Diablo serisi bağlantılı mı?

• "Hikayeyi en baştan öğreneyim, ilk oyunla başlayayım, retro grafiklere bayılırım" dersen 1. oyunu oyna.
  • "O grafikler bünyeme fazla gelir, ben retro oyuncu değilim ama hikayeyi de biraz yakalayayım" dersen 2. oyunu oyna.
  • "Grafikler günümüze yakın olsun, renk paleti Diablo havasını/temasını yansıtmasa da olur, hikayeyi ben bi şekilde hallederim, oynanışı rahat olsun" dersen 3. oyunu oyna.
Şahsi fikrim; 1 ve 3 patates, 2 efsanedir.

Hardcore lore kasmayacaksanız 3 iyidir. Hem oynanışı rahat hem de grafikleri güncel. Ek olarak yıl sonu çıkacak Diablo 2 resurrected oyununa da bakabilirsiniz. Ama beklemeyezseniz ve retro seviyorsanız Diablo 2, oynanması gereken oyunlardandır.

Genel olarak oyunlarda arkaplandaki evren, geçtiği zaman ve hikaye bütünlüğüdür. Genelde oyun içindeki yazılardan veya anlatılmayan, sizin araştırmanız gereken bütünlüğe lore deniyor. Lore'u olan her oyunun genelde eşsiz bir evreni olur.
Örneğin Witcher. Kitaplara kadar dayanan bir hikayesi, arkada kısmen anlatılan, sizin araştırmanızı isteyen eşsiz bir evren vardır. İşte bu lore'dur. Genelde tam anlamıyla anlamak zordur, hatta halen daha Lore'u tam kavranamamış yapımlar vardır. Bknz: Dark Souls.

Hardcore lore kasmayacaksanız 3 iyidir. Hem oynanışı rahat hem de grafikleri güncel. Ek olarak yıl sonu çıkacak Diablo 2 resurrected oyununa da bakabilirsiniz. Ama beklemeyezseniz ve retro seviyorsanız Diablo 2, oynanması gereken oyunlardandır.

Kanka Diablo oyunlarını hiç oynamadım ama başlamayı düşünüyorum. 2 sorum var.
1- terimlere pek aşina değilim lore dediğin terimi anladım ancak retro diye kastettiğin şeyi pek anlamadım ne demek retro?
2- Diablo serisinin hikayeyi baştan sona anlatan kaç oyunu var? 1-2-3-4 şeklinde mi yoksa ara DLC'ya da mod oyunları falanda oynanması gerekiyor mu hikayeyi anlamak için?

Geri
Yukarı