Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu için ne yapılmalı?

mahmutxd07

Decipat
Daha fazla  
Kendimde bu rahatsızlığın olduğunu düşünmüyorum, eminim. Bugün kendime gördüğüm kusurları kağıda yazdım. Ve biraz araştırdığım da bu çıktı. Videolar ve bu rahatsızlığa sahip insanların yorumlarından yola çıkarak, bu düşünceye kapıldım.

Hiçbir şeye odaklanamıyorum, hayatım boyunca adamakıllı oturup ders çalışamadım, hep ders amacıyla oturup farklı şeylere daldım. Derslerde okuduğum yazılarda gözüme çarpan şeylerin resimlerini falan çizerdim. Herhangi bir ders işleminden önce plan program yapmam gerekiyor. Kitap dahi okuyamıyorum.

Bilgisayar başında çok fazla vakit geçiren birisiyim ve çay içmeyi çok severim. Ancak bilgisayarda otururken çayı dahi unutuyorum. Her gün 2 kupa çayı döküyorum. Ailem sen niye çay içmiyorsun falan demeye başladı. Çayın masamda olduğu bile aklıma gelmiyor.

Çok fazla sayabileceğim olay var ancak sizleri baymadan konuyu kapatayım. Tedavisi var mı? Doktora hangi bölüme gitmeliyim? Özele gidecek param yok. Neler tavsiye edersiniz?

Son düzenleme:
Odaklanamıyor olmanızın birden çok bildiğiniz ve bilmediğiniz sebepleri olabilir. Ben de misal böyle biriyim farkına varsam bile asla yapmıyorum, unutmuyorum fakat gereksiz geliyor nedense. Fakat dikkatiniz bu denli dağılıyorsa doktora kesinlikle gitmeniz gerek. Psikiyatri uzmanına görünmeniz gerek, kısacası bir Psikiyatrisr'e gözükmeniz gerekiyor. Tedavisi ilaçlar ve terapi olarak ayrılıyor sizin durumunuza göre bu değişir fakat ilaçlara kendinizi hazırlayın, büyük ihtimal ilaç alacaksınız B12 dahil diye düşünüyorum.
Ayrıca zamanında böyle bir arkadaşım vardı, uzun süre tedavi sonucu bu durum azalmıştı.

Odaklanamıyor olmanızın birden çok bildiğiniz ve bilmediğiniz sebepleri olabilir. Ben de misal böyle biriyim farkına varsam bile asla yapmıyorum, unutmuyorum fakat gereksiz geliyor nedense. Fakat dikkatiniz bu denli dağılıyorsa doktora kesinlikle gitmeniz gerek. Psikiyatri uzmanına görünmeniz gerek, kısacası bir Psikiyatrisr'e gözükmeniz gerekiyor. Tedavisi ilaçlar ve terapi olarak ayrılıyor sizin durumunuza göre bu değişir fakat ilaçlara kendinizi hazırlayın, büyük ihtimal ilaç alacaksınız B12 dahil diye düşünüyorum.
Ayrıca zamanında böyle bir arkadaşım vardı, uzun süre tedavi sonucu bu durum azalmıştı.

Hocam durumum bence çok kötü. Çok içine kapanık birisiyim. İnsanlarla iletişim kuramıyorum. Daha doğrusu iletişimimi sürdüremiyorum. İnsanlarla karşılaşmadığım sürece konuşmuyorum. Unutuyorum onların varlığını. Bana darılıyorlar ama elimde olan bir durum değil. Tanıştığım insanların isimlerini dahi hafızam da tutamıyorum.

Kaygı bozukluğu, odaklanamama gibi sorunlara sahibim. Hayatımın en önemli sınav senesinde dershaneye gidip. Hiçbir dersi dinlememeyi başardım. 1 senemi çöpe attım. Bu 1 senede ağır bir deprasyon dönemi yaşadım. Kabuslar falan. Hiçbir uzmana danışmadım.

Bu ilaç tedavilerinden de biraz korkuyorum. Devlet hastanesinde kimsenin ilgilenmediğini herkese aynı ilacı verip geçiştirdikleri söyleniyor. İlaçlarda kırmızı reçeteliymiş galiba.

Hocam durumum bence çok kötü. Çok içine kapanık birisiyim. İnsanlarla iletişim kuramıyorum. İletişimimi sürdüremiyorum. Tanıştığım insanların isimlerini dahi hafızamda tutamıyorum.

Kaygı bozukluğu, odaklanamama gibi sorunlara sahibim. Hayatımın en önemli sınav senesinde dershaneye gidip. Hiçbir dersi dinlememeyi başardım. 1 senemi çöpe attım. Bu 1 senede ağır bir deprasyon dönemi yaşadım. Kabuslar falan. Hiçbir uzmana danışmadım.

Bu ilaç tedavilerinden de biraz korkuyorum. Devlet hastanesinde kimsenin ilgilenmediğini herkese aynı ilacı verip geçiştirdikleri söyleniyor. İlaçlarda kırmızı reçeteliymiş galiba.
İlaçların hepsi kırmızı reçeteli evet, bu sebeple psikolog değil psikiyatr'e gitmeniz gerek onlar ilaç yazabiliyor. Ayrıca devlette de özelde de tek amaç sizi ilaçlarla çarpmaktır hiçbir fark yok. Dinler dinler evet şuraya inelim buraya inelim anlat falan der fakat en nihayetinde ilaç yazar.
Bu dediğiniz sorunlara sahipseniz geç olmadan psikiyatre görünün çünkü ben de aynı şeyleri yıllardır yaşıyorum hala yaşıyorum ve ben de sınav senemde yaşadım keşke gitseydim ve görünseydim eskiden gittiğimde verilen ilaçlar bir nebze olsun işe yaramıştı fakat bırakma isteği doğmuştu bırakmıştım. En azından zamanla da olsa sizi biraz iyileştiriyorlar ve belki konuşacağınız biri olursa gittiğiniz yerde daha iyi gelebilir, isteğinizin olması en önemlisi.

İlaçların hepsi kırmızı reçeteli evet, bu sebeple psikolog değil Psikiyatr'e gitmeniz gerek onlar ilaç yazabiliyor. Ayrıca devlette de özelde de tek amaç sizi ilaçlarla çarpmaktır hiçbir fark yok. Dinler dinler evet şuraya inelim buraya inelim anlat falan der fakat en nihayetinde ilaç yazar.
Bu dediğiniz sorunlara sahipseniz geç olmadan psikiyatre görünün çünkü ben de aynı şeyleri yıllardır yaşıyorum hala yaşıyorum ve ben de sınav senemde yaşadım keşke gitseydim ve görünseydim eskiden gittiğimde verilen ilaçlar bir nebze olsun işe yaramıştı fakat bırakma isteği doğmuştu bırakmıştım. En azından zamanla da olsa sizi biraz iyileştiriyorlar ve belki konuşacağınız biri olursa gittiğiniz yerde daha iyi gelebilir, isteğinizin olması en önemlisi.

Hocam son bir soru sormak istiyorum, ben bu ilaçları sonsuza kadar mı kullanacağım. İyileşme ve tedavi mümkün mü?

Ve ilaçlar ücretli mi?

Hocam son bir soru sormak istiyorum, ben bu ilaçları sonsuza kadar mı kullanacağım. İyileşme ve tedavi mümkün mü?

Ve ilaçlar ücretli mi?
Sonsuza kadar kullanmıyorsunuz hayır. Zaman geçtikçe kullandığınız doz/ilaç miktarı/ilaç sayısı zamanla düşecek ve tedavisi mümkün evet. Kısmen mümkün çünkü iradenize bağlı.
İlaçtan ilaca ve kullanım süresine göre değişiyor diye biliyorum.

Sonsuza kadar kullanmıyorsunuz hayır. Zaman geçtikçe kullandığınız doz/ilaç miktarı/ilaç sayısı zamanla düşecek ve tedavisi mümkün evet. Kısmen mümkün çünkü iradenize bağlı.
İlaçtan ilaca ve kullanım süresine göre değişiyor diye biliyorum.

Teşekkürler.

Geri
Yukarı