Dile maruz kalarak hiçbir şey bilmeden nasıl öğreniliyor?

Dilannss

Decapat
Daha fazla  
Herkes diyor ki bir dili öğrenmek istiyorsan o dile maruz kalman gerekiyormuş. Ama sen hiç gramer bilmiyorsan, çok az sayıda kelime biliyorsan, o dile 7/24 maruz kalsan da öğrenemezsin değil mi yani? Siz ne düşünüyorsunuz, sizce doğru mu söylüyorum?

Aklıma küçük yaştaki çocukların yeni yeni konuşmayı öğrenmesi geldi. Tabii ki yetişkin bir bireyin dil öğrenmesiyle bir çocuğun dil öğrenmesi bir tutulamaz ama...

Eğer maruz kalırsan o dili öğrenmeye motive olursun. Örneğin İngilizcesi A2 olan birisi B2 seviyesi bir haber okursa bilmediği kelimelerle karşılaşır ve bu kelimeleri bir kenara yazıp bakarsa kelime öğrenir. Sonra bir bakmışsın vocabulary seviye atlamış. Aksi takdirde ne kadar maruz kalınırsa kalınsın istek olmadığı için bir kıvılcım da olmayacaktır.
Tabii, ben maruz kalma olayını okuma üzerinden örnek verdim yoksa sadece dinleme yoluyla dil öğrenenler var. Dil öğrenmek için en iyi yol dinlemedir.

O ülkede yaşamıyorsan pek de mümkün gelmiyor bana. Bebeklerden farkımız zaten dil biliyoruz biz. Bir şey düşünmek istersek düşünebildiğimiz bir dil var. Bebeklerde bu yok ve sürekli dili kullanmak zorunda kalıyorlar.

Dil öğrenmek istiyorsan çeviri yapma diyen birine Arapça'yı öğrenmek istese nasıl öğreneceğini sorun. Hiç zannetmiyorum ki "Arapça filmler izleyerek, şarkılar dinleyerek hiç çeviri yapmadan öğrenirdim" desin.

O ülkede yaşamıyorsan pek de mümkün gelmiyor bana. Bebeklerden farkımız zaten dil biliyoruz biz. Bir şey düşünmek istersek düşünebildiğimiz bir dil var. Bebeklerde bu yok ve sürekli dili kullanmak zorunda kalıyorlar.

Dil öğrenmek istiyorsan çeviri yapma diyen birine Arapça'yı öğrenmek istese nasıl öğreneceğini sorun. Hiç zannetmiyorum ki "Arapça filmler izleyerek, şarkılar dinleyerek hiç çeviri yapmadan öğrenirdim" desin.
Nihat kahveci ispanyaya gittiğinde 6 ayda ispanyolca öğrenmişti röportaj veriyordu akıcı bir şekilde. Yani orda yaşamadan öğrenmek çok zor.
Mesela 16 yıl ingilizce görüp yine de 2 cümleyi bir araya getiremiyor insanımız.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı