Dikiş Varken Günlük Hayatta Dikkat Edilmesi Gerekenler

O bölge enfeksiyona müsait olduğu için pansumana gerek var. Kendiniz de yapabilirsiniz eczaneden Baticon alıp hafif tamponla etrafını pamukla temizlersiniz. Mümkün oldukça hava almasını yani evde bol ve açık bırakmaya bakın.
Dikişleri size denildiği vakit gidip kontrol ettirin 1 hafta üzerine hala duruyorlarsa kontrol ettirirsiniz.
Doktor gerek yok pansumana direk çıkart dedi
Maalesef hava alabilecek bir bölgede değil kesik.
Bana sadece 5 gün daha su değmesin dediler.
O ipliklerin olması normal. Estetik dikişin başında 1 tane primer sütür atılır. gördügünüz o ip. Dikişin erimesi 1 hafta içinde olacak iş değil. Belli bir zaman gerekiyor. Doktorunuz belli bir tarih verdiyse o zaman doktorunuza gidin. Dikişler 1 haftada erimez.
Bana sadece 5 gün daha su değmeyecek dediler.

Her doktorun dediğini dinleme ülkede sağlam doktor kalmadı pek. 1 hafta sonunda bir acile gidip doktorun yaptığı işlemleri ne yapman gerektiğini oradaki doktora söylersin onlar gözlemleyip gerekeni söyler veya yapar sana.
Haklısınız, aslında bir an önce tekrar gitmem lazım çünkü 1 hafta geç bir süre olabilir enfeksiyon yüzünden.

2 haftayı doldurun. Uçtaki ipler düşmezse asılayım falan demeyin. O zaman doktora yeniden görünürsünüz. Şu an anormal bir durum yok.
Bölgeyi sarıp duş aldım. Su gelmedi ama her ihtimale karşı tentürdiyot sürdüm. Acısı arttı biraz ve ağrısı da arttı. Tentürdiyotun etkisi mi yoksa enfeksiyon olabilir mi? Tentürdiyotu sürdükten sonra araştırdım, bazı kaynaklar tentürdiyotun kullanımını önermiyor.

Tentürdiyot sürdüğünüz zaman hafif acı normal ancak ağrı olmaması gerekirdi. Bence su değmediyse tentürdiyot sürmenize gerek yoktu. Direkt olarak yaranın üstünde tentürdiyot kullanımı ben de tavsiye etmiyorum.
Eğer yaranızda önceden olmayan ağrı hissediyorsanız ve çok rahatsızlık veren kaşıntılar varsa iltihaplanmiş olabilir.

Tentürdiyot sürdüğünüz zaman hafif acı normal ancak ağrı olmaması gerekirdi. Bence su değmediyse tentürdiyot sürmenize gerek yoktu. Direkt olarak yaranın üstünde tentürdiyot kullanımı ben de tavsiye etmiyorum.
Eğer yaranızda önceden olmayan ağrı hissediyorsanız ve çok rahatsızlık veren kaşıntılar varsa iltihaplanmiş olabilir.
Tentürdiyottan oldu galiba. Bugün hafif acısından başka bir şey yok.

Benim ayağımın altı kesildi. 10 tane dikiş attılar. Size atılanın aynısı sütür diyorlar herhalde. Evde yara bölgesini açık mı bırakmalıyım hava alırsa kurur diye duydum. Kurursada iyileşmesi yavaşlar dediler. Ne yapacağımı bilmiyorum.

Evde yara bölgesini açık mı bırakmalıyım hava alırsa kurur diye duydum.
Taban bölgesiyse açık bırakmayın yatarken çıkartın. Gün içinde yatakda biraz daha fazla zaman geçirin bu durumdan dolayı.

Geri
Yukarı