DGS ne kadar zor?

Dostum bu arada Türkçe'de cümle öğelerine çalış(!). Sınavda sıfır gramer sorusu çıkınca şarap açar bu arkadaşı yâd edersin. 🥂

Görünüşe göre DGS fszlasıyla zor.

Önlisans mezununun iş bulmak açısından Lisans öğrencisine göre geride olabilmesi beni endişelendiren durum. Yoksa Önlisans'ta da kalsam bir Lisans mezunu kadar iyi işler çıkarabileceğime inanıyorum.

Siz yetenek sınavına da girin öncelik lisans olsun. DGS'ye girip okulu uzatırım diyen arkadaşlarım; Zonguldak, Kırklareli gibi şehirlere gittiler. Ve DGS'ye 2-3 sene girdiler. Normal üniversite sınavının daha kolay olduğundan yakınıyorlardı.

Siz yetenek sınavına da girin öncelik lisans olsun.
Çizimim kötü ve bu sene YKS'ye gireceğim için çizimimi düzeltecek zamanım yok.

Yinede ileride daha rahat hissetmek için elbette elimden geleni yapmalıyım.

Sınava tek yönden kolay ya da zor demek yanlış olur. Öncelikle bu sınav bilgiden çok hız ve mantık sınavıdır. Düzenli çalışmayla ancak bu sınava kolay diyebiliriz. YKS'deki rakiplerinize kıyasla odaklanmanız gereken tek ders var o da Türkçe. Matematikten de 0.5 net yetiyor. Bölümünüz sözelden alıyormuş tek yapmanız gereken bol bol kitap okurken aynı zamanda bol bol paragraf çözmek olacak.
Ama yıl kaybını hafife almayın. Hiçbir okul sizi direk 3. sınıftan başlatmayacak. En fazla birkaç dersinizi muaf edecek. Çok şanslı bir bölümse 2. sınıf olarak başlarsınız ama alttan almanız gereken dersler olur. Ben bunu göze alıyorum derseniz sıkı bir çalışmayla derece yapabilirsiniz.

Bu sınav kim için zor peki? Adaletçiler için tabii ki. Onlar adaletten hukuka geçmeye çalışıyorlar ve eşit ağırlıktan girdikleri için talepte çok yoğun olduğu için her iki taraftan da çözmek ve derece yapmak zorundalar. Onlar aynı sürede iki bölümden de sorumluyken sözelci ve sayısalcılar tek bir bölüme odaklanıyorlar. Yani bölümün sayısal ya da sözelse gerçekten derece yapamıyorsan disiplinsizliğin yüzündendir.
Hiç unutmuyorum dershane hocama bölümümü ve ne kadar nete ihtiyacım olduğunu korkarak söylediğimde benimle dalga geçmiş ve sınav adaletçilerin sınavı siz ODTÜ İTÜ kazanamıyorsanız vay halinize demişti. Gerçekten de öyle...

BDTA ikinci sınıfım, her üniversite aynı eğitimi vermiyor bu arada ona dikkat et seçerken. Anonimliğimi bozmamak için hangi üniversitede eğitim gördüğümü söyleyemeceğim ama 3D animatör olmaya çok uzağız onu söylemeden edemem. Daha çok photoshop'tan png çıkartıyoruz falan. :D Ben bölümümden ekmek çıkartamayacağımı bildiğim için DGS ile Yazılım Mühendisliğine yönelmeyi planlıyorum. Sanırım geçiş yapılıyormuş dikey sınavla. Hayırlısı.

Bölüm hakkında soru sorabilirsin, cevaplamaya çalışırım.

ama 3D animatör olmaya çok uzağız
Wow, gerçekten mi? Bölümün ana odağı 2D/3D Animasyon olur diye düşünmüştüm.

Şuana kadar 3D ile ilgili neler öğrendiniz hocam?

DGS ile 3. sınıftan başlanmadığını biliyorsun değil mi?
Genelde 1. veya 2. sınıftan başlanıyor. 3. sınıftan başlayan çok çok nadir.

Autocad'e giriştik ama hala çok yetersiz, giriş seviyesindeyiz. Animasyonun temelleri dersinde fizik falan gördük, bu doğal olan mı bilmiyorum ama bana aşırı saçma geldi. Gerçi sen de basamak olarak kullanacaksın anladığım kadarıyla bölümü.

Başka üniversitelerde maya falan öğretiliyor diye duymuştum, iyice bir araştır.

Gerçi sen de basamak olarak kullanacaksın anladığım kadarıyla bölümü.
Çizgi Film ve Animasyon'a girmek için yeterli çizimim olmadığı için bu bölümü hedeflemiştim. Yani evet, basamak gibi.

Fakat BDTA bölümünün 3D Animasyon hakkında bu kadar işe yaramaz olmasını beklemiyordum, şok etti.
DGS ile 3. sınıftan başlanmadığını biliyorsun değil mi?
Genelde 1. veya 2. sınıftan başlanıyor. 3. sınıftan başlayan çok çok nadir.
Aşırı büyük bir sorun değil hocam. Nede olsa Animasyon'u severek okuyacağım.

Geri
Yukarı