DGS çalışsam TYT de çalışmış olur muyum?

asizby

Hectopat
Daha fazla  
DGS, TYT, KPSS gibi sınavların matematiği aynı değil mi ben mi yanlış biliyorum?

Değil. Kolaydan zora göre KPSS, TYT, dgs, AYT şeklinde gidiyor. Aslında dgs ile TYT yakın ama soru sayısı ve daha fazla eğitim görmüş olma sebebiyle bir tık daha zor oluyor.
Kabaca konuları yakın senin dediğin üçünün.

KPSS, TYT'den daha mı kolay yani?

KPSS, TYT'den daha mı kolay yani?
Evet. Her zaman olduğu gibi insanlar kendilerini matematik beceremediklerini şartladıkları için ağlayıp sızlıyorlar. Tabii alana göre değişiyor sorular. Ama genelinde gayet kolay.

Bu sorular gayet kolayken, bu sorular zor. AYT'den bile zor olanlar, AYT konusu olmayanlar var.

Evet. Her zaman olduğu gibi insanlar kendilerini matematik beceremediklerini şartladıkları için ağlayıp sızlıyorlar. Tabii alana göre değişiyor sorular. Ama genelinde gayet kolay.

Bu sorular gayet kolayken,bu sorular zor. AYT'den bile zor olanlar, AYT konusu olmayanlar var.

Peki insanlar neden KPSS'den düşük alıyorlar.

Kötüler. Üniversite sınavında soruların yarısını yapsanız 120 bin civarı sıralamanız oluyor. Bakın yarısı diyorum. Liseden mezun olma şartı bu zaten.

YÖK Atlas'ta sayısal puan türünde öğretmenlik yazında 223 sonuç çıkıyor. Sıralama şartını koyunca ne kadar oluyor biliyor musunuz? 87.
Eşit ağırlıkta sıralama şartı ile 64, şartsız 116.

Soruların yarısını yapan birisinin KPSS'de birinci olamayınca zor demesi çok şaşırtmıyor. Aynı sınava girildiğini, sınavın sıralama sınavı olduğunu hala anlamayanlar var.

TYT de yeni nesil soru tipleri çoktur ama DGS ve KPSS'de yeni nesil soru tipleri TYT kadar değildir, çalışabilirsiniz.
İş sadece matematikle bitmiyor ki Matematiğin iyi olması sınavı kurtarmaz diğer alanlarda önemli. Hadi onu geçtim bazı bölümlerin alan sınavı var. KPSS'yi iyi yapsa bu sefer alan sınavından eğitim bilimlerinden iyi alması lazım.

Geri
Yukarı