Dikey senkronizasyonu açınca oyun neden daha akıcı olur?

İşletim sistemi
Windows 10

Tregrast

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta belirttiğim gibi, nedenini bilmiyorum ama dikey senkroniasyon'u açınca oyun daha akıcı görünüyor, örneğin Minecraft'ta. Monitörüm 144Hz, Minecraft'ta 110-120 arası FPS alıyorum ve 60Hz modundaymış gibi kasma hissiyatı veriyor. Ancak dikey senkronizasyon ayarına getirince 110-120 FPS olsa dahi 144FPS alıyormuş gibi akıcılık veriyor, bunun nedeni nedir? Sadece bilgim olması için soruyorum, ve diğer oyunlarda da geçerli bir ayar mıdır? Ayrıca akıcı yapıyorsa bir yerlerden de negatif yönleri vardır diye düşünüyorum, bunları belirtirseniz sevinirim :)

Başlıkta belirttiğim gibi, nedenini bilmiyorum ama dikey senkroniasyon'u açınca oyun daha akıcı görünüyor, örneğin Minecraft'ta. Monitörüm 144Hz, Minecraft'ta 110-120 arası FPS alıyorum ve 60Hz modundaymış gibi kasma hissiyatı veriyor. Ancak dikey senkronizasyon ayarına getirince 110-120 FPS olsa dahi 144FPS alıyormuş gibi akıcılık veriyor, bunun nedeni nedir? Sadece bilgim olması için soruyorum, ve diğer oyunlarda da geçerli bir ayar mıdır? Ayrıca akıcı yapıyorsa bir yerlerden de negatif yönleri vardır diye düşünüyorum, bunları belirtirseniz sevinirim :)

Gecikme fazla olur ama oyun akıcı olur. Rekabetçi FPS oyunlarında tercih edilmez gecikme olur çünkü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gecikme fazla olur ama oyun akıcı olur. Rekabetçi FPS oyunlarında tercih edilmez gecikme olur çünkü.
FPS oyunlarda açarsan input lag yapar.
Bu da senin kafanı döndürmeni ya da ateş ettiğinde çok ufak bir gecikme yapar.
Dikey objelerde oluşan görüntü bozulmalarını düzelttiğinden akıcı gözüküyor.
Evet haklısınız, o gecikmeyi ben de farkettim. Peki Nvidia ayarlarından gecikme düşürmek için bir ayar var, onu açsak gecikmeyi dengeleyebilir miyiz acaba

Çok bilinmeyenli bir durum bu oyuna göre bile değişiyor. İki tane sistem var 5700XT GAMİNG X ve HP 1650 SÜPER sistem. BATTLE ROYAL türü bir oyun oynuyorum. İki kartla da LAG ve ısınma oluyor. VSYNC açılınca hem sıcaklı düşüyor hem de LAG olmadan oynuyorum. Yani oyuna sisteme göre değişiyor her şey.

Çok bilinmeyenli bir durum bu oyuna göre bile değişiyor. İki tane sistem var 5700XT Gaming X ve HP 1650 Super sistem. Battle royal türü bir oyun oynuyorum. İki kartla da lag ve ısınma oluyor. V-Sync açılınca hem sıcaklı düşüyor hem de lag olmadan oynuyorum.

V-Sync açmak yerine FPS sabitleyebilirsiniz.
Battle Royale oyunlarda nasıl olur bilmiyorum ama özellikle CS:GO'da çok fazla input lag oluyor aiminizi koyamıyorsunuz bile.

Bende Minecraft çok oynuyorum günde 5 saati buluyor. Nasıl açıldığını anlatabilirmisiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı