DGS ile 4 yıllık mimarlığa geçişte kaçıncı sınıftan başlanır?

dnzsvm

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, 2 yıllık inşaat teknolojisi okuyup daha sonra DGS girip mimarlığa geçiş yapmak istiyorum. Bazı kişiler 4 yıl okursun diyor ama çoğu kişi 2 yıl daha okursun, 4 yıla tamamlarsın diyor. Bilgi sahibi olan varsa yardımcı olabilir mi? Bir de DGS zorluğu nedir? Kontenjanlar az diyorlar. Tutturmak için üniversitede notlarımızı yüksek tutmamız gerekiyormuş sanırsam.

Üniversiteden üniversiteye göre değişiyor. Örnek olarak A üniversitesi 3.sınfıtan başlatıyor. B üniversitesi 1.sınıftan başlatıyor. Duruma göre. DGS 60 Türkçe ve 60 temel matematik olmak üzere 120 soru ve 150 dakikanız var. DGS zor kontenjan az. Kötü örnek vermek istemem ama ilk 300 veya 330 bin girerseniz garanti geçiş yaparsınız çünkü kontenjan az ve puanlar yüksek. Üniversite notun ekstra puan verirken işe yarıyor üniversitede başarısız öğrenci olup DGS'de Full yapma ihtimalinizde olabilir. İş zekada ve çalışmada bitiyor aslında.

Üniversiteye göre değişmekte bu durum. Daha doğrusu 2 yıllık okuduğun bölümün ders kredileri ve DGS ile geçmek istediğin Üniversitenin kredilerinin hesaplandığını biliyorum.
Ama çoğu iyi üniversite, 1. sınıftan başlatıyor.

Üniversiteye göre değişmekte bu durum. Daha doğrusu 2 yıllık okuduğun bölümün ders kredileri ve DGS ile geçmek istediğin Üniversitenin kredilerinin hesaplandığını biliyorum.
Ama çoğu iyi üniversite, 1. sınıftan başlatıyor.
Peki benim ders kredilerim filan daha fazla etki etmesi için mimari restorasyon mu yoksa inşaat teknolojisi mi okumam gerekiyor sizce? Birde önlisans gördüğüm üniversiteye dgs ile 4 yıllık okursam 2. 3. sınıftan başlama şansım daha yüksekmiş.

Kesinlikle inşaat teknolojisi tercih edilmeli.
Bulunduğun üniversitede DGS ile geçişte 2. veya 3. sınıftan başlattıkları doğru hocam. Sonuçta o üniversitenin şartlarını ve kredi tutarını karşılamış oluyorsun.

Kesinlikle inşaat teknolojisi tercih edilmeli.
Bulunduğun üniversitede DGS ile geçişte 2. veya 3. sınıftan başlattıkları doğru hocam. Sonuçta o üniversitenin şartlarını ve kredi tutarını karşılamış oluyorsun.
İnternette görmüştüm adamın birisi yazmış işte DGS girmeyin çok zor 3. senem 4 yılım boşa gitti filan. İşte 1. yıldan başlatıyolarmış diyor ve kaldırılabilme şansı varmış gibisinden. Ben okurken 2. yılımda tak diye dgs kaldırıyoruz demezler heralde. Kaldırırlarsa benim 2 yılım ne olacak.

İnternette görmüştüm adamın birisi yazmış işte DGS girmeyin çok zor 3. senem 4 yılım boşa gitti falan. İşte 1. yıldan başlatıyolarmış diyor ve kaldırılabilme şansı varmış gibisinden. Ben okurken 2. yılımda tak diye DGS kaldırıyoruz demezler herhalde. Kaldırırlarsa benim 2 yılım ne olacak.

İnanmayın DGS kalkmaz. 4 yılım boşa giden diyen sınava çalışmadan girip başarılı olabileceğini sanan arkadaş IQ'su 1000(!) olmalı.

1 yıl daha mezuna kalmak benim için işkence olur. İşte bu yüzden 2 yıl bitirip dgs ile mühendislik veya mimarlığa geçeyim dedim bende. Sinir bozucu bir sistem var bakalım ne olucak korku var ama umarım istediğim gibi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı