Dikkat! Nano Adblocker & Nano Defender geliştiricisi el değiştirdi

batuthekid

Hectopat
Merhaba değerli Sosyal sakinleri, sizlere önemli bir haberim ve uyarım var.

Birçok kişi tarafından kullanılan ve Sosyal'de @26318 tarafından çokça önerilen reklam engelleyici eklenti Nano Adblocker ve onu tamamlayan anti r. engelleyici dedektörü Nano Defender, geliştiricisi jspenguin2017 tarafından "yeterince ilgilenememe" sebebiyle ücreti mukabilinde yeni geliştiricilere devredilmiş. Bahsi geçen geliştiricilerin BeeMobilApps bünyesinde bulunan Türk geliştiriciler olduğu söylenmekte (İsimler geçiyor ama vermekte tereddüt ettim.). jspenguin2017 durumu 2 hafta önce duyurmaya çalışmış ama pek başarılı olamamış. Haliyle GitHub'da da epey bir tartışma dönmüş. Nano'nun kaynak aldığı (çatallandığı) uBlock Origin'in geliştiricisi gorhill ve bazı diğer geliştiriciler duruma sinirlenerek onu şiddetle eleştirmişler. jspenguin2017 de kendini devir işini ilk defa yaptığı için acemice davrandığını ve anlaşmanın böyle olmadığını söyleyerek savunmuş.

Velhasıl, asıl geliştiricinin eklentilerle bir bağı artık yok, gorhill'in incelemesine göre de bu eklentiler artık birer veri hırsızından başka bir şey değil.

Bu ikiliyi kullananlar çok geç olmadan eklentileri kaldırıp uBlock Origin'e geri dönebilirler.

İyi Sosyaller.

Not: İlgilisi için bağlantı > [Announcement] Recent and upcoming changes to the Nano projects · Issue #362 · NanoAdblocker/NanoCore
Not - 2: @26318'ı ilgiyle takip ediyor, konu ve cevaplarından faydalanıyorum. Bu konuyu ben açmasaydım kesinlikle o da haber verirdi. Yanlış anlaşılmak istemem.

Son düzenleyen: Moderatör:
Adsense kullanan biri olarak önermiyorum kullanımını, reklamı clickbait siteler için engelleyebilirsiniz ancak emek verip ufak meblağalar kazanmaya çalışan onca insan var. 9/10 SEO uyumlu minimum 600 karakterli 5-6 makale yazın oradaki emeği görüp ondan sonra tekrar düşünün kullanmayı.

Yayılmasına bayağı etken sağladım. Böyle bir haber duyunca bayağı utanç duydum. Önerdiğim ve sıkıntı yaşayan herkesten özür diliyorum. Bilgilendirme için ayrıca teşekkür ediyorum. Ben de uzun süredir Ublock origin geçiş yapmıştım. Nano defender halen yanında tutuyordum. Bugün itibari ile kaldırdım.
Daha önceden öneri yaptığım tüm herkese Ublock origin geçmesini öneririm.
Firefox Nano adblocker ve Defender yayınlayan farklı ama o da bu olaydan sonra geliştirmeyi bırakıyor. O yüzden tamamen Ublock origin geçmenizi öneriyor. Zaten Firefox uzantı sayfasında da belirtmiş.

Son düzenleme:
Rezillik resmen.

En azından Firefox versiyonunu LiCybora kontrol ediyor ve Edge versiyonunun erişimi verilmemiş. Şu anlık sadece Google Chrome etkileniyor sanırım.
Github bağlantısında Edge versiyonunun erişimi ile ilgili de şüpheler var. Geliştiriciler kullanıcı fazlalığından dolayı ilk başta Chrome'u hedef almış olabilirler.
Adsense kullanan biri olarak önermiyorum kullanımını, reklamı clickbait siteler için engelleyebilirsiniz ancak emek verip ufak meblağalar kazanmaya çalışan onca insan var. 9/10 SEO uyumlu minimum 600 karakterli 5-6 makale yazın oradaki emeği görüp ondan sonra tekrar düşünün kullanmayı.
Ben de yüksek lisans yapıyorum, tez ve makale yazma konularında verilen emeklere hakimim ve size hak veriyorum. Ancak malum eklentilerin belirli sayfalarda kapatılma, beyaz liste oluşturma vs. gibi özellikleri mevcut. Bu özellikler sizin bahsettiğiniz üzere destek amaçlı kullanılabilir.

Son düzenleme:
Merhaba, bilgilendirme için teşekkür ederim.
İki eklentiyi de hemen kaldırdım ve sistemimi taradım. Bir şey yok gibi gözüküyor.
Ekstra yapmamız gerek bir süreç var mı?
Rica ederim. Eklentileri kaldırmanız yeterlidir şu an için. Yeni geliştiriciler Nano Defender için kendi güncellemelerini 15 Ekim'de yayınlamış. Bu tarihten itibaren tarayıcınız ile yaptığınız işlemlerde kullandığınız kişisel verilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Cevabınız için teşekkür ederim. Yazmayı unuttum ben "Install Chrome extensions in Opera" eklentisi sayesinde Chrome mağazasından etkinleştirmiştim. Sanırım her tarayıcı da aynı güvenlik problemi yok. Opera da etkinlenmiş olabilir mi?

Rica ederim. Eklentileri kaldırmanız yeterlidir şu an için. Yeni geliştiriciler Nano Defender için kendi güncellemelerini 15 Ekim'de yayınlamış. Bu tarihten itibaren tarayıcınız ile yaptığınız işlemlerde kullandığınız kişisel verilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Hesapların şifresini değiştirmeye gerek var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı