Din Kültürü öğretmeni zorla Arapça dua öğretmeye çalışıyor

Yine de laik bir ülkede olduğumuz için zorunlu tutulamaz? Tüm dinlere eşit mesafede olunmalı.
Adaletin nerdeyse çok az yerde görüldüğü gibi burada da çok görüleceğini sanmıyorum. O yüzden yapacak bir şey yok. Şikayet etsen bir şey olmaz, hocanın dediğini yapmazsan olan sana. Her türlü 1-0 gerideyiz.
Zaten bildiğim kadarıyla imam hatip liselerinde dinler tarihi öğretiliyormuş. Bildiğim kadarıyla.
Dinler tarihini bilmiyorum ama dini ayırıyorlar. Fıkıh, kelam gibi.

Ortaokulda aynı durumu ben yaşıyordum ve gerçekten sinir bozucu. Dinde zorlama yoktur deniyor ama bu basbayağı zorlama. Ayrıca Müslüman olsam bile anlamını bilmeden sırf ezberlemek için ezberlemenin bana ne faydası var? Kur'an-ı Kerim'in amacı onu anlamak ve hayatımıza uygulamak değil mi? Hani dinler milletlerden bağımsızdı ve tüm insanlık için yollanmıştı? Niye Arap kültürü dayatılmaya çalışıyor o halde? Anladım hocam.

Size tavsiyem konu hakkında okula ve MEB'e dilekçe yollayın ve din dersi almak istemediğinizi veya bu şekilde almak istemediğinizi belirtin.

Son düzenleme:
Dinde zorlama yoktur deniyor ama bu bas baya zorlama.
Bunu bende herkese söylüyordum. Ama yanlış anlıyormuşuz. Dinde zorlama yokken demek istediği namaz kılman zorunlu değil, dua ezberlemen zorunlu değil demek değil, dine girmende seni zorlama yoktur anlamı varmış. Bende yanlış biliyordu. Doğrusunu paylaştım.

Laik ülke seküler değil.

"Seküler devlet ya da laik devlet, resmî bir dini bulunmayan ve yasaların belli bir dine göre şekillendirilmediği devlettir."

laik.png

Ama eğer inancın varsa ibadet ederken arapçası ile okuman lazım.
Derste tartıştığımız noktalardan birisi buydu, neden böyle bir zorunluluğumun olduğunu anlamıyorum, sonuç olarak arapça konuşurken ne dediğimi kendim bile bilmiyorum.

Korkuyorum ki olay bana olumsuz olarak geri gelsin.

Ayrıca İslam dinine inanmıyorsan muaf olabiliyorsun.
Yok, Müslüman'ım.

Türkçe anlamını soracak asr suresinin, sizin hoca imam hatip lisesinden atanmış galiba.
Türkçe anlamını ezberlemeğe dünden istekliyim fakat hoca istemiyor.

Benim bildiğim ve tecrübe ettiğim 9 ve 10.sınıfta ezber yok. Ya hoca müfredat dışı işliyor ya da zorunlu değildir.
Zaten din dersinde MEB arapça öğretin diyemez, dememiştir yani değil mi?

Zaten bildiğim kadarıyla imam hatip liselerinde dinler tarihi öğretiliyormuş. Bildiğim kadarıyla.
Anadolu lisesine gidiyorum.

Geri
Yukarı