Dil Bölümü

Utku Akyol

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Sivas/ Divriği
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, şu anda lise 2. sınıf öğrencisiyim, ve bize geçen günlerde seçeceğimiz bölümler için belge dağıttılar. Ben dil bölümü okumak istiyorum, ancak yeterli kişi çıkmıyor.Bir sınıfın açılması için en az 12 kişi gerekliymiş 10 kişi olunca milli eğitimden izin almak gerekiyormuş.Eğer yeterli sayı çıkmaz ise eşit ağırlıktan mı devam edeyim yoksa kaydımı başka liseye aldırayım. Ancak şöyle bir sorun var oturduğum yerde 4 tane lise var. 2 tane meslek, 1 tane imam hatip ve 1 tanede anadolu lisesi var. Ben şu an anadolu lisesinde okuyorum, eğer kaydımı aldırmak istersem 180 km ötedeki il merkezine gitmem gerek. Siz olsaydınız ne yapardınız. @Recep Baltaş abi galiba sende dil bölümü okumuştun, sence gitmeli miyim ?

Dostum bende lise 2 öğrencisiyim dil bölümü seçtim 25 kişiye ulaştık bizde açılıyor bende anadolu lisesindeyim bence geleğin için 180 km engel sayılmaz gerçekten güveniyorsan yabancı diline git derim.

Eğer üniversitede dil bölümünde okumak istiyorsan lisede de dil bölümünü seçmelisin. Çünkü dil bölümünü seçersen sana İngilizce ve dil ve anlatım dersleri gibi dil dersleri ağırlıklı olarak anlatılır. Eşit ağırlık seçersen matematik de alırsın. Ama sen üniversite de diyelim ki İngiliz Dili ve Edebiyatı okumak istiyorsun o zaman sınavda senin yani LYS' de İngilizce sınavına girmen gerekiyor. Ama Eşit Ağırlık bölümünü seçtiğin için ders sayıların da az olacak böylece daha az görmüş olacaksın İngilizce dersini. Ama evde de çalışır desteklersen ki çalışınca olur. Başarabilirsin. Benim abim Sayısal seçmişti. Ama 11. sınıfta dil bölümüne gitmeye karar verdi. Japon Dili ve Edebiyatı bölümüne girmek için LYS de İngilizce sınavına girmesi gerek. YGS'de de Edebiyat-Dil ve anlatımda ve Tarih-Coğrafya'yı yapması gerekir. Ama son sene bölümünü değiştiremedi. Çünkü senin durum gibi sözel bölüm seçen öğrenci olmadığı için geçemedi sözel bölüme. Sayısal da kaldı. Haftada 4 saat görmesine rağmen filmleri altyazısız izleyip bütün kelimeleri (1-2 tane çıkar bilemedikleri elbet) anlar, Japonca çeviri filan yapar animelerde. Ben olsam il merkezine gider okurdum eğer şu anda İngilizcenin çok iyi olmadığını düşünüyorsan. Çünkü İngilizcen fazla iyi değilse sana göre oraya gidip daha fazla ders saati ile daha iyi kavrayabilirsin.

Kendine güveniyorsan engel tanıma ve o bölümü seç, çünkü ben öyle yaptım.

Hocam ben bu sene okulu dondurdum 11. sınıftım tekrar gelecek sene başlıyacağım ama endüstri meslek lisesinden anadoluya geçip dil bölümü okumak istiyorum galiba 11. sınıfta seçiliyormuş alanlar yada 10. sınıfın sonunda herneyse kendime güveniyorum ve gerçekten ingilizcem iyi sorun şu ki ben 13 saat yabancı dil yazan dersi görüp + seçmeli ders olarak yani 2. yabancı dil olarak ne göreceğim almanca falan diyorlar bu zamana kadar hiç farklı dilin dersini görmedim açıkcası 10. sınıfta anadolu lisesi okuyan arkadaşlar almanca falan görmüşlermidir yani böyle bir seçenek varmıdır eğer varsa ben ilk defa almancanın a'sını göreceğim ve onlar coktan koca 1 sene öğrenmiş olucaklar benim söylediğim cümlelere gülecekler ilk olduğu için inşallah böyle birşey yoktur ozaman bir problem yok ve son olarakta 10 sayfalık bir hikaye kitabının türkçe çevirisini yapabilecek derecede ingilizcem var ama herkesin tek dediği endüstri meslekten anadolu lisesine geçipte sınıfta kalmada naparsan yap dedikleri tek şey bu ama ben gerçekten istiyorum bu bölümü lütfen bu yorumu görsün birileri aydınlatsın beni şimdiden cok cok teşekkürler.

Ben de dil bölümü okudum. Bu bölümden mezun olup Üniversitede de kendinizi okunudğunuz bölüm dışında bir konuda geliştirdiğinzde işsiz kalmanız mümkün değil. Çünkü ülkemizde herkes ingilizce bilir ama aslında kimse bilmez...

Ben de dil bölümü okudum. Bu bölümden mezun olup Üniversitede de kendinizi okunudğunuz bölüm dışında bir konuda geliştirdiğinzde işsiz kalmanız mümkün değil. Çünkü ülkemizde herkes ingilizce bilir ama aslında kimse bilmez...
Şöyle bir sorun var ki dil bölümünden mezun olduktan sonra okduğumuz bir bölüm dışında gelişmek maddi durumu iyi olmayacan biri için çok zor.

Geri
Yukarı