Dijital Lisanslı Windows hesabını Sanal makineden kullanmak

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Ben daha önceden (sistemi yükseltmeden önceki zamanlarda) Microsoft hesabımı direkt ana Windows hesabı olarak kullanıyordum. Windows'u MAK lisans ile etkinleştirmiştim fakat ayarlara girip etkinleştirme bölümüne girince "Windows, Microsoft hesabınıza bağlı bir dijital lisans ile etkinleştirildi" yazıyordu. Sonradan zaten yerel hesaba geri dönmüştüm ve bu sefer "Windows dijital bir lisans ile etkinleştirildi" yazıyordu. Sonra zaten 2 kere format attım. Birini Ryzen'a geçtikten sonra, diğerini ise yeni 1TB SSD geldikten sonra attım. Şu anda da yine "Windows dijital bir lisans ile etkinleştirildi" yazıyor. Üstüne bir de hesabıma kayıtlı Windows ayarlarını az önce sildim.

Peki ben yeni bir sanal makineye Windows 10 kurup Microsoft hesabım ile giriş yaparsam lisans oraya geçer mi yoksa etkinleştirilmemiş olarak mı kalır? Çünkü eğer lisans oraya geçiyorsa o zaman o lisansın bağlı olduğu anakartı kullanan bilgisayar hâlen kullanıldığı için (bir tanıdığım kullanıyor, bazı parçalar değişti) oradaki lisans gider diye korkuyorum. Lisans sanal makineye geçmez değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanal makineye neden lisans girme ihtiyacı duyuyorsunuz? Lisans girmeden de kullanabilirsiniz. En fazla deneme sürümü olduğuna dair yazı çıkar.
Hayır, mesele o değil. Mesele, eğer bir anda lisans sanal makineye geçerse o eski bilgisayardaki lisansın gideceğinden şüpheleniyorum. Zaten lisans girmeyeceğim ve lisanssız kullanacağım ama Microsoft hesabımdan herhangi bir lisans da geçmemesi gerekiyor.

Geri
Yukarı