Dil bölümü için derslere sözel mi matematik mi çalışmalıyım?

Arkadaşlar merhaba. Dil bölümü okumaya karar verdim ancak okul zamanımda derslerime hiç çalışmadığım için sözel de dahil sayısal derslerim 0. internetten araştırdım TYT sınavına girmem gerekiyormuş, zaten biliyorsunuz tüm derslerim 0. şimdi matematik çalışıyorum daha TYT seviyesinde bile değilim. Arkadaşım ise madem matematik çalışıyorsun EA seç o zaman senin ingilizceye asılman lazım dedi, benzer bir konuda da forumdan biri söylemişti hatırlamıyorum nickini, söylediği doğru geldi bana da. Ona TYT sınavı için matematik ve fen de çalışmam gerektiğini söyledim o da sözel derslere ve ingilizceye asıl dedi sizce ne yapmalıyım? Ben de şöyle bir plan oluşturdum kafamda sizce de uygun mu bir bakınız: Bu Haziran'da YKS sınavları var biliyorsunuz, ben bu süreyi matematik, fen, sözele ayırsam bu kadar sürede tamamen sıfır olduğumu hesaba katarsak iyi bir puan elde edebilir miyim? Planım ise bu TYT'ye girip YDT'ye 2023'te girmek zaten TYT puanı 2 yıl geçerli oluyor 1 yıl bol bol İngilizce çalışırım diye düşündüm sizce nasıl?

Dil bölümü için etki eden puan türüne bak o puan türünde hangi derslerin kat sayısı daha fazla büyük ihtimal dil bölümü için İngilizce en çok puan getirecek ders olacaktır ardından sözel dersler falan geliyordur. Matematik ve fen alt yapın varsa şansını deneyebilirsin ama hazirana kadar hiçbir şey bilmediğini varsayarsak zor yetiştirirsin. Üstün körü geçiştirirsin konuları anlamadan o şekilde yetişir anca. Okulun rehberlik hocasından randevu al git konuş bilgilendirsin seni.

Arkadaşım ise madem matematik çalışıyorsun EA seç o zaman senin ingilizceye asılman lazım dedi, benzer bir konuda da forumdan biri söylemişti hatırlamıyorum nickini
Bunu diyen bendim galiba. Hedeflediğin üniversiteye son giren adamın netlerine bak, öyle kafanda bir plan oluştur. Ben izlediğim videolardan yola çıkarak TYT sözel çok önemli, sayısal da yapılırsa büyük avantaj kazandırıyor diyebilirim. 1 yılda da dil yetiştirilebilir mi emin değilim ama tyt iyi gelirse ve ydt de fena geçmezse iyi bir yer gelir gibi.

Geri
Yukarı