Rehber Dijital Madencilik elektrik gideri nasıl hesaplamak

airsword19

Hectopat
Bu rehberi sadece 4 işlem kullanarak ne kadar elektrik harcayacağını bulmak yerine "elektrik faturan gelince görürsün" diye her konunun altına yazan arkadaşlara ithafen oluşturuyorum. (Lütfen bir konuya böyle cevap verilirse bu rehberin linkini atın.) Artık herkes hesaplayabilecek yaşasın!

Adım 1: Kartınızın harcadığı elektrik miktarını öğrenmek. (Ben kendi madencilik yaptığım kartıma göre yapıyorum siz değerleri değiştirerek kendinize uyarlayabilirsiniz.)
1660 Super kartım saatte 70W güç tüketiyor. (Ne kadar güç tükettiği madencilik programında yazar.)

Adım 2: Günde kaç saat madencilik yaptığınızı bilmek. ( Bu adımda özellikle bir konuya değinmek istiyorum. Arkadaşlar eğer bir kartı 6 saat çalıştırırsanız para kazandırmaz gibi bir durum söz konusu değil. Basit bir matematik kullanarak 24 saatlik kazancınızı 6'ya bölerseniz 4'te 1'ini kazanacağınızı bulmuş olursunuz. 6 saat madencilik yapan bir kart 24 saat çalışıyormuş gibi elektrik harcamaz yani böyle mi düşünüyorsunuz bilmiyorum ama.)
Ben 24 saat yapıyorum. Daha önce de bahsettiğim gibi kendi kullanımınıza göre sayıları değiştirin.

Adım 3: Günlük elektrik giderini hesaplamak için çarpma işlemi yapmak. Bu adımın formulü:
Saatlik Güç Tüketimi ( 70W ) × Günlük çalışma süresi ( 24 saat ) = 1680W ( Günlük harcanan elektrik )

Adım 4: Günlük harcanan miktarın kaç kilowatt olduğunu bulmak. Adım 3'te çıkan sonucu 1000'e bölmeliyiz.
1680 / 1000 = 1,68 kW

Adım 5: 1 kW elektrik için ne kadar ödememiz gerektiğini bulmak. Bunu kendiniz bulmanız gerek. Ne zaman zam geleceği belli olmuyor. ( 0,7961 TL )

Adım 6: Günlük kaç Türk lirası elektrik harcadığını hesaplamak için çarpma işlemi yapmak.
Günlük harcanan elektrik ( kW cinsinden ) ( 1,68 kW ) × kW başına elektrik fiyatı ( 0,7961 TL ) = 1,33 TL ( Daha uzun bir sayı çıkacak fakat gerek yok o kadar fazlasına çok bir şey değişmeyecektir.)

Önemli not: Sistemde sadece ekran kartı elektrik harcamaz. Tüm bileşenler harcar. İşlemcinizin ( boştayken ) ne kadar elektrik harcadığını öğrenip aynı adımları işlemciniz için de yapmalısınız. Diğer donanımlarınız da elektrik harcayacaktır fakat onları bir miktar gözden gelebilirsiniz. Ama eğer tamamen gideri hesaplamak istiyorsanız onları da hesaplayın.

Sonuç olarak kartımızın (veya siz hangi donanım için hesapladıysanız) günlük elektrik tüketimini bulduk.
Yanlış anlaşılmasın kimseyle dalga geçtiğim falan yok. Sadece insanların bilgisi olmadan bir konu hakkında konuşmasına dayanamıyorum. Umarım herkes bir gün bilmediği konu hakkında konuşmamayı öğrenir. Hatam varsa uyarın. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilmiyorsam elektrik KWh ücreti aynı bölge için günde 3 farklı değere değişiyor. Sabah, akşam ve gece kullandığımız elektriğin ücreti aynı olmuyor diye biliyorum. Yaşadığınız şehirle birlikte KWh fiyatı olarak aratıp o değerleri de kullanırsanız en isabetli sonuca ulaşırsınız diye düşünüyorum. Güzel rehber.

Afterburner ayarlarınızı öğrenebilir miyim? Bende 1660 Super'le kazıyorum, 80W tüketimle 32,5 Mh/s'ye kadar kazabiliyorum.
1613291632172.png

Rehberde çok büyüklük eksiklik var, güç verimliliği. Diğer bileşenlere değinmişsiniz fakat düşük sistemlerde onların çektiği güç (içinde motor olan şeyler azımsanmayacak kadar çeker), bir ekran kartı kadar daha olacak. Toplamda 160W diyelim hesaplama kolay olsun.

Güç kaynağı verimliliği demiştik, 80 Plus bir güç kaynağı prizden en fazla 80W için 100W çeker (düşük yük, orta yük, tam yük değişken; bu noktada kapasite de öne çıkıyor). Bu da 160W için prizden 200W çekileceği anlamına gelir ve sizin yaptığınız günlük hesabı yaklaşık 3'e katlar.

Rehberde çok büyüklük eksiklik var, güç verimliliği. Diğer bileşenlere değinmişsiniz fakat düşük sistemlerde onların çektiği güç (içinde motor olan şeyler azımsanmayacak kadar çeker), bir ekran kartı kadar daha olacak. Toplamda 160W diyelim hesaplama kolay olsun.

Güç kaynağı verimliliği demiştik, 80 Plus bir güç kaynağı prizden en fazla 80W için 100W çeker (düşük yük, orta yük, tam yük değişken; bu noktada kapasite de öne çıkıyor). Bu da 160W için prizden 200W çekileceği anlamına gelir ve sizin yaptığınız günlük hesabı yaklaşık 3'e katlar.

Güç verimliliği konusunda haklısınız fakat nasıl 3 katı oluyor onu anlayamadım.

Afterburner ayarlarınızı öğrenebilir miyim? Bende 1660 Super'le kazıyorum, 80W tüketimle 32,5 Mh/s'ye kadar kazabiliyorum.
Eki Görüntüle 878529

Power limit %56 70W, Core clock -502, Memory clock +1100, Fan hızı %65, 51-52 derece.

Power limit %56 70W, Core clock -502, Memory clock +1100, Fan hızı %65, 51-52 derece.
Bende, power limit 65, core clock 0, memory clock +1200 de kullanıyorum fan hızı otomatikte sıcaklıksa 55 derece. Bence sizde 10W ekstra tüketimi göze alarak 32,5 hızı yakalarsanız daha karlı olabilir.

Öbür bileşenleri hesaba kattım, yaklaşık bir değer 3 katından biraz daha az. Hesaplayan kişinin kendi güç kaynağının yüke göre çekeceği gücü de bilmesi hatta yaşına göre biraz daha eklemesi lazım.

Öbür bileşenleri hesaba kattım, yaklaşık bir değer 3 katından biraz daha az. Hesaplayan kişinin kendi güç kaynağının yüke göre çekeceği gücü de bilmesi hatta yaşına göre biraz daha eklemesi lazım.
Diğer bileşenler dediğiniz neler? Kazım esnasında hiç kullanılmayan işlemci mi? 3W tüketen fanlar mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı