Dil Nereye Gidiyor?

spinozapsinoza

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Diyarbakır
Dil düşüncenin sözcüklerle ifade edilmesidir. Bu ifade etme biçimi toplumlara, mekanlara ve zamana göre farklılıklar göstermektedir. Aslında bu farklılıkların hepsi birer zenginliktir. Fakat bu zenginlikler gün geçtikçe azalmakta, neredeyse yok olmaktadır. Bunun temel sebebi ise yeni iletişim yollarının hayatımıza getirdiği yeni fakat tek düze ve sıradan sözcüklerle dolu olan dildir. Buna örnek vermek gerekirse sosyal medya dillerinin hayatımıza soktuğu "kb, nb, knk, nh, np vb." sözcüklerdir. Bu sözcükler her ne kadar yenilik gibi gözüksede var olan dilleri tehlikeye sokarak bir kültür olan dilleri öldürmektedir. Dolaylı olarak da olsa yeni iletişim yolları dili öldürmektedir.
Bugün felsefe dersinde karaladığım yazıdır. Burada ilk kez böyle bir şey yayınlıyorum. Yorumlarınız benim için oldukça değerli lütfen eksiğim ne varsa söyleyin.

Düz kalıplar insanları robotlaştırır her ne kadar "kb" gibi cümleler dilin yapısını bozsada dil zaten insanların birbirleriyle iletişim kurması için vardır yani dilin değişmesi bir sorun değildir aksine insanların kolaylıklarına göre şekillenmesidir. (Bence)

Açıkçası ben bu kısaltmaları üşengeç olduğum için kullanıyorum.
Evet, haklısınız. Türkçedeki çoğu kelime git gide ölüyor ve onun yerine yabancı kelimeler kullanıyoruz. Ben çok şikayetçi değilim.
Genelde Amerika'da yaşamak ve oranın insanlarına özendiğim için İngilizce kelime kullanıyorum şahsen.

Yeni gelen/türetilen sözcükler ile dilin öldüğü belki de yüzlerce yıldır söyleniyordur. Her nesil yeni neslin dilleri "kötü" şekilde bozduğundan şikayetçi olmuştur. Ebeveynlerimiz bizim dili bozduğumuzu söylemiştir, onların ebeveynleri de aynı şekilde onların dili bozduğunu söylemiştir, şu an olan da bu. Bizler de yeni neslin dili bozduğunu söylüyoruz, tıpkı yeni neslin bir sonraki nesli dili bozmakla suçlayacağı gibi.

Değişmesi zaten sorun değildir fakat bu biçimde değişmesi oldukça sorun.

Hocam zaten bu dilleri oluşturanda insanlar değil mi sonuçta yine insanların değiştirmesi normal bence her nasıl aynı dil başka coğrafyada değişip lehçeye dönüşüyorsa bu da aynıdır ya da argolarda.

Evet, haklısınız. Türkçedeki çoğu kelime git gide ölüyor ve onun yerine yabancı kelimeler kullanıyoruz. Ben çok şikayetçi değilim.
Düşünsenize bir dil var. Yıllarca değişime uğraya uğraya size kadar ulaşıyor. Orada bir tarih yatıyor ama siz onu gelecek nesillere özgün bir biçimde aktaramıyorsunuz.

Düz kalıplar insanları robotlaştırır her ne kadar "kb" gibi cümleler dilin yapısını bozsada dil zaten insanların birbirleriyle iletişim kurması için vardır yani dilin değişmesi bir sorun değildir aksine insanların kolaylıklarına göre şekillenmesidir. (Bence)
Dil edebi potansiyelini kaybetmeden zaman içinde değişime uğrarsa olumludur. Eğer o dili kullanan toplum bilim, kültür ve sanat alanlarında her daim üretime öncelik verirse, yani bilim yaparsa, sanat yaparsa o dil gelişir. Dil bir iletişim aracıdır. Evet bu doğrudur ama iletişim aracından da öte bir yanı vardır.

Geri
Yukarı