Dijital yayın servisleri görüntü kalitesinden kısıyor mu?

xakiran

Hectopat
Netflix ve Disney+ gibi dijital yayın servislerine para ödeyen birisi olarak görüntü kalitesi anlamında bir şey kaçırıp kaçırmadığımı merak ediyorum. Örneğin Netflix'te 1080P'ya da 4K olarak izlediğim bir diziyi, Torrent sitelerinden Blu-ray, h. 265 gibi formatlar ile birlikte izlediğimde bitrate ve görüntü kalitesi açısından büyük bir fark oluyor mu?

@DerelictAccount

Son düzenleyen: Moderatör:
Netflix ve Disney+ gibi dijital yayın servislerine para ödeyen birisi olarak görüntü kalitesi anlamında bir şey kaçırıp kaçırmadığımı merak ediyorum. Örneğin Netflix'te 1080P'ya da 4K olarak izlediğim bir diziyi, Torrent sitelerinden Blu-ray, h. 265 gibi formatlar ile birlikte izlediğimde bitrate ve görüntü kalitesi açısından büyük bir fark oluyor mu?

@DerelictAccount
Evet, tam özellikle ses kalitesi konusunda para ödediklerin bağlantı kalitene göre daha iyi olabilir. Ancak Tor'dan aldığın yüksek kaliteliler de bunu karşılayabilir.

Yani Disney+'da 10Gb harcadığın görsele, Tor'da 7Gb ile ulaşabilirsin ancak ses kalitesi düşük olabilir veya görüntü kalitesi dikkat çekmeyecek kadar az olabilir. (4K için konuşuyorum.)

@DerelictAccount
Hocam ben Netflix ve Disney+ gibi ağlardan anlamıyorum. Çünkü hesabım yok ve almaya hacet duymuyorum. Blu-ray ve diğer video dosyalarıyla (mp4, mov, web) mukayese edildiği zaman öyle bir konuya mesaj attım. Hiç o taraflarda hesabım olmadığı için cevaplamam imkânsız. Kusura bakmayın.

Son düzenleme:
En iyi ses ve görüntü kalitesi Blu-ray'de olur. BDRip olarak geçen Blu-ray videonun dönüştürme işlemiyle boyutunun düşürülmesinde ise dönüştürme ayarlarına bağlı.

Örneğin The Batman 2022 filminden örnek verelim:
Blu-ray Disk (69.13 GB):
Video çözünürlüğü: 4K
Video codec: HEVC
Video bitrate: 53.1 MB/s
HDR: Dolby Vision & HDR10
Ses kanalı: 8
Ses codec: Dolby Atmos TrueHD
Ses bitrate: 3 MB/s
Ses sıkıştırması: Kayıpsız.

Yayın servisi (31.76 GB):
Video çözünürlüğü: 4K