Dilde çıkan yara gibi kabarcıklar

Vesselam13

Decapat
Katılım
23 Ekim 2019
Mesajlar
364
Merhaba arkadaşlar, dilimde içi su dolu gibi kabarcıklar var. 3-4 aydır bu şekilde 2 ay önce cildiyeye gitmiştim, pek ilgilenmedi. Bir şey yok dedi gönderdi. Aranızda doktor olan varsa bakabilir mi lütfen? Malum, doktorada gidemiyorum.

20200407_041428.jpg
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Srcnz

Picopat
Katılım
10 Temmuz 2021
Mesajlar
198
Çözümler
1
Merhaba arkadaşlar, dilimde içi su dolu gibi kabarcıklar var. 3-4 aydır bu şekilde 2 ay önce cildiyeye gitmiştim, pek ilgilenmedi. Bir şey yok dedi gönderdi. Aranızda doktor olan varsa bakabilir mi lütfen? Malum, doktorada gidemiyorum.

Eki Görüntüle 530260
çok acıyor değilmi bendede çıkardı limon suyuyla gargara yapardım ama cidden çok acır
 

parker26strike

Picopat
Katılım
8 Haziran 2021
Mesajlar
736
"Bir yakınımında başına gelmişti."

Abi ciddi misin ya deneyeceğim hemen çok sağ ol 🙏

İroniydi. Denemeyin saçma sapan şeyler.
Dil yarasına ne iyi gelir kısmına geçmeden önce dil yarası neden olur, öğrenmemizde fayda var. Bu nedenleri öğrenerek aynı sorunu tekrar tekrar yaşamamızın önüne geçebilir, farklı sağlık sorunlarımızın dahi farkına varabiliriz. İşte karşınızda dil yarasının en yaygın nedenleri:

  • Yanlışlıkla dili ısırma.
  • Diş çürüklerinin neden olduğu yaralar.
  • Dilde mantar oluşması.
  • Dilin bakteri ve/veya virüslere maruz kalması.
  • Çok sık ve aşırı miktarda baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi.
  • Aynı şekilde çok sıcak ya da çok soğuk yiyecek-içeceklerin tüketilmesi.
  • Diş fırçalarken ya da diş ipi yaparken yapılan yanlışlar.
  • Zararlı alışkanlıklar.
  • Kanserden diyabete, farklı hastalıkların etkisi.
  • Kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle oluşabilecek yan etkiler.
Önemli bir not: En başta da söyledik ama yeniden tekrar etmiş olalım, dil yarası her ne kadar yaygın bir sorun olsa da eğer bunu son zamanlarda çok sık yaşıyorsanız hiç vakit kaybetmedne doktorunuzun ve diş hekiminizin yolunu tutmalı, doktorlarınızın önerileri doğrultusunda hareket etmeli, çözümü bitkilerde aramamalısınız. Dil yarası sorununun sık sık tekrar etmesi, farklı hastalıkların habercisi olabilir, aman diyelim. Sağlığınızı ihmal etmeyin.

Bal​

Bal hem antibakteriyel özellikler gösterdiği iltihaplı bölgelerin hızla iyileşmesine yardımcı oluyor hem de yatıştırıcı özelliği sayesinde kısa sürede ağrı ve acıları dindirebiliyor. Bunun için tek yapmanız gerekense dilinizde bulunan yaranın üzerine 1 çay kaşığı alı dolu dolu koymak, yaklaşık 1 dakika bu şekilde beklemeye özen göstermek. Günde 3 kez bunu uygulayarak dil yaranızın çok kısa sürede iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Lavanta yağı-su​

Lavanta yağı iltihaplı bölgelere çok iyi geldiğinden dilde iltihap nedeniyle oluşan yaraların hızla iyileşmesi konusunda oldukça etkili isimlerden biri. Aktarlardan ya da doğal ürünlerin satıldığı marketlerden temin edebileceğiniz lavanta yağından bir bardak suyun içine 4-5 damla damlatın ve karıştırın. Bu karışım ile gargara yapın. Gargara yaparken karışımın özellikle dilinizde yara bulunan bölgeye temas ettiğinden emin olun. Kısa sürede dil yaranızın neden olduğu ağrı ve acının azaldığını göreceksiniz.

Şalgam suyu​

Şalgam suyu da antibakteriyel etkiler gösteren doğal malzemelerden biri. Bu özelliği sayesinde de dil yaralarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor. Bulabileceğiniz en doğal şalgam suyunu temin edin ve bu suyu ağzınızda daha uzun süre tutup yudumlayarak tüketin. Tadını çok sevmiyorsanız şalgam suyunu içmek zorunda değilsiniz. Yalnızca dilinizdeki yaraya bol bol temas edecek şekilde gargara yapmanız da yeterli olacaktır.

Kabartma tozu-su​

Bir paket kabartma tozunu küçük bir kaseye ya da çay tabağına aktarın. Üzerine azar azar ılık su ekleyip karıştırarak macun kıvamında bir karışım elde edin. Bu karışımı dilinizde bulunan yaranın üzerine güzelce sürün ve yutkunmadan 1 dakika kadar beklemeye çalışın. Ardından ağzınızı ılık suyla güzelce durulayın. Bu uygulama dilinizdeki yaranın yaşattığı ağrı ve acıyı alacaktır.

Karbonat-su​

Birçok konuda birbirinin yerini tutabilen karbonat ve kabartma tozu, burada da kendilerini gösteriyorlar. Tıpkı yukarıda anlattığımız gibi 1 çay kaşığı kadar karbonatı da su ile karıştırıp macun kıvamına getirerek yaranızın üzerine koyabilir ve 1 dakika sonra güzelce durulayabilirsiniz. Karbonat da iltihap giderici özellikleri bulunduğundan tıpkı kabartma tozu gibi dilinizin üzerinde oluşan yaranın ortaya çıkarttığı ağrı ve acıyı alacak, iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Tuz-su​

"Yaraya tuz biber ekmek" her ne kadar "bir derdin acısını çoğaltmak" anlamına gelse de aslında dil yaraları söz konusu olduğunda tuz, yardımımıza koşan en temel malzemeler arasında oluyor. Bir su bardağı içme suyunun içine silme olacak şekilde 1 tatlı kaşığı tuz ilave edip karıştırın ve elde ettiğiniz bu tuzlu su karışımı ile özellikle dilinizdeki yaranın olduğu bölgeye gelecek şekilde gargara yapın. Bu, hem ağrıları hafifletecek hem de dil yaranızın daha kısa sürede geçmesine yardımcı olacaktır.
 
Yukarı