DGS ile 4 yıllık mimarlığa geçişte kaçıncı sınıftan başlanır?

Mimarlıkta 3. sınıftan başlama şansın biraz düşük. 2. sınıftan başlarsın muhtemelen ama inşaat mühendisliğini tercih edersen çok yüksek ihtimalle 3. sınıftan devam edersin ama bunun garantisini sana kimse veremez. Ben inşaatdan yana kullandım tercihimi.

1 yıl daha mezuna kalmak benim için işkence olur. İşte bu yüzden 2 yıl bitirip DGS ile mühendislik veya mimarlığa geçeyim dedim bende. Sinir bozucu bir sistem var bakalım ne olacak korku var ama umarım istediğim gibi olur.

Şimdiden çalışmaya başlayın ve çok çalışın kötü motivasyon vermek istemem ama hayal kırıklığı da yaşatmak istemem. Çok çalışıp iyi net ve sıralama yapmaya çalışın. Geometri önem vermeyi unutmayın. Çok önemli Türkçe ve Matematik için en az 1 net yapmak zorundasınız.

Son düzenleme:
Mimarlıkta 3. sınıftan başlama şansın biraz düşük. 2. sınıftan başlarsın muhtemelen ama inşaat mühendisliğini tercih edersen çok yüksek ihtimalle 3. sınıftan devam edersin ama bunun garantisini sana kimse veremez. Ben inşaatdan yana kullandım tercihimi.
İnşaat mühendisliğine DGS ile mi geçiş yaptınız eğer öyleyse netleriniz nasıldı. İnşaat mühendisliğinden memnunmusunuz bir de hem meslek olarak hemde DGS geçişi sonrası dersler olarak. Sanırsam siz 3. yıldan devam ettiniz.

Ben de dgs ile geçtim ve beni ikinci sınıftan başlattılar fakat üçten başlayan arkadaşımda vardı burada önemli olan hangi dersleri kaç kredi olarak aldığın ve içeriklerin gittiğin fakülteyle uyuşup uyuşmadığı. Ben 2. Sınıftan başlasam da alttan derslerim vardı ve bir yıl yaz okuluna giderek üç yılda bitirdim. Şunu da söylemekte fayda var ki iki yıllık yüksekokulda aldığın dersle fakültede aldığın ders birbirini tutmuyor, yılların boşa gitmesi tabi ki kötü ancak öğrenmek açısından birden başlamak daha iyi.
Dgs sınavı son dönemlerde zorlaştı, ben çalışırken temelim vardı her gün bir deneme çözüyordum ve yanlışlarım çıktıkça o konulara yoğunlaşıyordum. Matematik temeli olmadan sayısal alanda bu yola girenlerin çok yoğun çalışması gerekir aksi taktirde mümkün değil.

Şimdiden çalışmaya başlayın ve çok çalışın kötü motivasyon vermek istemem ama hayal kırıklığı da yaşatmak istemem. Çok çalışıp iyi net ve sıralama yapmaya çalışın. Geometri önem vermeyi unutmayın. Çok önemli Türkçe ve Matematik için en az 1 net yapmak zorundasınız.
Ben iyi çalıştım ama hayal kırıklığı geldi bu senede. Ama DGS girsem şuan mat 25 yapabileceğimi düşünüyorum en az. Bunu 40 50 lere götürmek isterim ve 2 yılım var. Ayrıca 2 yılımı yüksek notlarla tutmak gerekiyor ortalamada etkiliymiş.

Ben iyi çalıştım ama hayal kırıklığı geldi bu senede. Ama DGS girsem şu an mat 25 yapabileceğimi düşünüyorum en az. Bunu 40 50'lere götürmek isterim ve 2 yılım var. Ayrıca 2 yılımı yüksek notlarla tutmak gerekiyor ortalamada etkiliymiş.

40-50 yaparsanız hayırlı olsun mesajı atmamız kesin oluyor.

Ben de dgs ile geçtim ve beni ikinci sınıftan başlattılar fakat üçten başlayan arkadaşımda vardı burada önemli olan hangi dersleri kaç kredi olarak aldığın ve içeriklerin gittiğin fakülteyle uyuşup uyuşmadığı. Ben 2. Sınıftan başlasam da alttan derslerim vardı ve bir yıl yaz okuluna giderek üç yılda bitirdim. Şunu da söylemekte fayda var ki iki yıllık yüksekokulda aldığın dersle fakültede aldığın ders birbirini tutmuyor, yılların boşa gitmesi tabi ki kötü ancak öğrenmek açısından birden başlamak daha iyi.
Dgs sınavı son dönemlerde zorlaştı, ben çalışırken temelim vardı her gün bir deneme çözüyordum ve yanlışlarım çıktıkça o konulara yoğunlaşıyordum. Matematik temeli olmadan sayısal alanda bu yola girenlerin çok yoğun çalışması gerekir aksi taktirde mümkün değil.
Hocam kusuruma bakmayın biraz kafam karıştı siz şimdi 2 yıl bitirdiniz sonra DGS ile 2. sınıftan başladınız. Üzerine 1 yıl yaz okulu yaptınız. Peki benim şuan izmirde 2 yıl okuyupta dgs ile üzerine 2 3 yıl daha okuyup üniversitemi bitirme olasılığım nedir? Sayısalım söylediğim gibi konu tekrarı yapsam 1 2 hafta 30 35 bile yaparım diye düşünüyorum kaldıki 2 yıl var ne düşünüyorsunuz? Çünkü şuan 1 yıl daha mezuna kalsam garanti 5 yılım gidiyor. DGS daha mantıklı değil mi?
40-50 yaparsanız hayırlı olsun mesajı atmamız kesin oluyor.
İnşallah hocam, hayatta hep hayırlısını diledim hayırlısı olsun.

İnşaat mühendisliğine DGS ile mi geçiş yaptınız eğer öyleyse netleriniz nasıldı. İnşaat mühendisliğinden memnunmusunuz bir de hem meslek olarak hemde DGS geçişi sonrası dersler olarak. Sanırsam siz 3. yıldan devam ettiniz.
Ben şuan hazırlıktayım ama inşaat teknolojisi okurken zaten inşaat mühendisliğinin ana bölüm derslerini aldığım için inşaatı seviyorum ve memnunum diyebilirim. Ben şuan netlerimi tam hatırlamıyorum ama geçen seneki DGS'nin kolay olmasından dolayı netlerim yanıltıcı olabilir. DGS de normalde yaptığın netler ile aldığın puan her yıl büyük ölçüde değişmez ama benim girdiğim sene 40 puanlık bir fark oldu.

Benimle aynı okuldan mezun ve şuan aynı okulda inşaat mühendisliği okuyan bir arkadaşım üzerinden örnek veriyim. Onu 2. sınıftan başlattılar ve ön lisansda aldığı tüm dersleri saydılar ama arkadaşım bir kaç tane üstden ders aldı ve yıl bitmeden 2. sınıfı 3. sınıf olarak değiştirdiler. Şuanda klasik fizik, matematik vs. gibi ortak dersleri alıyor çoğunlukla ön lisansda gördüğümüz statik, betonerme, çelik yapılar gibi çok önemli tüm dersleri geçti olarak kabul ettiler hatta bizim görmediğimiz mühendisliğe giriş vb gibi dersleri de geçti olarak saymışlar.

Geri
Yukarı