Dil bölümü mü yoksa sayısal mı seçilmeli?

Nounie

Hectopat
Daha fazla  
Çok kısa bir süre sonra alan seçimi yapacağız ve kafam o kadar karışık ki. İngilizcem iyi, seviyorum, yapabiliyorum, kelime ezberi vs. her şeyi çok düşündüm. Ama kendimi herhangi bir dil mesleğinde görmüyorum. Öğretmen olmayı zaten hiç istemiyorum, akademisyenlik desen aynı şekilde, turist rehberi meslekleri cezbetmiyor beni (bana bu adam da hiçbir şeyi beğenmiyor ya da şımarık diyebilirsiniz ama bu kararın benim için ne kadar zor olduğunu anlamaya çalışın lütfen.) Tercümanlık meslekleri biraz daha kafama yatıyor. Freelance çeviriler, oyun çevirisi yaparım diye umut ediyorum. Sayısalda düşündüğüm birçok meslek var ama sayısalı kaldırır mıyım bilmiyorum. Dersler ağır gelir, motivemi kaybederim, pes ederim ve beni en çok korkutan şey de pişman olurum diye içim içimi kemiriyor. Çok ciddi bir ikilemdeyim. Tarafsız bir şekilde en mantıklı düşüncelerinizi paylaşarak bana yardımcı olabileceğinizi umuyorum...

Mesleğini seç, kendini ve özelliklerini düşün, karşılaştır eğer olmaz diyorsan başka bir meslek düşün ve öncekini tekrar et sonra beğendiğin mesleği internette araştır ne iş yaparlar filan sonra ona göre bir seçim yap.

Çok kısa bir süre sonra alan seçimi yapacağız ve kafam o kadar karışık ki. İngilizcem iyi, seviyorum, yapabiliyorum, kelime ezberi vs. her şeyi çok düşündüm. Ama kendimi herhangi bir dil mesleğinde görmüyorum. Öğretmen olmayı zaten hiç istemiyorum, akademisyenlik desen aynı şekilde, turist rehberi meslekleri cezbetmiyor beni (bana bu adam da hiçbir şeyi beğenmiyor ya da şımarık diyebilirsiniz ama bu kararın benim için ne kadar zor olduğunu anlamaya çalışın lütfen.) Tercümanlık meslekleri biraz daha kafama yatıyor. Freelance çeviriler, oyun çevirisi yaparım diye umut ediyorum. Sayısalda düşündüğüm birçok meslek var ama sayısalı kaldırır mıyım bilmiyorum. Dersler ağır gelir, motivemi kaybederim, pes ederim ve beni en çok korkutan şey de pişman olurum diye içim içimi kemiriyor. Çok ciddi bir ikilemdeyim. Tarafsız bir şekilde en mantıklı düşüncelerinizi paylaşarak bana yardımcı olabileceğinizi umuyorum...
Sayısal bölüm seçeyim meslek var mantığıyla yaklaşma temel gerektirir, ve sevmen gerekir. ancak sende ya ben istiyorum ama istemiyorum gibi bir hal var istiyorsan ve bunu ilk cümlende her zaman yer verdiğinden dolayı insanoğlu sen dil bölümünü istiyorsun ancak endişelerin olduğu çok belli fakat burada sen istediğinin arkasından gitmelisin tabi asıl istediğin bölüm neyse bunu da tabiri caiz ise önizleme yap derim zorluğunu düşünme sadece düşün. tabi burası biraz duygusal kısmıydı ancak sayısal bölüm daha iyi gibi geliyor her zaman iş bulma oranı olarak.

Sayısal seç, dil sınavınada gir.

Sayısal derslerde rahatsan sayısal seç. Çünkü asıl üniversitede sayısal derslerde zorlanman gerekiyor. Lisede zorlanmaya başlarsan üniversitede sonunu getirmen çok zor olur.
Yazdıklarından sayısalda en ufak umut görmedim ben. "Güzel meslek var, sayısal seçince direkt işe alıyorlar." düşüncesinde birisi görüyorum.

Aynı şey dil için de geçerli. Dilde çok rahatsan dil seç.

Eğer dil bölümünde seni etkileyen bir bölüm yoksa sayısal seçebilirsin. YDT sınavı kasıntı bir sınav olmuyor zaten. TYT'yi çok iyi tutup az bir şey YDT yaparak da ortalama bir bölüme gidilebiliyor, sonradan fikrini değiştirirsen bu şekilde de gidebilirsin.

Yazdıklarından sayısalda en ufak umut görmedim ben. "Güzel meslek var, sayısal seçince direkt işe alıyorlar." düşüncesinde birisi görüyorum.
Tam olarak öyle değil. Bilgisayar mühendisliğine ilgim var. Az buçuk da biliyorum.

Bende şu an dil bölümündeyim şöyle diyeyim dilin geleceği gayet iyi özellikle kazandığın kazanç çok iyi ve istediğin alanda yapabilirsin alt yazı çevirmenliği metin çevirmenliği dizilerde çevirmenlik turistlik alanda çevirmenlik bir sürü yapabileceğin alan var ayrıetten dil seçersen en iyi bölüm mütercim-tercümanlık ama burada en önemli şey İngilizce dışında ekstra bir dil bilmen en önemli husus bu çünkü geleceğn dili artık değişiyor ve diğer Diller'de çok daha fazla ücretler var (Çince, Rusça, Almanca, flemenkçe vb) en basitinden reklam yapmayacağım geçen sokakta bir iş ilanı gördüm flemenkçe bilen aranıyor aylık 3500€ maaş ilanı gördüm, demeye çalıştığım eğer dil seçiceksen ingilizceyi sevmekten de önemli olan şey dil öğrenmeyi sevmek başka bir dil ilave etmiceksen seçmeni önermem onun dışında, dil bölümü gayet eğlenceli seçen az olduğu için sınıf genelde maksimum 15 kişi oluyor çok rahat ders işleniyor tek zor yanı grammar biraz kafa bunaltıyor. Ekstra olarak dil alanı ile şakan yapanları sakın aldırma onlar bir şey bilmeden konuşuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı