witcher 3 Texture Overhaul - White Orchard: Ak bostan için doku geliştirmesi. "modwitcher3textureoverhaulwhiteorchard" dosyasını mods klasörüne atın.
  • Kaer Morhen - 4K Terrain: Kaer Morhen arazisi için doku geliştirmesi. "moD_000HUDkaermorhen" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Novigrad - Velen 4K Terrain: Novigrad ve velen arazisi için doku geliştirmesi. "moD_000UHD" klasörünü mods klasörüne atın.
  • HDMR - HD Monsters Reworked mod: Canavarlar için doku geliştirmesi. "modmonsterpack" ve "modhdmonstersreworked" klasörlerini mods klasörüne atın. Eğer bilgisayarınıza güveniyorsanız 4K alternatiflerini indirebilirsiniz. Onları da aynı şekilde mods klasörüne atın.
  • HD Horse Accessories: At aksesuarları için doku geliştirmesi. "modhdhorseaccessories" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Slim Gloves: Geralt'ın eldivenlerini küçültür. "modslimgloves" klasörünü mods klasörüne atın.
  • 4K Armor Textures: Zırhlar için doku geliştirmesi. Zırhların ayrı ayrı klasörleri ayrıldığı veya hepsinin bir arada olduğu versiyonu indirebilirsiniz. Hepsi bir arada olarak indirdiyseniz "modz_4karmortextures" klasörünü mods klasörüne indirin. Ayrı klasörlerin olduğu versiyonu seçtiyseniz "mods" klasörünü kök klasörüne atın. Eğer zırhlarda mavi, kırmızı şeyler görüyorsanız script Merger'dan önceliğini ayarlayın.
  • Alternative Witcher Scabbards: Alternatif kılıflar ekler. " modalternativewitcherscabbards" klasörünü mods klasörüne atın.
  • New Clouds: Bulutları değiştirir. Zevkinize göre olan versiyonu indirin. İçindeki klasörü (örnek: "modmixedmorenewclouds") mods klasörüne atın.
  • UHD Oaks: Meşe ağacı dokusunu yükseltir. " moduhdoaks" klasörünü mods klasörüne atın.
  • UHD BaW Trees: Toussaint ağaçlarının dokusunu geliştirir. "moduhdbawtrees" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Alternative Alnus Trees: Kızılağaç dokusunu geliştirir ve değiştirir. "modalnusnew" klasörünü mods klasörüne atın.
  • BLOOD: Kan dokusunu yeniler. "modblood" klasörünü mods klasörüne atın.
  • E3 Boat and Sail: Geralt'ın botunu, E3 sürümündeki gibi yapar. "mode3boat" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Witcher's Knife: Geralt'ın bıçağını değiştirir. Hoşunuza giden versiyonu indirin. İçindeki klasörü (örnek: "modbarondagger") mods klasörüne atın.
  • The Wolf Medallion: Geralt'ın madalyonunu değiştirir. Hoşunuza gideni indirin. İçindeki klasörü (örnek: "modwolfmedallion_dash") mods klasörüne atın.

aydınlatma ve reshade modları
  • Phoenix Lighting Mod: Gerçekten fark yaratıcı bir aydınlatma modu. Tek sıkınıtısı geceleri ve bazı iç mekanlar gerçekten karanlık oluyor. Bunu çözmek içinse iki yöntem buldum. İlki, monitörden gece görüş modunu açmak. İkincisi, true fires modunu kurmak. True fires modu, oldukça FPS kaybettiren ve ciddi bugları olan bir mod olduğu için kurmadım. Geriye ilk yöntem kalıyor ama o da yoruyor bazen. Bu yüzden ara sıra Stlm'e geçmeyi düşünüyorum. Neyse, kurulama gelelim. "DLC" ve "mods" klasörlerini kök klasörüne atın.
  • gelelim reshade kısmına. Oyunu değiştiren önemli kısımlardan. İlk önce reshade kurmak şu videoyu izleyin. (hemen kurmayın.) Reshade olarak Photorealistic Reshade kullanacağım. Kurulum da ona göre olacak. Alternatif istiyorsanız Apex Realistic Reshade öneririm.
  • Buradan reshade 4.5.3'ü indirin. Sonra yukarıdaki video ile kurun. X64 klasörü>reshade-shaders>shaders klasörünün içindekileri silin. İndirdiğimiz Reshade'i açın ve reshade>reshade-reshaders>shaders klasörünün içindekilerini, az önce sildiklerimizin yerine atın. Hepsi bu kadardı. Varsayılan olarak Home tuşuna basınca menü açılacak. Ayarlar üzerinden bu kısayolu değişebilirsiniz. Aydınlatma modunu kurmanıza gerek yok, biz zaten kurduk.

karakterler için modlar
  • Uzun İsimli Mod: şimdiye kadar -6 yıldır- karakterlerin dudakları hareket etmiyordu. Bu mod sayesinde bu sorun hallediliyor. "modenablemimics_blinking_woshadows" olanı indirin. "DLC" ve "mods" klasörlerini kök klasörüne atın. Modda önemli bir bug var. Diğer Witcher'lar hasar alınca t şeklinde durmaya başlıyorlar. Bu yüzden diğer Witcher'lar ile işiniz olacağı görevlerde modu silin.
  • Better Skin - Pore Retexture: Cilt gözenekleri için boyut, yoğunluk değişikliği yapıyor. "modzhoken_pore" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Natural Complexions: Bazı karakterler için doku yenilemesi. Regis'te bug var, bu yüzden "all in One"a dahil değil. Alternatiflerden de Regis'i indirmenizi önermem. "modnaturalcomplexionsallınone" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Dhu's Human NPCs: Aralarından sadece Lambert'ı indirdim. Geralt, prick demeden önce iki kez düşünsün artık. "modalamberteye" ve "modlambert" klasörlerini mods klasörüne atın. Veya atmayın. Göz için olanı atmadım ben.
  • The Mutant: Geralt için bir mod. Daha bir Witcher görünüşü veriyor. "all in One" olanı kullanıyorum. "modthemutant" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Modular Eyes: Geralt'ın gözlerini olaylara göre değiştirir. Mesela karanlıkta kedi gözleri gibi belirgin olur. İki ana dosyayı da indirin. "dlcmodulareyes" klasörünü DLC klasörüne atın. "bin" klasörünü ise direkt kök klasörüne atabilirsiniz. "modmodulareyes" klasörüne de mods klasörüne atın. Mod iki göz seçeneği içeriyor; kara gözler ve alternatif gözler. Kara gözler moda dahil. Alternatif gözleri ise biz indereceğiz. Burayı açın. Dosyalardan aşağı kaydırın. "glowing eyes for modular eyes" olanı bulduğunuz zaman, onu indirin. "modglowingmodulareyes" klasörünü mods klasörüne atın.
  • 4KRW - 4K Reworked Women mod: Belirli kadın karakterler için sağlam doku geliştirmesi. İstediğiniz seçenekleri indirin. İçindeki klasörü (örnek: "mod4krwyenneferv4") mods klasörüne atın.
  • Insane Yennefer Eyes (Books Inspired): Yen'in gözlerini -bana göre- daha güzel yapan bir mod. "modyennefereyesTS3000_V2" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Lore Friendly Ciri: Ciri'nin dış görünümünde bazı ufak değişimler yapar. İstediğiniz seçeneği indirin. İçindeki klasörü (örnek: "modcirilorefriendlyfull") mods klasörüne atın.
  • Keira - shorter hair and slight facelift: Keiranın saçını ve yüzünü düzenler. Seçeneklerden istediğinizi indirin. İçindeki klasörü (örnek: "modkeira_edited_hair") mods klasörüne atın.
  • Better Elves: Elflerin dokularını yeniler ve geliştirir. İstediğiniz seçeneği indirin. Bence artık ne yapacağınızı biliyorsunuz :D.
  • Nice Tamara: Artık Tamara'yı görünce şükür namazı kılmak yok. "modnicetamara" klasörünü mods klasörüne atın.

Eki Görüntüle 1157133

arayüz modları
  • All Quest Objectives On Map: Haritayı daha işlevsel yapar. Açıklamayı okuyup size uygun olan seçeneği seçin ve indirin. içindeki klasörü (örnek: "modmapquestobjectives") mods klasörüne atın.
  • World Map Fixes: Haritadaki bazı hataları düzeltir. "modworldmapfixes" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Friendly HUD: Arayüze devrim yapar. Olmazsa olmaz modlardan biridir ayrıca. "modfriendlyhud" klasörünü mods klasörüne atın. mods>modfriendlyhud dizinindeki bin klasörünün derinlerine inin. Bulduğunuz "modFHUDConfig.xml" dosyasını mod menu klasörüne atın. Ardından yine aynı bin klasöründen "input.xml" dosyasını açın. Aşağıdaki bölümü kopyalayın.
    mod menu klasörünü açın. Orada aynı adlı "input.xml" dosyasını bulacaksınız. Bu dosyayı açın. <userconfig> kısmının altına kopyaladıklarımızı yapıştırın. Kodları yapıştırdığınız zaman yukarıdaki gibi görünmeli. Şimdi ikinci kısma geçiyoruz. mods>modfriendlyhud dizinindeki "input. Settings. Part. Text" dosyasını açın. (bu dosyaya a adını veriyorum.) Ardından belgeler>the Witcher 3 konumundaki "input. Settings" dosyasını açın. (bu dosyaya da b adını veriyorum.) A'daki yazıları B'ye kopyalacağız. A'da [Boat], [Combat] gibi başlıklar var. Bu başlıkların aynısı B'de de var. A'daki başlıkların altında yazanları, B'deki başlıkların altına kopyalayın. Eğer B'de böyle bir başlık yoksa o başlığı siz oluşturun. Bu iş bitince buradan Türkçe yamasını indirin. İçindekini "modfriendlyhud" klasörünü, bizim indirdiğimiz mod klasörünün üzerine yazın. Son olarak da bu modu indirin. Daha önce indirdiğimiz bir modla olan çakışmayı düzenleyecek. Kurulumu, Türkçe yama ile aynı. Hepsi bu kadardı. Kurulumu en zahmetli modlardan birini kurdunuz.
  • Minimalist Loot Menu: Loot menüsündeki E, space ve ESC tuşlarını siler. "mod0_minimalistlootmenu" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Sort Everything: Daha fazla şeyi, daha iyi sıralamanızı sağlar. İki ana dosyayı da indirin. "modsorteverything" klasörünü mods klasörüne atın. "bin" klasörünü kök klasörüne atın.

ekonomi modları
  • Real Economy: Ekomiyi, ekonomi yapar. (bölgesel fiyatlandırma eklemek gibi.) Ayrıca oldukça özelleştirilebilir. "modrealeconomy" klasörünü mods klasörüne atın. Ardından attığınız klasörün içindeki "bin" klasörünü, kök klasörünüze atın.
  • True Haggling: Pazarlık sistemini geliştirir. "modtruehaggling" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Sellable Bolts: Okları satabilmenizi sağlar. "modsellablebolts" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Cheaper Corvo Bianco: Anna henrietta vergi indirimi yaptı. "modcheapercorvobianco" klasörünü mods klasörüne atın.

çarpışma modları
  • Combat Skills: Oyuna yeni çarpışma yetenekleri ekler. Sağ tık+W ile tekme, sağ tık+a ile soldan vuruş, sağ tık+D ile sağdan vuruş yapabilirsiniz. "bin", "DLC" ve "mods" klasörlerini kök klasörüne atın. Mods menüsüne gelince modun adını görmemeniz lazım. Bu sorunu çözmek için oyun dilini İngilizce yapın bir süreliğine. Birkaç mod ve Aeltoth'un modlarında bu sorun var. Sırf bu yüzden Rer'i kullanamadım. İşlerim durgunlaşsın ilk iş bu modlara Türkçe yama yapacağım.
  • Speed Force: NPC çarpışma animasyonlarını düzenler. En baştaki vanilla dosyayı indirin. "modspeedforce" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Improved Fist Fights: Yumruk dövüşlerini daha dengeli yapar. "modımprovedfistfight" klasörünü mods klasörüne atın.

işaret ve animasyon modları
  • Better Igni Project - Extended Attack Range: Igni'yi daha güzel yapar -bence-. "modbetterıgni" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Lightsource Yrden And Igni: Yrden ve ıgni'ye daha fazla ışık ekler. Seçeneklerden istediğinizi indirin. İçindeki klasörü (örnek: "modyrdenlightsource") mods klasörüne atın.
  • Smooth Combat: Çarpışma animasyonlarını düzenler. Açıklamayı okuyarak istediğiniz sürümü indirin. İçindeki klasörü (örnek: "modsmoothcombatgeraltmixofmovesmainfixed") mods klasörüne atın.
  • Complete Animations Redux (with W3EE support): Oyuna bir sürü yeni animasyon ekler. (su içme gibi.) Vanilla için olanı indirin. "DLC", "mods" ve "bin" klasörlerini, kök klasörüne atın. Ardından "fhud radial menu potions compability" olan versiyonunu da indirin. İçindeki klasörü, mods klasörüne atın. Son olarak buradan "modmimics_ca_compatibility_and_fix"i de indirin. İçindekini mods klasörüne atın.

Eki Görüntüle 1157134

sürükleyici modlar
  • evet, başlık biraz ilginç oldu. Sürükleyiciden kastım, oyunun içine daha çok dalmanızı sağlayan modlar. Modlara baktıkça anlayacaksınız demek istediğimi.
  • Friendly Meditation: En güzel modlardan biri. "modfriendlymeditation" klasörünü mods klasörüne atın. Hepsi bu kadar mı? Kesinlikle değil. Mods>modfriendlymeditation>bin klasörünün içinden, "modFMeditationConfig.xml" dosyasını alın. Ve mod menu klasörüne atın. Ardından aynı klasördeki "input.xml" dosyasını açın. Aşağıdaki bölümünü kopyalayın.
    burayı kopyaladıktan sonra, mod menu klasöründeki "input.xml" dosyasını açın. Aşağıdaki şekilde buraya yapıştırın.
    script Merger'da bu yüzden XML çakışması göreceksiniz. Çakışmayı, B'yi işaretleyerek çözün. Bunlardan sonra mods>modfriendlymeditation>input. Settings. Part. Text dosyasını açın. Bu dosyaya a diyorum. Ardından belgeler>the Witcher 3>mods. Settings dosyasını açın. Bu dosyaya da b diyorum. A dosyasındaki "[Exploration]" başlığının altındakileri, b dosyasındaki "[Exploration]" başlığının altına yapıştırın. "[MEDITATION_CLOCK_CONTEXT]" başlığını ise olduğu gibi yapıştırın. Eğer b dosyasında böyle bir başlık yoksa tabii. Ben yaptığım zaman yoktu, sizde de olmaması lazım. Son kısma geliyoruz. mods>modfriendlymeditation>content>scripts>game>player>states>meditation>meditationwaiting. Ws
    dosyasını açın. Aşağıdaki gibi düzenleyin. (başlarına "//" ekleyin.) Bu sayede "meditasyon başladı" gibi bildirimler görmeyeceksiniz. kurulum bitti. Son bir tavsiye vereyim. Hızlandırılmış modda kullanmayın, sürekli oyun çöker. Varsayılan modu öneririm. Varsayılan ayarlarına ek olarak kamp ateşini açabilirsiniz.
  • Swords and Meditation: Friendly meditation ile mükemmel bir ikili. Meditasyonu çok daha sürükleyici yapar. "bin" ve "mods" klasörlerini, kök klasörüne atın.
  • Preparations: Yine friendly meditation ile mükemmel giden bir mod. Meditasyonu çok daha anlamlı yapar. "modpreparations" klasörünü mods klasörüne atın. Ardından içindeki bin klasörünün derinlerindeki "modPreparationsConfig.xml" dosyasını, mod menu klasörüne atın.
  • Warmly Dressed Skelligers: Skelligelıların, iklime uygun giyinmesini sağlar. Vanilla için olanı indirin. "modwarmlydressedskelligers" klasörünü mods klasörüne atın. Modun küçük bir bugı var. Bunu çözmek için oyununuzu yükleyin. Manuel olarak kaydedin. Ardından vizima sarayı'na hızlı seyahat yapın. Hızlı seyahat sonrası tekrar blunduğunuz konuma gelin.
  • E3 2013 Skellige Boats: Kaer trolde limanına, e3'teki gemileri getirir. "mod_vgxdrakkars" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Wearable Pocket Items: Hızlı menüdeki eşyaların, Geralt'ın belinde görünmesini sağlar. "mods" ve "bin" klasörlerini, kök klasörüne atın.
  • More Real Fish: Oyuna balıkçılık ekler. "dlckngfishingrod" klasörünü DLC klasörüne atın. "modkngfishingrod" klasörünü ise mods klasörüne atın. Primal needs ile çok güzel giderdi bu mod. Ama Primal needs aşırı buglı bir mod. Bu modu, bu yüzden listeye ekleyemedim.
  • Geralt The Master Cook: Oyuna yeni yemekler ekler. Ve bu yemekleri simya bölümünde yapabilirsiniz. Size uygun olanı versiyonu indirin. "DLC" ve "mods" klasörlerini, kök klasörüne atın. Bu da pn ile çok güzel giderdi...
  • Realistic Torches - Craftable and Expiring: Meşaleleri yapabiliyorsunuz artık. Ve meşaleler, 20-30 dakika içinde sönüyor. Güzel bir gerçekçilik katıyor bence. "dlcrealistictorches" klasörünü DLC klasörüne atın. "modrealistictorches" klasörünü ise mods klasörüne atın.

zırh modları
  • Kaer Morhen Upgradable Gear: Başlangıçtaki zırhınızı geliştirebilmenizi sağlar. "dlckaermorhengear" klasörünü DLC klasörüne atın. "modkaermorhengear" klasörünü ise mods klasörüne atın.
  • Hoods: Oyuna pelerinler ekler. "DLC" ve "mods" klasörlerini, kök klasörüne atın.
  • Auto Hide Weapons for Cloaks: Pelerin kullandığınız zaman, silahları gizler. Yukarıdaki mod için olmazsa olmaz bir mod. "mods" ve "bin" klasörlerini, kök dosyasına atın. Ayrıca alternatiflerden "ahw for swords and meditation"ı da indirin. "mods" klasörünü kök dosyasına atın. Swords and meditation modu ile olan çakışmayı, bu moda öncelik vererek çözün.
  • Professional Witcher Belt and Items: Kaer Morhen zırhına kemer ekler. İstediğiniz versiyonu indirin. İçindeki klasörü (örnek: "modpwbeltv2") mods klasörüne atın.
  • Killing Monsters Arm Pads: Kaer Morhen zırhını/Engerek zırhını, "killing monsters" sinematiğindeki zırh gibi yapar. Seçeneklerden istediğinizi indirin. İçindeki klasörü (örnek:"modstartingarmorfloppashouldershd") mods klasörüne atın.

geriye kalan birkaç mod
  • XP Tweaks and Set XP Multiplier: Deneyim sistemini kişiselleştirmenizi sağlar. Mods menüsünde yazılar göremiyorsanız dili İngilizce yapın. "mods" klasörünü kök klasörüne atın. Bin>"for normal Config" klasörünün içindeki "SXPM.xml" dosyasını, mod menu klasörüne atın.
  • Uzun isimli bir mod: Toplamadığınız Gwent kartlarınızı, nereden toplayabileceğinizi gösterir. Ben v4.6 olanı kullanıyorum. "modmissingcardtracker" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Ultimate Roach Improvement: Şehirlerde dörtnala koşmanızı sağlar. "modmine" klasörünü mods klasörüne atın.
  • Freecam and Debug Console for 1.32 Patch: Konsolu açmanızı ve freecam kullanabilmenizi sağlar. "dsound.dll" dosyasını ve "plugins" klasörünü, X64 klasörüne atın.
  • Free Camera Teleport Mod: Freecam ile ışınlanma yapabilmeniz sağlar. F1 ile freecami açın. Işınlanmak istediğiniz zaman, F2'ye basın ve "tpc" yazın. "modfreecamerateleport" klasörünü mods klasörüne atın.

evet, rehberin sonuna geldik. Hiç rehberin sonuna ne yazsam diye düşünmemiştim. Bu yüzden söyleyecek çok şeyim yok, hoşça kalın.

Merhaba, sanırım korsan oyun indirmek bilgisyara zarar veriyor peki mod yüklemekte bilgisayara aynı korsan oyun gibi zarar verir mi?

Merhaba, sanırım korsan oyun indirmek bilgisyara zarar veriyor peki mod yüklemekte bilgisayara aynı korsan oyun gibi zarar verir mi?
Modu nereden indirdiğinize bağlı. Biz Nexus üzerinden indiriyoruz. Seçtiğin modun files kısmına gir. Indireceğin dosyanın yanında yeşil tık varsa rahatlıkla indirebilirsin. Istersen o tike tıklayarak VirusTotal sonucuna da bakabilirsin.

Modu nereden indirdiğinize bağlı. Biz nexus üzerinden indiriyoruz. Seçtiğin modun files kısmına gir. Indireceğin dosyanın yanında yeşil tık varsa rahatlıkla indirebilirsin. Istersen o tike tıklayarak VirusTotal sonucuna da bakabilirsin.

Anladım, peki bilgisayarda herhangi antivirüs programı bulundurmalı mıyım?

Yeni konular

Geri
Yukarı