Dijital içerik üretenler için vergi reformu yürürlüğe girdi

Salih METİN

Kilopat
Makaleler
13
Arkadaşlar merakla beklenen haber, aylar sonrasında geldi. Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren bu vergi reformu binlerce içerik üreticisini (YouTuber, Twitch yayıncısı, içerik oluşturanlar vb.) yakından ilgilendiriyor. Size kısaca nelerin değiştiğinden bahsedeceğim:
  • Yıllık kazancı 880 bine kadar olan üreticilere sadece %15'lik stopaj bedeli uygulanacak. (Eskiden gelir vergisi, Bağ-Kur da vardı. Gelir vergisi bu meblayı geçenler için uygulanacak)
  • Artık defter tutulmayacak.
  • Vergiyi direkt olarak bankalar kesecek.
  • Dijital Vergi Dairesi kurulacak. Artık her şey internet üzerinden yürüyecek.
Çok geç kalınmış bir uygulamaydı. Neyse ki birkaç ayın ardından hemen yururluge girdi. Benim gibi icerik uretmek isteyen veyahut çoktan başlamış arkadaşlar için de gayet güzel bir vergi düzenlemesi oldu. Eskiden o kadar gereksiz işle uğraşılıyordu ki hem kar marjı düşüyordu hem de zaman kaybı oluyordu. Dijital Vergi Dairesi'nin kurulacak olması da çok sevindirici bir haber.

Son düzenleme:
Kaldırılan gelir vergisini 880 binin üstünde olanlardan mı kesecekler acaba?

Hocam Instagram üzerinden alınan reklamlar için de vergi vermemiz gerekli mi? Bu konu hakkında bir bilginiz var mı?
Detaylar için bakabilirsin.

Peki Dijital Vergi Dairesi'nin işlevi tam olarak ne olacak?
"Yeni sisteme göre, elektronik defter ve elektronik belge uygulamalarına dahil edilecek mükellef grupları kademeli olarak artırılacak. Tüm mükellefleri kapsayacak şekilde 7/24 hizmet verebilen ‘Türkiye Dijital Vergi Dairesi’ uygulaması hayata geçirilecek. Teknolojik yeniliklerden yararlanmaya devam edilecek, ‘Dijital Vergi Asistanı’ sistemi oluşturulacak. Dijital Vergi Denetimi Sistemi geliştirilerek, vergi iade incelemeleri dahil olmak üzere inceleme süreleri kısaltılacak. Elektronik defterler dijital vergi dairesinde yer alacağı için, denetim ve incelemeler de dijital ortamda yapılacak. Maliye Bakanlığı dijital vergi dairesinin yazılımlarını hizmet alımı yaptırabilecek."

Defterler burada tutulacak herhalde. Ama bu daire, sadece dijital olanları değil; herkesi kapsayacaktır.
Hocam Instagram üzerinden alınan reklamlar için de vergi vermemiz gerekli mi? Bu konu hakkında bir bilginiz var mı?
Evet hocam. Dijital mecradan para kazanan herkes için geçerli diye biliyorum. Bilakis başka bir haberde Instagram üzerinden reklam alanlardan da vergi kesileceğinden bahsedilmişti.
Düzeltme: İstisna kapsamına alınacak olup, herhangi bir vergi kesilmesi durumu soz konusu olmayacakmış. Yanlış bilgilendirme için özür diliyorum.
Kaldırılan gelir vergisini 880 binin üstünde olanlardan mı kesecekler acaba?

Detaylar için bakabilirsin.

Aynen oyle hocam. Gelir vergisi 880 bini geçen üreticiler için kesilecek.

Geri
Yukarı