Dikkat dağınıklılığı nasıl aşılır?

Deneyimli yakup

Decapat
Şu an 8. sınıfım, fazla derecede dikkat dağınıklılığım var. Geçen matematik sınavından dikkatsizlik yüzünden soruyu yanlış yaptım ve bana 8 puan gibi ciddi bir puan kaybettirdi. Dikkatsizliğim olmasaydı 100 alacaktım. Malum bu sene de LGS var. LGS'de de dikkatsizlik yapmaktan korkuyorum. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Düzenli uyu,spora başla,okulunun rehberlik servisinden destek al- hiç çekinmene gerek yok- ,ve kendini motive et. Kitap okumanda çok yararlı olacaktır.Gireceğin sınavda çok uzun sorular olacak.Bizzat ben geçen sene girdim.Düzenli kitap okuyarak sınavda hem zamanın daha yeterli gelir hem de okuduğunu anlarsın.

Hocam sürekli zihnini çalıştırırsan bunu aşabilirsin bence. Ben mesela kendimden biliyorum çok fazla bilgisayara bakıyorum/baktım. Bilgisayar insanı hazıra alıştırdığı için tembelleştiriyor, televizyon da öyle ama mesela kitap öyle değil seni sürekli aktif kılar. Sana birkaç tavsiye vereceğim ama bunları sınavla sınırlama lütfen. Hayatında sorunlara yol açabilir dikkat dağınıklığı, bu açıdan bak.

Bilgisayar, televizyon, telefon gibi aletleri pek kullanma yerine kitap oku. Sürekli zihnini çalıştıracak işlerle uğraş, puzzle çöz, gazete oku, gazetedeki bulmacaları çöz gerçekten faydalı oluyor. Tabi sağlıklı beslenme vs. de burada önemli diğer faktörlerdir.

Bunların harici genetik bir sıkıntı varsa veya olabileceğini düşünüyorsan bir doktora görün derim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı