DGS ile 4 yıllık arasındaki fark nedir?

GreatArcher

Kilopat
Makaleler
1
4 yıllık havacılık ve uzay mühendisliği okumak yerine 2 yıllık okuyup DGS ile 4 yıllığa tamamlamak arasında fark var mı? Yani DGS dezavantaj getirir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Duruma göre değişir boun'a falan gitmiyor isen ortalama bir ünide hazırlık saymaz isek 2'den başlatır, eğer şuan ki meslek yüksek okulunuzun bağlı olduğu üni de okur iseniz dersleri sayar ise 3'den başlatır belki, ama sanmıyorum 2'den başlarsınız üstten ders alma şansınız olur öbür türlü sayar ise bazı dersler kalsa da kredi yeter ise 3'den başlarsınız alttan dersler alırsınız.

Duruma göre değişir boun'a falan gitmiyor isen ortalama bir ünide hazırlık saymaz isek 2'den başlatır, eğer şuan ki meslek yüksek okulunuzun bağlı olduğu üni de okur iseniz dersleri sayar ise 3'den başlatır belki, ama sanmıyorum 2'den başlarsınız üstten ders alma şansınız olur öbür türlü sayar ise bazı dersler kalsa da kredi yeter ise 3'den başlarsınız alttan dersler alırsınız.
Ben şuan da sınava 3. kez hazırlanıyorum. Bu sene kazanmak istiyorum. Hedefim öncelikli olarak ODTÜ Havacılık ama kazanamazsam da DGS düşünüyorum. Galiba intibak sınıfı diye bir şey varmış. 2 den fazla dersten kalınca kalıyormuş. Bu tam nasıl bir şey?

Yani ODTÜ nasıl bir yol izler bilmem ama intibak deyim yerindeyse "çarmıha germek" siz ön lisans eğitiminiz boyunca o dersleri alsanız dahi DGS ile geçiş yaptığınız üniversiteniz de birinci sınıftan başlamadığınız için sizi eğer o derslerden muaf tutmaz ise o dersleri ikinci sınıfta sırtınıza bindiriyo eğer o dersleri veremez iseniz 3 sene boyunca maks 2 dersten kaldığınızı var sayar isek eğitim ile ilişiğiniz kesilir. Ama merak etmeyiniz bildiğim kadarıyla 29 temmuz 2011 de çıkan bir kanun gereğince intibak kalkmıştı herkes birinci sınıftan başlayacaktı.

Yani ODTÜ nasıl bir yol izler bilmem ama intibak deyim yerindeyse "çarmıha germek" siz ön lisans eğitiminiz boyunca o dersleri alsanız dahi DGS ile geçiş yaptığınız üniversiteniz de birinci sınıftan başlamadığınız için sizi eğer o derslerden muaf tutmaz ise o dersleri ikinci sınıfta sırtınıza bindiriyo eğer o dersleri veremez iseniz 3 sene boyunca maks 2 dersten kaldığınızı var sayar isek eğitim ile ilişiğiniz kesilir. Ama merak etmeyiniz bildiğim kadarıyla 29 temmuz 2011 de çıkan bir kanun gereğince intibak kalkmıştı herkes birinci sınıftan başlayacaktı.
1. sınıftan başlamak sıkıntılı ya. 2. sınıftan falan başlasa tamam da zaten 2 sene önlisans okuyup bir de hazırlık var ODTÜ'de. 5 yıl daha okuyup 7 yılda mezun olunuyor en az o da.

1. sınıftan başlamak sıkıntılı ya. 2. sınıftan falan başlasa tamam da zaten 2 sene önlisans okuyup bir de hazırlık var ODTÜ'de. 5 yıl daha okuyup 7 yılda mezun olunuyor en az o da.

ODTÜ bu boru değil :D şartlar ama üniversitesinin insifiyati belki başlatır ikinci sınıftan pek sanmıyorum ama umarım olur. Deneme sonuçlarınızı nasıl mattan kaç net alıyorsunuz.

ODTÜ bu boru değil :D şartlar ama üniversitesinin insifiyati belki başlatır ikinci sınıftan pek sanmıyorum ama umarım olur. Deneme sonuçlarınızı nasıl mattan kaç net alıyorsunuz.
Ben 3 kere hazırlandığım için konulara genellikle hakimim. Ama fazla soru çözmediğimden netler yerlerde. 40 soru da 10 net yapıyorum. Ama konulara hakim olduğum için TYT'de sadece soru çözümü yaparak netlerimi hızlıca arttıracağımı düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz sizce yapabilir miyim? ODTÜ Havacılığı kazanmam için 2020 gibi eğer yığılma olursa 80 AYT'de 78-79 yapmam gerek. TYT de ise 100 net...

Bu üçüncü seneniz ise aldığınız netlere bakarak biraz zor gibi görünüyor ben olsam DGS girerdim büyük bir velinimet eskiden kimse umursamazdı ama şimdi değeri anlaşıldı çünkü benim sadece temel düzeyde mat çözüp ODTÜ makine kazanan arkadaşım var. Buna kendiniz karar verin ben sizin yolunuzu belirleyemem siz değerlendirebilirsiniz durumu eğer yapamam der iseniz yks de en kötü tyt puanı ile bir meslek yüksek okuluna oradan 2 sene temel düzeyde mat kasıp 4 yıllık kaliteli bir üniye geçiş yapabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı