Dil Bölümü Seçip Tercüman veya İngilizce Öğretmeni Olmak

Bunun belli bir sınırı yok. Sadece İngilizce'yle de yapabilirsin. 10 dille de yapabilirsin. Bu sana ve aldığın işe bağlı. Şöyle örnek vereyim:
Yaptığın çevirilerdeki ücretlendirme şuan tam hatırlamıyorum ama metindeki karakterler sayılarak yapılıyor. Sadece İngilizce biliyorsun TR-İNG çeviri yaparsın paranı alırsın. Ama Almancan'da var ALM-TR veya ALM-İNG çeviri yaparsın daha fazla iş olanağın olur ve daha iyi ücret alırsın. Dili bilen insan azaldıkça çeviri ücreti artıyor. İngilizce için 18, Almanca için 19 TL, Makedonca 40 TL mesela. Makedonca bilmiş olsan 2 katı fazla kazanacaksın.
Veya bakanlıklara girip oralarda çalışabilirsin. Düzenli sabit bir iş olarak. Bu çevirileri ek iş olarak yaparsın gelirin daha da artar.

Bence ""İngilizce öğrenme"" kısmına fazla takılma,önemli olan ydt de 80 sorudan yapabildiğin kadar net yapmak. Eğer tyt yi kötü yapmaz ve ydt den de 60+ net yaparsan ogretmenlikler tutar,daha altında yaparsan sadece dil edebiyatlar tutar. Dil edebiyat hem çok zor hemde düzgün bir işi yok,dil edebiyata gidenlerin %90 i öğretmenliği tutturamayip boşta kalmamak için gidenlerdir ve mecburen formasyon alıp öğretmen olmaya çalışırlar. Çalışması en kolay bölüm ingilizcedir. Sayisalcilar,sözelciler birçok ders ve konu içinde kaybolurken biz sadece kelimeler,cümleler,paragraflar la ugrasiyorduk. İngilizce pratik yapman icin en kolay yol olarak YouTube da basit caplı videoları altyazili izlemeni öneririm. Genelde tanıtım videoları daha etkili oluyor. Şimdi herkes lap diye dizi izle diyecek ama dizilerde kullanılan İngilizceye İngilizce gelistiricem demek biraz hayali bişey. Evet gerçekten de katkısı oluyor ama olan da zaten günde 10 saat dizi izlediği için oluyor. O kadar vakti kitaba ayirsan YDS ye bile girersin. Ha şunu da söyleyeyim artık ydt eskisi kadar değerli değil. Tyt 40,ydt 60 etkiliyor,eskiden 35-65 di. Ben 72,5 net yaptım,tyt düşük diye pek bı halta yaramadı,3 yıl önce yapsaydım Eskişehir garantiydi

Arkadaş da cevaplar ama ben yinede sadece şunu söyleyeyim:bugüne kadar tanıdığım hiçbir ingilizce hocasi tercumanligi tavsiye etmedi. Derece yapabilecek kadar olanlara sadece istersen düşün demislerdir onun haricinde çok zor olduğu için hiç onermediler. Lisedeki çok bilgili,özel dersten özel derse koşan hocamız bile denemek için gitmiş,bir saat kadar kalmış,çeviri bittiğinde parayı bile almadan kaçtım diyordu:)
Teşekkür ederim cevabın için. Dizi izleme olayı 6. sınıftan falan beri yaptığım olay. İngilizce'ye ısınmamın en büyük katkısı oydu. Özellikle altyazılı izlediğim için bayağı bayağı işime yaradı. Sınıfta İngilizce bi' şey olunca falan herkes yanıma geliyor :) Hoca bi' şey yazın diyor bi' bakıyorum tepemde 10 kişi toplanmış :) Hepsine yardım ediyorum hepsinin de tepkisi " ya bütün bunları nerden öğrendin ? " oluyo genelde :) Ben de dizilerden deyince hepsi dizi izlemeye başladı 😂 Öğretmenimiz de okulda çok iyi öğrenciler var demişti. Bu sınıftan da en iyi olan bi' kişi var dedi, derken gözüme bakıyodu. Yani diziler bayağı İngilizce'mi geliştirmeme yardımcı oldu. Hatta artık İngilizce altyazıya geçmeyi düşünüyorum. Tekrardan cevabın için teşekkür ederim.

Teşekkür ederim cevabın için. Dizi izleme olayı 6. sınıftan falan beri yaptığım olay. İngilizce'ye ısınmamın en büyük katkısı oydu. Özellikle altyazılı izlediğim için bayağı bayağı işime yaradı. Sınıfta İngilizce bi' şey olunca falan herkes yanıma geliyor :) Hoca bi' şey yazın diyor bi' bakıyorum tepemde 10 kişi toplanmış :) Hepsine yardım ediyorum hepsinin de tepkisi " ya bütün bunları nerden öğrendin ? " oluyo genelde :) Ben de dizilerden deyince hepsi dizi izlemeye başladı 😂 Öğretmenimiz de okulda çok iyi öğrenciler var demişti. Bu sınıftan da en iyi olan bi' kişi var dedi, derken gözüme bakıyodu. Yani diziler bayağı İngilizce'mi geliştirmeme yardımcı oldu. Hatta artık İngilizce altyazıya geçmeyi düşünüyorum. Tekrardan cevabın için teşekkür ederim.
Rica ederim,eğer yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Keşke bende küçük yaşlardan itibaren ingilizcemi gelistirseydim. Benim İngilizcem çok kötüydü,12 ve hazırlık yılında yoğun çalışma sayesinde paçayı kurtardım😂

Dil bölümü seçmek hayatımın dönüm noktalarından biri oldu. Şu an ben lise 3.sınıfım. Özellikle dil bölümüne başladığım ilk birkaç ay her gün şükür ediyordum çünkü artık sevmediğim dersleri zorla dinlemek yoktu! Sevdiğim bir dilin dersini görüyordum günün çoğunluğunda. Mesela şu an bir sayısalcı harıl harıl Matematik çözerken, ben YouTube kanalıma ünlülerin röportajlarıdır vs altyazılı bir şekilde çevirisini yapıp paylaşıyorum. Böylelikle hem İngilizcem gelişiyor hem de bir hobim var. En önemli kısım iş konusuna gelirsek, o geri kafalıları boşver dil bölümün öğrencisiysen doğru yol ve çalışmayla diplomat, pilot gibi dolgun maaşlı prestijli mesleklere sahip olabilirsin. Dil bölümü demek sadece İngilizce öğretmeni ve tercüman demek değildir. 1 diplomayla çalışabileceğin iş alanları bir sayısalcı veya eşit ağırlıkçının çalışabileceği iş alanından daha fazla. Şimdi daha uzun uzun seni dil seçmek için motive edebilirim ama bunlar gereksiz olur çünkü sana tek diyeceğim; eğer gerçekten İngilizce'yi seviyorsan ve bir dil öğrenmekten zevk alıyorsan dil seç keyfine bak. Pişman olmazsın. We are Special ;)

Dil bölümü seçmek hayatımın dönüm noktalarından biri oldu. Şu an ben lise 3.sınıfım. Özellikle dil bölümüne başladığım ilk birkaç ay her gün şükür ediyordum çünkü artık sevmediğim dersleri zorla dinlemek yoktu! Sevdiğim bir dilin dersini görüyordum günün çoğunluğunda. Mesela şu an bir sayısalcı harıl harıl Matematik çözerken, ben YouTube kanalıma ünlülerin röportajlarıdır vs altyazılı bir şekilde çevirisini yapıp paylaşıyorum. Böylelikle hem İngilizcem gelişiyor hem de bir hobim var. En önemli kısım iş konusuna gelirsek, o geri kafalıları boşver dil bölümün öğrencisiysen doğru yol ve çalışmayla diplomat, pilot gibi dolgun maaşlı prestijli mesleklere sahip olabilirsin. Dil bölümü demek sadece İngilizce öğretmeni ve tercüman demek değildir. 1 diplomayla çalışabileceğin iş alanları bir sayısalcı veya eşit ağırlıkçının çalışabileceği iş alanından daha fazla. Şimdi daha uzun uzun seni dil seçmek için motive edebilirim ama bunlar gereksiz olur çünkü sana tek diyeceğim; eğer gerçekten İngilizce'yi seviyorsan ve bir dil öğrenmekten zevk alıyorsan dil seç keyfine bak. Pişman olmazsın. We are Special ;)

Buarada soruların olursa Instagram'dan ulaşabilirsin. Technopat'ı sürekli aktif kullanmıyorum. İg: cgtyern.

Buarada soruların olursa Instagram'dan ulaşabilirsin. Technopat'ı sürekli aktif kullanmıyorum. İg: Cgtyern.

Teşekkür ederim cevabın için.

Kusura bakma bi' sorum daha olacak. Şu İngilizce'yi nereden öğreneceksin ? Muhabbeti sizce de çok saçma değil mi ?
Bir şey diyim mi bunu ben düşünüyordum ulan nası öğrenicem harbiden diye bi şekilde oluyor. Hiç anormal gözükmüyo olabilir ama bana garip geliyordu yani o gelişimi görmediğim içindi sonra birden tak etti öğreniyorsun lafım sana değil böyle düşünen olabilir.

Hocam senin kadar şanslı değildim. Lisede dil bölümü yoktu, çünkü aile yönlendirmesiyle sağlık meslekte tıbbı sekreterlik bölümü okuyordum. Yıllar geçtikçe hastanede staj yaparak ortamdan tiksindim ve başka alanlara yöneldim. Mühendislik, bilgisayar veya yazılımla ilgili bir şeyler istiyordum. Fakat yine sağlıkta olduğumdan sayısalım zayıftı. Bende hali hazırda İngilizce'ye olan sevdamdan Mütercim-Tercümanlık bölümüne yöneldim. Öğretmenlik sevmediğim için istemedim. Ama senin ilgin varsa olabilirsin kolay atandıklarını duyuyorum. Fakat Mütercim-Tercümanlık ve Öğretmenlik çok farklı şeyler bunu bilmelisin.
Neyse, lise sondaki üniversite sınavında dilden 8 net yapabildim. Mezuna kaldım ve sabahları eşit ağırlıklarla dershaneye gittim, akşamları İngilizce kursuna. İkinci denememde dilden 50 net yaptım 15.549 sıralamam oldu ve şuan Kırıkkale Üniversite'sinde 2. sınıftayım. Ege Üniversitesi'ne yatay geçiş yapmaya çalışıyorum.
Biraz hayat hikayesi anlatmak gibi oldu ama demem o ki, insanlara kulak asma. Alanında iyi olursan işsiz kalmazsın. Ama sadece İngilizce'yle kalamazsın yanına diller eklemelisin. Ve benim bölümü seçersen yine formasyon alıp öğretmen olabilirsin. "Herkes İngilizce biliyor" lafı bir şey ifade etmiyor. Onların bildikleri sohbet etmek basit şeyleri yazmak. Sen okulunda ve kendini geliştirerek akademik düzeyde öğreneceksin. Hukuk, tıp, bilim-teknik, edebiyat çevirileri var. Bunları hangi "İngilizce biliyorum" diyenler yapabiliyor? Hepsinin çok farklı bir dili var.
Seni yanlış yönlendirmek istemem, eğer diğerlerine yeteneğin yoksa güzel bir tercih olur fakat benim seçme şansım olsa yazılım isterdim gerçekten iyi para dönüyor.

Merhaba. Diğer derslerden kaç net yaptınız acaba? Özellikle Matematik ve Türkçe dersinden?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı